Otvorená hodina logopédie. logopedické hodiny

Povzbudzujte deti k interakcii s ľuďmi. Rozvíjať schopnosť počúvať a počuť učiteľa. Aktivujte aktívnu a pasívnu slovnú zásobu na lexikálnu tému: "Domáce zvieratá". Schopnosť rozpoznať a pomenovať zvieratá z obrázkov.
Formovať holistické vnímanie predmetov (obrázkov zvierat).
Rozvoj rečového dýchania, všeobecnej a jemnej motoriky. Rozvoj zrakovej, sluchovej pozornosti. Rozvoj myslenia. Zlepšenie gramatickej stavby reči. Rozvoj spojenej reči. Úlohy sa realizujú prostredníctvom herných situácií.

Zhrnutie hodiny na tému „Diferenciácia T-D“ je prezentované v rámci modernej logopedickej hodiny. V priebehu práce sa využívajú prvky projektových činností: schopnosť riadiť sa pokynmi, porovnávať výsledok s tým, čo bolo potrebné urobiť; zaradenie jednotlivých úloh v závislosti od zóny proximálneho vývoja každého dieťaťa. Rozvoj bude užitočný pre logopédov pracujúcich v škole.

Cieľová skupina: pre logopéda

Zhrnutie lekcie na tému „List Santa Clausovi“ je prezentované s prvkami mozgovej gymnastiky. Počas pracovnej doby sa navodí atmosféra záujmu-tajomstva. Je tu oboznámenie sa s pravidlami písania listu a pozornosť je venovaná aj Ozhegovovmu slovníku. Deti sú aktívnymi partnermi učiteľa počas celej doby korekcie. Tento prístup spĺňa moderné požiadavky.

Cieľová skupina: pre logopéda

Zhrnutie lekcie na tému "Diferenciácia zvukov S-Sh" je prezentované pomocou metód sprevádzania metódami motorickej korekcie. Zabezpečenie interakcie pravej a ľavej hemisféry je základom intelektuálneho rozvoja. Na hodine deti tvoria tému hodiny, prijímajú a ukladajú učebnú úlohu, hľadajú potrebné informácie. Budujte si sebavedomie založené na úspešnom výkone.

Cieľová skupina: pre logopéda

Synopsa individuálnej hodiny o diferenciácii zvukov. Určené pre deti stredného školského veku. Farebná prezentácia pomáha udržať záujem a pozornosť dieťaťa počas celej hodiny. V triede má dieťa možnosť samostatne plniť úlohy na počítači.

Cieľová skupina: pre logopéda

ZHRNUTIE PODSKUPINOVEJ LEKCIE LOGOTERAPIE o náprave porušovania zvukovej výslovnosti
Téma: rozlišovanie hlások [p] a [p '] v slovách.
Lexikálna téma: cesta do mesta povolaní.
Technológie: hranie hier (povolanie-cestovanie), informácie a komunikácia.
Účel: rozvíjať schopnosť rozlišovať medzi zvukmi [p] a [p '] na materiáli slov.
Úlohy:
Vzdelávacie:
- trénovať rozlišovanie medzi zvukmi [p] a [p '] v slovách;
- rozvíjať sluchovú pozornosť, fonematickú analýzu, syntézu a prezentáciu;
- aktualizovať a objasniť význam slov na lexikálnu tému „Profesie“;
- rozvíjať zručnosť tvorenia slov príponovým spôsobom;
Oprava-vývoj:
- rozvíjať logické myslenie, komunikačné schopnosti;
Vzdelávacie:
- pestovať zvedavosť, kognitívnu aktivitu a záujem o vzdelávacie aktivity vo všeobecnosti.

