A figyelem és a gondolkodás pszichológiája. Bevásárlás

lecke "A kognitív képességek fejlesztése"

Tantárgy: A koncentráció fejlesztése. A gondolkodás fejlesztése.

Cél: Teremtse meg a feltételeket a koncentráció és a gondolkodás fejlesztéséhez.

Tervezett tanulási eredmények, beleértve az UUD kialakítását

Kognitív UUD: az óra kognitív céljának és témájának önálló azonosítására, megfogalmazására való képesség kialakítása; beszédmegnyilatkozás tudatos és önkényes felépítése szóbeli formában; a kreatív jellegű problémák megoldásának önálló megalkotása; összehasonlítások alapjainak megválasztása, bizonyítása.

Kommunikatív UUD: egymás meghallgatásának és hallásának, párbeszédre való képességének kialakítása; osztálytársakkal való oktatási együttműködés tervezése (pár- és csoportmunkában); gondolatainak kellő teljességgel és pontos kifejezésének képessége.

Szabályozási UUD: célkitûzés, mint a tanulók által már ismert és tanultak, illetve a még ismeretlenek összefüggésére épülõ tanulási feladat meghatározása; tervezés - a köztes célok sorrendjének meghatározása, figyelembe véve a végeredményt; előrejelzés - az eredmény előrejelzése és a tudás asszimilációjának szintje, annak időbeli jellemzői; korrekció - a szükséges kiegészítések és kiigazítások elvégzése a cselekvés módjában a szabvány, a valós cselekvés és annak eredménye közötti eltérés esetén; értékelés – a már tanultak és a még tanulnivalók kiválasztása és tudatosítása a tanulók részéről, az asszimiláció minőségének és szintjének tudatosítása; önszabályozás, mint az erők és energia mozgósításának, az akaratlagos erőfeszítésnek és az akadályok leküzdésének képessége.

Személyes UUD: a nevelőmunka kultúrájának kialakítása; erkölcsi és etikai orientáció, az asszimilálandó tartalom értékelése, személyes erkölcsi választás biztosítása.

Metasubject linkek: művészet, világ, matematika.

Felszerelés: O. Kholodov „Fiatal okos férfiaknak és okos nőknek” munkafüzete, 1. osztály (1. rész), egy boríték feladattal, egy hóember, egy nap rajza.

Az óra előrehaladása

Jó napot, kedves vendégek, kedves srácok! Örömmel üdvözöllek mindenkit a körülésünkön. Remélem, hogy találkozásunk mindannyiunknak meghozza a kommunikáció örömét és a jó hangulatot.

Srácok, nézzétek a táblát, mi ragyog és mosolyog ránk? (A nap)

Mosolyogjunk a napra. Most pedig forduljunk vendégeinkhez és ajándékozzuk nekik napfényes mosolyunkat. A mosolyodtól melegebbé és kényelmesebbé válik.

És most fordulj hozzám, és képzeljük el, hogy a tenyered egy kis tükör, nézz bele és mosolyogj magadra.

Most mosolyogjatok egymásra, mosolyogjatok rám.

Hiszen egy kedves mosoly felvidít és javítja az egészséget.

Srácok, ma kaptam egy levelet nektek. Olvassuk el.

"Sziasztok kedves srácok. Nagy bajba kerültem. Baba Yaga letépte a fényképemet és megbabonázott. És most nem látogathatlak meg. Segíts kérlek. A barátod Hóember.

Srácok, segítsetek a hóembernek. Ehhez Önnek és nekem el kell végeznünk a feladatokat, majd a fotót részletekben összegyűjtjük és kiábrándítjuk. Kész? Aztán kezdjük.

Hogy megkönnyítsük és érdekessé tegyük a munkát, csináljunk agytornát és bemelegítést.

I. Agytorna.

Cél: a kreatív tevékenység hátterében álló különböző mentális folyamatok mutatóinak javítása: memóriakapacitás növelése, figyelem stabilitásának növelése, elemi értelmi problémák megoldásának felgyorsítása, pszichomotoros folyamatok felgyorsítása.

1. „Fejrázás” – (30 mp).

Cél: A gyakorlat serkenti az agyi aktivitást.

A fej lassan billeg egyik oldalról a másikra, az áll enyhén ívelt vonalat húz a mellkason, miközben a nyak ellazul.

2. "Lusta nyolcasok".

Cél: A gyakorlat aktiválja az agy szerkezetét, memorizálást biztosít, növeli a figyelem stabilitását.

Rajzolj a levegőbe vízszintes síkban "nyolc"-szor mindkét kézzel, majd mindkét kézzel.

3. "Kalap az elmélkedéshez."

Cél: A gyakorlat javítja a figyelmet, az észlelés és a beszéd tisztaságát.

Óvatosan tekerje be a füleket a felső ponttól a lebenyig háromszor.

4. "Gimnasztika a szemnek."

Célja: A látássérülés megelőzése.

"Lágyan villogó szemek,

Aztán bezárjuk őket.

Hogy több erőd legyen

Rájuk tették a kezüket.

Egy, kettő, három, négy, öt!

Kinyithatod a szemed."

II. Bemelegítés. Kollektív munka.

Cél: a gyermekek bevonása a munkába, felkészítésük aktív oktatási és kognitív tevékenységekre az egész óra alatt; az intelligencia fejlődése, a reakció sebessége.

Szóval srácok, 1 feladatot végzünk a hóember megmentésére:

1. „Gondolkodj, tippelj, válaszolj egyhangúan!”

    Mi a mai dátum? Hónap? A hét napja? Évad? Milyen közlekedési lámpánál kell átkelni az utcán? T - mássalhangzó, és - O? Hány farka van két szamárnak? Sashának 5 könyve van, Petyának pedig ugyanennyi. Hány könyvük van a fiúknak? Mi a neve a csíkos afrikai lónak? Mely betűk nem jelentenek hangokat? Mi a hét utolsó napja... Maxim 5 éves, Kolja pedig 2 évvel idősebb nála. Hány éves Kolya? Bányában dolgozni? (bányász) Egy forró kohóban? (kovács) Ki tud mindent? (szép munka).

Jó volt srácok, teljesítettük az első feladatot, és megkapjuk a kép 1 részét.

IIén. Logikailag - keresési feladatok. Párokban dolgozni.

Cél: Megtanítani a gyerekeket arra, hogy képesek legyenek megfigyelni, összehasonlítani, általánosítani, mintákat találni, a legegyszerűbb feltételezéseket felépíteni, tesztelni, következtetéseket levonni, új információkat "kivonni"; fejleszteni a beszédet.

1. „Kiegészítő elem keresése” feladat

Cél: fejleszti a logikus gondolkodást, a páros munkavégzés képességét és a kölcsönös igazolás befogadását.

Nyissa ki a jegyzetfüzeteit a 22. oldalra, és hajtsa végre az 1. feladatot.

(a feladatot a tanuló olvassa fel) Ezt a feladatot párban hajtjátok végre, megindokolva választását. Vizsgálat.

És ezt a feladatot teljesítetted. Vegyen részt a fényképen.

énV. Logikailag - keresési feladatok. Kollektív és csoportos munka.

1 . Feladat „Fejezd be a mondatot”.

Cél: 1. A logikus gondolkodás fejlesztése keresési módszerrel és a választás, figyelem, szenzomotoros módszerrel.

Megtanítani a gyerekeket megfigyelésre, összehasonlításra, általánosításra, minták keresésére, egyszerű mondatok felépítésére. Fejleszti a csoportban és csapatban való munkavégzés képességét.

Srácok, most elmondom nektek a mondatok elejét, és be kell fejeznetek.

Ha a szó nem illik a mondatba, tapossa a lábát, ha igen, tapsolja a kezét.

A madárnak van... (papír, virág, kanapé, csőr, alapozó)

Az embernek van... (farka, szárnyai, mennyezete, arca, csípés, szeme).

És most minden csapat, miután egyeztetett, ugyanazokkal a javaslatokkal áll elő. Az Ön által kiválasztott résztvevő mindenki számára kitalálja.

A gyerekek megkapják a kép egy részét.

V. Egyéni munka.

1. Gyakorlat"A ceruzák"

Cél: Önkéntes figyelem, szellemi és kereső tevékenység fejlesztése.

A tanácsadó segít azoknak, akiknek nehézséget okoz ez a feladat.

Jól sikerült, gyorsan megbirkóztak a feladattal, legyen része a hóembernek.

VI. Párokban dolgozni.

1. A feladat "Szereld össze a hóembert"

Az a pár pedig, aki elsőként készít hóembert a borítékban található részletekből, készíthet majd egy fotót egy hóemberről a táblán.

Itt van egy teljes fotó egy hóemberről. Milyen jó fickók vagyunk.

VII. Kollektív munka.

1. Feladat "Telefon"

A hóember mellkasán ott van a telefonszáma. Tárcsázza a megfelelő számot, és olvassa el az üzenetet.

Kösz

VI. Visszaverődés

Srácok, milyen feladatok voltak érdekesek számotokra?

Milyen feladatokat okoztak nehézségek?

(kopogás az ajtón, egy zacskó mályvacukor és egy cetli a küszöbön)

(Köszönöm srácok. Sokat segítettetek nekem. Ezt egy édes ajándékkal szeretném megköszönni. (Marshmallow)

TANFOLYAMON KÍVÜLI TEVÉKENYSÉGEK KIALAKÍTÁSA

Jól:"A kognitív képességek fejlesztése".

Osztály: 3 "B".

Tantárgy:„Figyelemképzés. A mentális működés javítása. Nem szabványos feladatok megoldási képességének fejlesztése.

Tervezett eredmények

Személyes: határozza meg és fejtse ki a tanár irányításával a legegyszerűbb közös magatartási szabályokat minden együttműködő ember számára (etikai normák).

Metatárgy: a diákok UUD-t mutatnak be.

Szabályozó UUD: határozza meg és fogalmazza meg a tevékenység célját a tanár segítségével, mondja ki a cselekvések sorrendjét, megkülönbözteti a helyesen elvégzett feladatot a rossztól, a tanárral és a többi diákkal együtt érzelmi értékelést ad az elvtársak tevékenységéről .

Kognitív UUD: tájékozódjanak tudásrendszerükben: tanári segítséggel különböztessük meg az újat a már ismerttől, sajátítsunk el új ismereteket: találjunk választ a kérdésekre élettapasztalataik és a tanártól kapott információk felhasználásával; a kapott információkat feldolgozni: az egész osztály közös munkájának eredményeként következtetéseket levonni; konvertálja az információkat egyik formából a másikba: készítsen rajzot a feladat szövege alapján.

Tantárgy:általánosítani és egyszerű következtetéseket levonni.

Óra forma: Műhely.

Háromszék célja: a figyelem fejlesztése a szöveges információval végzett munkával.

Feladatok

Nevelési: fejleszteni azt a képességet, hogy tanári irányítás mellett meghatározza és kifejezze minden együttműködő ember számára a legegyszerűbb közös magatartási szabályokat (etikai normákat).

Fejlesztés: az UUD hallgatók fejlődésének elősegítésére.

Szabályozó UUD: képesség egy tevékenység céljának tanár segítségével történő meghatározására és megfogalmazására, a cselekvések sorozatának kiejtésére, a helyesen elvégzett feladat megkülönböztetésére a helytelentől, valamint a tanárral és a többi tanulóval együtt érzelmi értékelésre. elvtársak tevékenységéről.

Kognitív UUD: eligazodni tudásrendszerében: tanári segítséggel megkülönböztetni az újat a már ismerttől, új ismereteket szerezni: kérdésekre választ találni élettapasztalata és a tanártól kapott információk felhasználásával; a kapott információkat feldolgozni: az egész osztály közös munkájának eredményeként következtetéseket levonni; konvertálja az információkat egyik formából a másikba: készítsen rajzot a feladat szövege alapján.

Kommunikatív UUD: az álláspont mások felé közvetítésének képessége: szóbeli beszédben (egy mondat vagy rövid szöveg szintjén) gondolatainak megfogalmazása, mások beszédének meghallgatása és megértése.

Nevelési: az általánosítás képességének javítása, az egyszerű következtetések levonása.

A tanórán kívüli foglalkozások szervezésének alapelvei:

a tanulók életkori sajátosságainak való megfelelés;

folytonosság az oktatási tevékenység technológiáival;

hagyományokra és pozitív tapasztalatokra támaszkodás a tanórán kívüli foglalkozások szervezésében;

az iskola oktatási rendszerének értékeire való támaszkodás;

szabad választás a gyermek személyes érdeklődése és hajlamai alapján.

A nevelés alapelvei (V. A. Slastenin besorolása szerint):

Az egyén folyamatos általános és szakmai fejlődésének elve;

A nevelés természetes megfelelésének elve;

Az oktatás kulturális megfelelőségének elve;

A tevékenységszemlélet elve;

A személyes megközelítés elve;

A pedagógiai interakció személyre szabottságának elve;

A poliszubjektív (dialogikus) megközelítés elve;

Az egyéni kreatív megközelítés elve;

A gyerekek csapatban való tanításának, nevelésének elve;

Az oktatás élettel és ipari gyakorlattal való kapcsolatának elve;

A gyermek személyiségének tiszteletben tartásának elve, a vele szemben támasztott ésszerű követelményekkel kombinálva;

Az elve, hogy az emberben a pozitívumra, személyiségének erősségeire hagyatkozzunk;

Oktatási módszerek (V.A. Slastenin, G.I. Shchukina besorolása szerint):

a tudatformálás módszerei (történet, magyarázat, tisztázás);

a pozitív viselkedésélmény kialakításának módszerei a tevékenység folyamatában (gyakorlat, pedagógiai követelmény, tevékenységváltás);

a tevékenység ösztönzésének módszerei (bátorítás);

a tevékenység és viselkedés ellenőrzésének, önellenőrzésének és önértékelésének módszerei (pedagógiai megfigyelés).

Tanítási módszerek

a tanár és a tanulók tevékenységének külső jelei szerint: beszélgetés; demonstráció; feladatok; problémamegoldás; munka a könyvvel;

tudásforrás szerint: verbális; vizuális; gyakorlati: gyakorlati feladatok;

a tanulók kognitív tevékenységének aktivitási foka szerint: magyarázó; szemléltető jellegű; probléma; részben - keresés.

Didaktikai eszközök: jegyzetfüzet nyomtatott alapon, vizuális anyag (pályázatok).

Információforrások listája:

Az általános általános oktatás szövetségi állam oktatási standardja: módosított szöveg. és további 2011-re./Oktatási és Tudományos Minisztérium Ros. Föderáció. - M.: Felvilágosodás, 2011. - 33 p. - (A második generáció szabványai). - ISBN 978-5-09-025287-4.

A MAOU 34. számú középiskola "A kognitív képességek fejlesztése" tanórán kívüli tevékenységi kurzusának munkaprogramja (Összeállította:

A.V. Borscsenkova).

O. A. Kholodova. Módszertani kézikönyv "A kognitív képességek fejlesztése" okos fiatalok és okos lányok számára. Számítástechnika, logika, matematika. 3. évfolyam

O. A. Kholodova. Fiatal okos embereknek és okos lányoknak: Feladatok a kognitív képességek fejlesztésére (8-9 évesek): Munkafüzetek: 2 részben, 2. rész / O. Kholodova. -5. kiadás, Rev.-M.: Rostkniga, 2010. - 64 p.

Tábla elrendezés

április 20.

Tanórán kívüli foglalkozások tanfolyama

A tevékenység szakaszai

A tantermi munka módszerei, módszerei

Tanári tevékenység

A tanulók fő tevékenységei

Tervezett eredmény (figyelembe véve az UUD kialakulását)

1. Bemutatkozás.

Feladatok: teremtsen pozitív érzelmi hangulatot az elkövetkezendő tevékenységhez, ellenőrizze az órára való felkészültséget, fogalmazza meg a tanulókkal az óra célját.

Gyakorlat, beszélgetés, magyarázat.

"Titkosítás" játék

Helló srácok. A nevem Irina Alekseevna. Ma egy tanórán kívüli tevékenységgel fogok szolgálni. Először is ellenőrizzük a leckére való felkészültséget. Felhívom a műveleteket, és neked végre kell hajtanod. Készülj fel. Helyezze a nyomtatott füzetet a napló tetejére. Helyezze a tolltartót a nyomtatott jegyzetfüzet jobb oldalára. Távolítson el mindent az íróasztalról, ami felesleges. Ha készen állsz, akkor ülj le.

Annak érdekében, hogy felkészülhessünk a leckére, azt javaslom, hogy végezze el a gyakorlatokat. Segítik a szervezet jobb működését.

Oké, jól sikerült. Elvégeztük a gyakorlatokat, és most már könnyű lesz gyakorolnunk.

Most a lecke témájának meghatározása érdekében azt javaslom, hogy végezzen el egy érdekes feladatot. A kártyán egy szó titkosítva van, a visszafejtéshez egy kulcsot kap (1. melléklet). Minden betű egy szimbólumnak felel meg. A karaktert betűre kell cserélni. Emelje fel a kezét, aki nem érti a feladatot. Oké, akkor kezdje el.

Milyen szót kaptál? (Figyelem). Miért legyünk óvatosak? Szükséges a figyelem fejlesztése? Ön szerint mi a lecke célja? Mit fogunk edzeni? Az óra célja: a figyelem képzése.

Ahhoz pedig, hogy edzeni a figyelmet, különféle feladatokat, gyakorlatokat kell végrehajtanunk.

Köszöntik a tanárokat, ellenőrzik az órai felkészültséget, gyakorlatokat végeznek, információkat dekódolnak, kérdésekre válaszolnak, megfogalmazzák az óra célját.

A diákok demonstrálnak

Szabályozó UUD: a tevékenység céljának meghatározása és megfogalmazása tanári segítséggel, a cselekvések sorrendjének kimondása. Kognitív UUD: feldolgozza a kapott információkat: következtetéseket levonni az egész osztály közös munkájának eredményeként; információt konvertálni egyik formából a másikba (dekódolás).

Kommunikatív UUD: képesek álláspontjukat mások felé közvetíteni: gondolataikat szóbeli beszédben (egy mondat vagy rövid szöveg szintjén) megfogalmazni, meghallgatják és megértik mások beszédét.

2. A fő rész.

Feladat:

Gyakorlat, tevékenységváltás, bemutatás, szemléltetés, magyarázat, pedagógiai követelmény.

Fogadás "Beszúrás".

Azt javaslom, kezdje bemelegítéssel. Nyissa ki nyomtatott füzetét a 10. oldalra. Párban dolgozva kérem Önt, hogy válaszoljon a kérdésekre. De nem válaszolsz a szokásos módon. A kérdést felolvasva kérem, hogy a margón jelölje be valamelyik jellel (2. melléklet):

Tegyen egy "-" jelet, ha nem tudja a választ erre a kérdésre; "+" jel, ha tudja a választ, "?" jel, ha többet szeretne tudni.

Kész? Ellenőrizzük. Milyen problémákkal voltak nehézségeid? Mit szeretnél tudni? Miről?

Jól tettük, elvégeztük a dolgunkat.

Most pedig játsszunk egy elmejátékot. Most a táblára teszem fel a képeket (3. melléklet). Meg kell jegyezni őket, és a lehető legpontosabban be kell rajzolni a füzetekbe. Ki nem érti? Légy óvatos. Befejezett? Teszteld magad. Emelje fel a kezét, aki lerajzolta az összes figurát, mint a képen. Szép volt, nagyon figyelmes vagy.

Meghallgatják és érzékelik a tanár utasításait, párban dolgoznak, kérdésekre válaszolnak, jel-szimbolikus cselekvéseket hajtanak végre, meghatározzák a tudás és a tudatlanság határait, párbeszédet folytatnak a tanárral, kérdéseket tesznek fel, rajzokat memorizálnak és emlékezetből reprodukálnak egy munkafüzetben. , végezzen önvizsgálatot.

Szabályozó UUD: a műveletek sorrendjének kimondása, a helyesen elvégzett feladat megkülönböztetése a helytelentől.

Kognitív UUD: tájékozódjanak tudásrendszerükben: tanári segítséggel különböztessük meg az újat a már ismerttől, sajátítsunk el új ismereteket: találjunk választ a kérdésekre élettapasztalataik és a tanártól kapott információk felhasználásával; a kapott információkat feldolgozni: az egész osztály közös munkájának eredményeként következtetéseket levonni; Kommunikatív UUD: képesek álláspontjukat mások felé közvetíteni: gondolataikat szóbeli beszédben (egy mondat vagy rövid szöveg szintjén) megfogalmazni, meghallgatják és megértik mások beszédét.

Fizminutka

Feladat: enyhíti az izomfeszültséget a tanulókban, végezzen korrekciós gyakorlatokat a szem számára.

Gyakorlat, tevékenységváltás, bemutató.

És most azt javaslom, tarts egy kis szünetet. Keljünk fel és végezzünk szemgyakorlatot.

Lazíts, ülj le.

Hallgassa meg és vegye figyelembe a tanár utasításait, végezze el a gyakorlatokat.

Kommunikatív UUD: hallgassa meg és értse meg mások beszédét.

2. A fő rész.

Feladat: különféle munkamódszerekkel megteremteni a feltételeket a tanulók meta-tantárgyi készségeinek kialakításához.

Gyakorlat, feladatmegoldás, munka könyvvel, magyarázat, pontosítás, pontosítás, problémás, részben keresési módszerek.

Most a 6. számú feladat elvégzését javaslom. A szavakat matematikai műveletek végrehajtásával kell összeállítani. Emelje fel a kezét, ha kérdése van. Kezdje el a feladatot.

Most oldjuk meg a 9. számú feladatot. Olvasd el magadban. Most olvasd fel hangosan. Meg tudjuk oldani a problémát azonnal? A feladatokat javaslom kép formájában ábrázolni. Készítettem neked kártyákat, én a táblán jelölöm (5. melléklet), te pedig a kártyáidon (4. melléklet).

Hány fa volt? (3). Nálunk vannak megjelölve. Mit mondanak a három fán lévő pokrócokról? (36 db volt). Hogyan mutathatjuk meg, hogy három fán 36 ló volt? (Íves megjegyzés). Jelölje meg a tetejét egy ívvel, és írja alá a pólusok számát. Mit mondanak az első fáról? (6 bukó repült belőle). Hogyan tudjuk megmutatni? (Nyíl). Aláírjuk a jelölőnégyzetek számát. Mit mondanak a második fáról? (4 dög a harmadik fához repült). Hogyan tudjuk megmutatni? (Nyíl). Aláírjuk. Mit tudunk még? (Ismert, hogy mindegyik fán egyformán pórul jártak). Jó.

Mit tanulhatunk, ha tudjuk, hogy összesen 36 bukfence volt, és minden fa egyenlő arányban oszlott el? (Nézd meg, hány ló volt az egyes fákon). Hogyan tudhatjuk meg? (36:3=12). Hogyan hangzik a feladatkérdés? Mit kell tudnod? (Eredetileg hány ló ült minden fán). Megtudhatjuk, hogy hány dög volt az első fán? Hogyan? (Úgy tudjuk, hogy 6 bukó repült el tőle és utána 12 volt, vagyis 6-ot kell hozzáadni a 12-hez, 18-at kapsz). Jelölje be a fán, hogy 18 ütős volt. Megtudhatjuk, hogy 3 fán hány akkó volt? Hogyan? (Úgy tudjuk, hogy a 3. fára 4 bukó repült és utána 12 volt, tehát 12-ből ki kell vonni 4-et, 8-at kapsz). Jelölje be a fára, hogy 8 db van. Most mit tudhatunk meg? (Hány daw volt a második fán. Ehhez 36-ból vonjon ki 18-at, 18-at kap. És 18-ból 8-at, 10-et kap). Mondja meg, hogy eredetileg hány pálca volt minden fán. (18, 10, 8).

Megoldottad a problémát? (Igen).

Tervezési példa

Önállóan végzik el a feladatot, helyreállítják a torz szavakat, válaszolnak a kérdésekre, ellenőrzik az elvégzett feladat helyességét, maguk elé és hangosan felolvassák a feladat szövegét, feldolgozzák az információkat, rajzot készítenek a feladathoz, jel-szimbolikus műveleteket alkalmaznak, okoskodni, végrehajtani az osztás, összeadás, kivonás matematikai műveleteit.

Szabályozási UUD: megkülönbözteti a helyesen elvégzett feladatot a helytelentől.

Kognitív UUD: tájékozódjanak tudásrendszerükben: tanári segítséggel különböztessük meg az újat a már ismerttől, szerezzünk új ismereteket: találjunk választ kérdésekre, élettapasztalataikra, a tanártól kapott információkra; konvertálja az információkat egyik formából a másikba: készítsen rajzokat a feladat szövege alapján.

Kommunikatív UUD: képesek álláspontjukat mások felé közvetíteni: gondolataikat szóbeli beszédben (egy mondat vagy rövid szöveg szintjén) megfogalmazni, meghallgatják és megértik mások beszédét.

3. Záró rész (Összefoglaló. Reflexió).

Feladat: a tanulókkal együtt összefoglalni a tevékenységeket, felmérni a tanulók érzelmi állapotát az óra alatt.

Beszélgetés, biztatás.

Recepció "Elefánt".

Tanóránk a végéhez közeledik. Foglaljuk össze. Milyen feladatokat élveztél a legjobban? Milyen nehézségeket okozott? Miért végeztük el ezeket a feladatokat? Milyen hangulatban volt a foglalkozás alatt? És most azt javaslom, hogy rajzoljon egy elefántot a levelekre.

A tanár értelmezi az eredményeket a további munka optimalizálása érdekében (fül - ez azt jelenti, hogy az ember figyelmesen hallgat, többet észlel füllel; szem - figyelmesen néz, vizuálisan többet észlel; törzs - tudás, amelyet megszerzett; fej - ezek gondolkodási folyamatok; nézd meg a a fej és a törzs aránya: nagy fej - a kép írója többet cselekszik a fejével; vékony lábak - bizonytalanság).

Srácok, köszönöm a munkájukat. Próbáltad, jól dolgoztál, és nagyon örültem, hogy veled dolgozhattam. A lecke véget ért. Viszontlátásra.

Kérdésekre válaszolnak, érzelmi állapotukat felmérik, rajzot készítenek, elköszönnek a tanártól.

Szabályozó UUD: a tanárral és a többi tanulóval együtt érzelmi értékelést adnak társaik tevékenységéről.

Kognitív UUD: feldolgozza a kapott információkat: következtetéseket levonni az egész osztály közös munkájának eredményeként. Kommunikatív UUD: képesek álláspontjukat mások felé közvetíteni: gondolataikat szóbeli beszédben (egy mondat vagy rövid szöveg szintjén) megfogalmazni, meghallgatják és megértik mások beszédét.

1. függelék

Gyakorlat: a kulcs segítségével fejtse ki a szót.

3. függelék

4. függelék

5. függelék


Tantárgy: A koncentráció fejlesztése. A mentális működés javítása. Az elemző és érvelési készség fejlesztése.

Cél: a tanulók kognitív képességeinek fejlesztése fejlesztő feladatrendszer alapján.

Feladatok: a gondolkodás fejlesztése a mentális tevékenység fő módszereinek kialakítása során: elemzés, szintézis, összehasonlítás, a fő dolog kiemelésének, bizonyításának és cáfolatának képessége, egyszerű következtetések levonása;

a figyelem fejlesztése;

a nyelvi kultúra fejlesztése és a beszédkészség kialakítása: világosan fejezze ki gondolatait;

kommunikációs készségek kialakítása, fejlesztése: csapatban való kommunikáció és interakció képessége, páros munkavégzés;

a megszerzett ismeretek és készségek iskolai tantárgyak tanulási folyamatában és gyakorlati tevékenységben való alkalmazására alkalmas készségek kialakítása.

Személyes találatok: Az adott helyzetekbendöntsön, mit tegyen a többi csoporttag támogatásával.

Metasubject eredmények:

Szabályozási UUD : - tanári segítséggel meghatározni és megfogalmazni a tevékenység célját;

Tanulj meg a tanár által javasolt terv szerint dolgozni.

Kognitív UUD: - élettapasztalata és a tanártól kapott információk felhasználásával választ találni a kérdésekre;

- feldolgozni a kapott információkat: következtetéseket levonni a csoportban végzett közös munka eredményeként.

Kommunikatív UUD: - hozza el álláspontját mások elé: fogalmazza meg gondolatát szóbeli beszédben;

Hallgassa meg és értse meg mások beszédét;

Tanuljon meg különböző szerepeket játszani a csoportban (vezető, előadóművész, kritikus)

A tárgy eredményei: kiemeli a tárgyak lényeges tulajdonságait;

- általánosítani, egyszerű következtetéseket levonni.

Az óra előrehaladása:

1.Org. pillanat.

2. Agytorna:

    A fejét rázva

    lusta nyolcasok

    Reflexiós kalap

    pislogva

    Látok egy ujjat

3. Bemelegítés

    Nevezzen mindig tömör mássalhangzó hangokat.( [ w ], [ jól ], [ c ] )

    Hozzáadáskor ne felejtse el az összetevők nevét. (Term, futamidő, összeg )

    Misának három pár ujjatlan kesztyűje van. Hány ujjatlan a bal kézen? (3 )

    Csirkék az udvaron. Minden csirkének 10 lába van. Hány csirke van az udvaron? (5 )

    A csillárban 7 db izzó van, ebből 5 kiégett. Mennyit kell cserélni? (5 )

    A legviccesebb cirkuszi előadó. (bohóc )

    Légtér, ahol madarak repülnek. (ég )

    Nyújtott kör. (ovális )

    Felfújt baromfi. (pulyka )

    Egy tevelánc mozog a sivatagban.(lakókocsi )

4. Játék

1) Figyelem.

1. számú feladat . Emlékezzen a látott képekre, és rajzolja le a lehető legpontosabban. (Az első kettőt 5-ig számolva mutasd meg magadnak. Ezután a gyerekek rajzolnak a levegőbe, majd füzetekbe. A második kettő hasonló. A végén - hibák javítása.)

2. számú feladat. Egyenesítse ki a hátát, hátul kulcsolja össze a kezét „zárba”, hogy a szemét kitalálja a szavakat. Írd le a választ egy füzetbe. Emelje fel a kezét. (PILLANGÓ, KÓS )

3. számú feladat. Számold meg az esernyőket. (párokban dolgozni)(8 esernyő)

4. számú feladat.

A táblán egy négyzet cella található. Az egyikben pillangó ül. Elmondom, hogyan mozog, te pedig kövesd a szemeddel. A hely, ahol leült, mágnessel lesz megjelölve.

1 út. 1 cella felfelé, 1 balra, 2 lefelé, 1 jobbra, 2

fel.

2 út . 2 jobbra, 2 felfelé, 1 balra, 3 lefelé, 1 jobbra, 3 felfelé.

3 irányú . 1 balra, 1 felfelé, 2 jobbra, 1 balra, 1 lefelé, 1 balra, 1 lefelé.

5. Vidám szünet.

Bal kezünkkel a fejünk hátsó részétől a homlokunkig simogassuk meg magunkat, a jobb kezünkkel pedig körben a hasunkat. EGYIDEJŰLEG!

6. Logikai-keresési feladatok.

1. számú feladat. 13 ember áll sorban fagyiért. Petya 7-et ér a sor elejétől. Hogy áll a végétől? (7 )

2. számú feladat. A lépcső 15 lépcsőből áll. Gondold át, melyik lépcsőfokon kell felállnod ahhoz, hogy a lépcső közepén legyél? (8-án )

3. számú feladat. Olvasd el az anagrammát. Melyik szó van a vonal alatt? Melyik ábra felel meg?

Okosok és okosok 2. évfolyam

2. lecke.

Az előadást készítette:

Romanova Larisa Viktorovna

MBOU 276. számú középiskola,

Gadzsijevó,

Murmanszk régió


R a h m és n nak nek a

Mik azok a kemény mássalhangzók?

J, W, C.


R a h m és n nak nek a

Emlékszel az összetevők nevére, amikor hozzáadták?

Term, futamidő, összeg.


R a h m és n nak nek a

Misának 3 pár ujjatlan kesztyűje van. Hány ujjatlan a bal kézen?


R a h m és n nak nek a

Csirkék az udvaron. Minden csirkének 10 lába van. Hány csirke van az udvaron?


R a h m és n nak nek a

A csillárban 7 db izzó van, ebből 5 kiégett. Hány izzót kell cserélni?


R a h m és n nak nek a

A legviccesebb cirkuszi előadó?

Bohóc


R a h m és n nak nek a

Légtér, ahol madarak repülnek?

Ég


R a h m és n nak nek a

Nyújtott kör?

Ovális


R a h m és n nak nek a

Felfújt baromfi?

pulyka


R a h m és n nak nek a

A sivatagban mozgó tevék sora?

Lakókocsi




Cukkini


JÓL

Anélkül, hogy a kezét mozgatná a vonalak mentén, hanem csak a szemét követve határozza meg, mely betűk felelnek meg a számoknak. Olvasd a szavakat.


Számold meg az esernyőket


Első út:

1 cellával feljebb,


Nézd meg a teret. Az egyik cellában ül egy pillangó, aki meghallgatja repülésének történetét, és anélkül, hogy kézzel érintené az asztalt, hanem csak a szemével követné, megtudja, melyik cellába repült. Rajzold oda.

Második út:

2 cellával jobbra,


Nézd meg a teret. Az egyik cellában ül egy pillangó, aki meghallgatja repülésének történetét, és anélkül, hogy kézzel érintené az asztalt, hanem csak a szemével követné, megtudja, melyik cellába repült. Rajzold oda.

Harmadik út:

1 cellával balra,


13 ember áll sorban fagyiért. Fedya a hetedik a sor elejétől. Találd ki, hányan vannak a vonal végéről?


LOGIKAI - KERESÉSI FELADATOK

A lépcső 15 lépcsőből áll. Gondold át, melyik lépcsőfokon kell felállnod ahhoz, hogy a lépcső közepén legyél?


LOGIKAI - KERESÉSI FELADATOK

EGY SZIKLA VÍZ HOMOK


LOGIKAI - KERESÉSI FELADATOK

Olvasd el az anagrammát. Melyik szó felel meg a jelentésnek? Tegyen egy megfelelő ikont a titkosított szó mellé.

NÖVÉNY KÓRHÁZ ISKOLA

AHVR

ORVOS


JÉG -

LE H

szótag -

Jeges tenger H

A GYÜMÖLCSLÉ -

ÍGY H

SAJT -

SY H

KERET -

RA H DE


Cserélje ki a szóban szereplő mássalhangzók egyik betűjét "H" betűre, és kapjon új szót.

FALU -

CE H O

KORA -

H ORA

SÓ -

H OL

MILA -

MI H DE


Lisa, Galya és Nina különböző házakban élnek. Az első ház magas kő, a második magas fa, a harmadik alacsony kő. Jelölje be, hogy ki melyik házban lakik, ha Galya és Nina egy magasban, Nina és Lisa pedig egy kőben lakik.

NINA

LISA

GALYA


Írja be a kívánt figura számát


Ifjúság!

Köszönöm a leckét!

Klubfoglalkozás"okos és bölcs" 1. osztályban.
2013. február 6
Memorandum "6. számú középiskola", Luga, Leningrádi régió.
A legmagasabb kategória tanára: Gariga Tatyana Nikolaevna.
Az ember csak úgy ismerheti fel képességeit, ha megpróbálja azokat a gyakorlatban alkalmazni.
Seneca Jr. - római filozófus és író.Tantárgy: Az elemző készség fejlesztése. A mentális működés javítása. A koncentráció fejlesztése.Célok: Teremtsen feltételeket a kreatív gondolkodási készségek kialakulásához; a figyelem koncentrációjának fejlesztése, a térben való tájékozódás; kommunikációs készségek kialakítása és fejlesztése; Tanuld meg objektíven értékelni a munkádat.Felszerelés: füzetek, kártyák, óravázlat. én . Motivációs és szervezési pillanat. - Srácok, most van egy leckénk a "Fiatal bölcs férfiak és okos nők" körben.-Mondd el kérlek, milyen célokat szoktunk kitűzni körünk óráján?(Figyelem, memória, beszéd fejlesztése, térben navigálás megtanulása, gondolkodás, gondolkodás, érvelés, kommunikáció) 1. "Agytorna" leckénk első szakasza- Keljünk fel és végezzünk hasznos gyakorlatokat.A fejét rázva (a gyakorlat serkenti a gondolkodási folyamatokat): lélegezzen mélyeket, lazítsa el a vállát, és hajtsa előre a fejét. Hagyja, hogy a fej lassan billegjen egyik oldalról a másikra, miközben a légzés oldja a feszültséget. Az áll enyhén ívelt vonalat húz a mellkason, miközben a nyak ellazul. Fuss 30 másodpercig."Lazy Eights" (a gyakorlat aktiválja a memorizálást biztosító agyi struktúrákat, növeli a figyelem stabilitását): mindkét kezével háromszor, majd mindkét kezével rajzolja meg a „nyolcat” a levegőben vízszintes síkban."Gondolkodó Kalap" (javítja a figyelmet, az érzékelés és a beszéd tisztaságát): „tegyél fel kalapot”, azaz háromszor óvatosan tekerd be a füledet felültől a fülcimpáig.pislogva (hasznos minden típusú látássérülés esetén): pislogás minden be- és kilégzéskor."Látok egy ujjat!": tartsa a jobb kéz mutatóujját az orr előtt 25-30 cm távolságra, nézze az ujját 4-5 másodpercig, majd csukja be a bal szemét a bal kéz tenyerével 4-6 másodpercre, nézze meg az ujját a jobb szemével, majd nyissa ki a bal szemét, és nézze meg mindkét szemével az ujját. Tegye ugyanezt, de csukja be a jobb szemét. Ismételje meg 4-6 alkalommal. 2. Bemelegítés: ennek a szakasznak a fő feladata egy bizonyos pozitív érzelmi háttér megteremtése a gyerekek számára, amely nélkül lehetetlen a tudás hatékony asszimilációja. Ezért a bemelegítésben szereplő kérdések meglehetősen egyszerűek. Képesek felkelteni az érdeklődést a gyerekekben, találékonyságra, reakciógyorsaságra tervezték, jelentős mennyiségű humorral színesítve. De felkészítik a gyermeket az aktív oktatási és kognitív tevékenységre is.Kik (mik) voltak korábban?

Csaj - ….
Ló -….
Tehén -….
tölgy -…
Hal -….
Jég -...
A férfi -…

- Mondd, ki az? Mi az?
Kicsi, szürke, félénk...
Piros, érett, sima…
Hideg, fehér, bolyhos...
Tanár: Minden kérdésre megtaláltuk a választ. Szép munka! De ha valakinek nehéz volt, ne csüggedjen, akkor is lesz lehetősége korrigálni a helyzetet.
II . A kognitív képességek hátterében álló mentális mechanizmusok képzése: memória, figyelem, képzelet, gondolkodás.1. Dolgozz párban! Találós kérdések készítése.
Tanár: Kezdjük az órát páros munkával. Az asztalokon szavakkal ellátott csíkok vannak. Rejtvényeket kell alkotnia belőlük, és ki kell találnia a többi srácnak.

Nappal alszik, éjjel repül
Hoppá, megijeszti az embereket.
A szemek világítanak a sötétben
Ez egy zivatar minden egér számára.
Horgolt orr, nagy szemek
És egy nagy fej.
döntöttem a sötét éjszakában
Vadászni fog.

Egész éjszaka repülni

egereket kap.

És világos lesz

az álom az üregbe repül.

Nagy szeme van

Ragadozó csőr – mindig horgoljon.

Éjszaka repül

Csak napközben alszik fán. Nem örül a napsütésnek
Vadászat csak éjszaka.
Nagy feje van
Két csészealj szem, ki ő?

A gyerekek találós kérdéseket írnak, majd felolvassák az osztálynak. Együtt kitalálják és észreveszik, hogy az összes rejtvény egy bagolyról szól.

Bagoly jelenik meg. - Uf-uh! Belefáradt valamibe! Sziasztok gyerekek! Szép napot minden felnőttnek!
- Szia Bagolybölcs fejecském!
Bagoly: - Hova jutottam?
- Az "Okos és okos" klub találkozóján.
Bagoly: - Szóval, jó helyre! Egyetlen nap sem figyeltelek az erdőből. Láttam, hogyan nyersz észérvet. És szerettem volna jobban megismerni egymást, és egyúttal megtudni, megérdemli-e, hogy okosnak és ügyesnek nevezzenek. Először is mondd el, mit tudsz rólam. (A gyerekek azt mondják, hogy a bagoly nappal alszik, éjjel vadászik; egereket eszik, jót tesz.)
Bagoly: Jó volt! Szeretnél még többet tudni? Ha ma jól dolgozol, sokkal többet megtudhatsz bagolytörzsünkről.
Diák: - Bagoly néni, de a baglyok nappal alszanak. Hogyan kerültél hozzánk?
Bagoly: - Ja, és kíváncsi vagy! Hozzád repültem éjjel. Sikerült kiraknom mindegyikőtöknek a feladatot az asztalokra.
2. Betű abrakadabra.

1. feladat az enyém ez . Tudja meg, hogy minden bagoly alszik-e nappal, és vadászik-e éjszaka. Értsd meg ABRACADABRÁT, és megpihenek.

Tanár: - Kitalálta, hogyan kell csinálni, felvette a kulcsot?
(A gyerekek megtalálják a következő szavakat: KIS, HÓ, NAGY SZÜRKE BAGOLY.)
Diák №№ 2,3,4.
Tanár: Jól tippeltél. Nézd meg ezeket a baglyokat a diákon. Ők azok, akik nappal vadásznak. A baglyok többi része éjszaka aktív, nappal pedig legfeljebb 50 cm-re látnak. Másrészt viszont a baglyoknak kiváló a hallása: amint egy egér megmozdul a koromsötétben, azonnal a bagoly karmai.
3. Találd ki, kinek a mancsa?

Bagoly: - Boldoggá tettél! És itt vanmásodik feladat . Mint tudod, az erdőben élek, sok barátom van. Kik ők? Javaslom az alsó végtagok alapján való találgatást. Találd ki, kinek a mancsa látható.

(Gyerekek hívnak
béka, kakas, hiúz, kutya, strucc, liba, gém, tehén, bagoly. )
4. Fejtse meg a szavakat!

Bagoly: - És megbirkóztak vele. Nos, ha ilyen okos vagy, mondd meg, kit ismersz még a bagoly törzsünkből. Gyerekek hívnakbagoly. Ó, gondoltál már rá? Hát akkor munkára! Ha megpróbálja, felismeri más baglyok nevét.
3. feladat. A kód segítségével fejtse meg a bagolyfajok nevét!

(Ez splyushka, bagoly, fülesbagoly. )
Tanár: - Hallottál már ilyen neveket? Vannak mások is. A diákon sok különböző baglyot láthat.
Diák №№ 5,6,7.
Mindegyik megtalálható leningrádi régiónkban. De a Luga régióban élsasbagoly, felvidéki bagoly, verébbagoly. 8-14. dia.
- De mondd csak, látott már valaki baglyot a természetben? Miért? Igen, már nem sok maradt! Néhány (sólyombagoly) legfeljebb 20 egyedből áll. (
Beszélgetés arról, hogy meg kell védeni a baglyokat, nem szabad hazavinni a fészkükből kiesett fiókákat.)
III . Szórakoztató változás.
Fizminutka. Töltés "Sun". (Hangfelvétel és bemutató.)
IV. Logikai keresési feladatok.
5. Találja meg az utat a labirintusban.

Bagoly: - Fú! Felébresztettél. És hogyan tud aludni, ha ilyen aktív és vidám. Elmesélek egy történetet. Egyik nap egy lány sírva ébredtem fel. Elfelejtettem, hogy hívják, de emlékszem, hogy a nagymamámhoz mentem pitével. (Gyermek figyelmeztetés – Piroska .) Igen, így van – Piroska. Eltévedt. Adtam neki egy tippet, de nem értett semmit az útvonallapon. Segíts a lánynak megtalálni az utat a nagymamája házához.


Tanár: - Hol kezdjük? (
A tipp megtanulásából .)
6. Varázsháromszögek.

Bagoly: Jó volt! Pitével etettük a nagymamát. És éhes is lettem. Szerinted hány egeret eszek naponta? (Gyerekek javasolják: 10, 20.) 9,10 egeret tudok megenni. És a verébbagoly - 7 vagy 8. A következő feladatban próbálja meg háromszor összegyűjteni a szükséges számú egeret.


7. Nyelvtani példák. Cselekszik

Bagoly: - Igen, barátok vagytok a matematikával. Próbáljon nyelvtani példákat megoldani. Fontos szavaknak kell lenniük.

(A gyerekek elolvassák a kapott szavakat: tanítás, út, készség. )
Tanár: - Igaz. Próbálj meg közmondást alkotni ezekkel a szavakkal.
A tanítás a készségekhez vezető út.
- Milyen más közmondásokat tudsz a tudásról?
A tudás lépcsőfok a bölcsesség felé.
Rengeteg tanulnivaló – mindig hasznos!
Élj és tanulj.
Bagoly: - Igen, nem hiába neveznek titeket bölcseknek. Te mindent tudsz, mindent tudsz. De nemmondd meg, miért hívnak BÖLCSESnek? (A gyerekek azt mondják, hogy a baglyok okos tekintetűek, kifejező szemeik vannak. )
Tanár: - A bagoly az egyetlen madár, akinek szinte emberi fiziognómiája van, szeme előre néz, nem oldalra, és arclemeze van. A szemek, mint a csillagok. A fej 270 fokban elfordul, mindent láthatsz magad körül anélkül, hogy elfordítanád a testedet.
15. dia.
Bagoly: - Jaj, megdicsértek. Elárulok egy titkot: a legokosabb madarak a hollók. Ezek a varjak, a takácsok, a szarkák, a bástya, a szajkó. (
madár diavetítés ). ## 16-19. dia. Tudnak logikusan gondolkodni, és akár 7-ig is tudnak számolni.
8. Keresse meg és olvassa el a szavakat a táblázatban!

Tanár: - Keressük meg a táblázatban a különböző madarak nevét!


(A gyerekek megtalálják a szavakat: keresztcsőrű, sas, pacsirta, királyfi, csalogány. ) ##. dia 20-24.
V . Grafikus diktálás.

Tanár: - Kedves Bagoly-bölcs fejecském! A srácok örülnek, hogy eljöttetek a leckénkre. És GRAFIKUSAN akarják megrajzolni a portrédat.


Grafikus diktálás. A kiindulási ponttól 1 cella jobbra, 1 fel, 1 jobbra, 3 fel, 1 jobb alsó sarokba, 2 jobbra, 1 jobb felső sarokba, 3 le, 1 jobbra, 1 le , 5 le, 1 a bal felső sarokba, 1 balra, 1 fel, 1 balra, 2 le, 2 balra, 2 fel, 1 balra, 1 le, 1 balra, 1 balra lent, 5 felfelé. Rajzolj szemeket, csőrt, mancsokat.
Bagoly: Köszönöm srácok. A portré pontos. És általában nagyon boldoggá tettél ma. Remélem, ha nagy leszel, biztosan találkozunk majd a híres klubban: „Mi? Ahol? Mikor?". És egyikőtök minden bizonnyal kristálybagolyt kap jutalmul, valaki pedig gyémántot. (A diák ezeket a díjakat mutatja be. )
##. dia 25-28.
VI . Eredmény. Visszaverődés.

Tanár: - Elbúcsúzunk Bagolytól és várjuk, hogy meglátogassa a többi órára. Itt az ideje, hogy értékelje a munkáját az órán.29. diaszám. Emlékeztetlek:
Hogyan dolgoztunk az órán?


- TÖKÉLETES;

- JÓL ;

- NEM MINDEN FELADAT VÉGZETT JÓL;

- NEM MINDEN AZT TÖRTÉNT, AHOGY AKARTÁK.

Tanár: - Örömömre szolgált, hogy vannak srácok, akik kritikusan értékelték a munkájukat az órán. Tehát legközelebb megpróbálják, és sikerülni fog.
- Tanóránk emlékére pedig átadjuk a vendégeknek klubunk emblémáját, melynek hátoldalára egy bölcs kínai közmondás szavai vannak írva:"A tudás kincs, amely mindenhová követi azt, aki birtokolja."