Cieľová skupina: pre 4. ročník

Abstrakt z individuálnej lekcie o automatizácii zvuku Sh uprostred slova. Určené pre deti staršieho predškolského a základného školského veku.Túžba pomáhať a liečiť Stepshku mrkvou udržiava záujem a pozornosť dieťaťa počas celej hodiny.Špeciálne úlohy pre školákov trénujú čítanie a písanie.

logopedické hodiny- časť so súhrnmi skupinových, frontálnych, individuálnych logopedických a logorytmických tried, ako aj integrovaných tried, majstrovských kurzov o netradičných vyučovacích metódach. Sme presvedčení, že tu zverejnené materiály budú zaujímavé a poučné nielen pre odborníkov z detských vzdelávacích inštitúcií, ale aj pre rodičov, ktorí sa úprimne zaujímajú o rozvoj svojho dieťaťa.

Skúsení špecialisti sa tu delia o svoje znalosti a prezentované abstrakty pomôžu začínajúcim logopédom správne a vzrušujúco plánovať svoje hodiny.

Lekcie s logopédom. Materiály a abstrakty.

Obsiahnuté v sekciách:
Zahŕňa sekcie:
  • Zvuky. Diferenciácia a automatizácia zvukov. Oprava zvukovej výslovnosti

Zobrazujú sa publikácie 1-10 z 6855 .
Všetky sekcie | logopedické hodiny

Technologická mapa individuálnej vyučovacej hodiny logopédie v 3. ročníku nápravnej školy „Automatizácia zvuku [c] v slovách“štátna rozpočtová odborná vzdelávacia inštitúcia regiónu Rostov "Vysoká škola pedagogická v Zernograde" TECHNOLOGICKÁ KARTA fyzickej osoby logopedické hodiny ktorá sa konala v 3 "ALE" trieda GKOU RO "Zernograd špeciálna internátna škola" G....

Ciele: zhrnúť poznatky detí o jari, jej znameniach; rozvíjať logické myslenie; cvičiť deti v skákaní cez krátke a dlhé lano; zlepšiť dýchanie reči, intonačnú expresivitu reči a mimiku; rozvíjať pozornosť, koordináciu reči s pohybom, ...

Logopedické kurzy - Hudobná a výchovná lekcia pre deti prípravnej logopedickej skupiny "Jeseň"

Publikácia "Hudobná a vzdelávacia hodina pre prípravné deti ..." Obsah programu: - zhrnúť poznatky detí o znameniach jesene; - rozvoj tvorivej činnosti (prostredníctvom hudobnej a rytmickej činnosti v improvizácii); rozvoj schopnosti hovoriť o počúvanom diele, dopĺňať slovnú zásobu, ktorá charakterizuje hudbu (znamená ...

Knižnica obrázkov MAAM

Synopsa logopedickej hodiny s ľavákom „Automatizácia zvukovej výslovnosti preneseného zvuku [R]“ Abstrakt z logopedickej hodiny s ľavákom Dieťa: chlapec Nikolaj, 6 rokov, vedúca ruka je ľavá. Automatizácia zvukovej výslovnosti nastaveného zvuku P, jemne koordinované pohyby rúk sú slabo vyvinuté. Téma lekcie: "Profesie". Sound Automation R. Účel:...

Súhrn integrovaných vzdelávacích aktivít logopéda a učiteľa-psychológa „Jarná cesta“ Ciele: 1) Rozvoj všeobecných rečových schopností. 2) Rozvoj emocionálno-vôľovej sféry. Úlohy: 1. Nápravné a výchovné úlohy: - objasniť a rozšíriť chápanie detí o znameniach jari; -rozšíriť a aktivovať slovnú zásobu na danú tému; - Zlepšite si gramatiku...

Zhrnutie integrovanej lekcie logopéda a inštruktora plávania „Hľadanie zlatého kľúča“ Zhrnutie integrovanej hodiny logopéda a inštruktora plávania „Hľadanie zlatého kľúča“ Pre deti prípravnej skupiny Účel: organizácia aktívneho oddychu pre deti. Úlohy: 1. Vyvolať u detí pozitívne emócie, radosť z hry na vode. 2. Formujte fyziologické a...

Logopedické hodiny - Synopsa frontálnej logorytmickej hodiny pre žiakov 1. ročníka so ZPR "Na návšteve u babičky"

1. Cieľ: Prekonávanie porúch reči rozvíjaním pohybovej sféry dieťaťa v kombinácii so slovom a hudbou. 2. Úlohy: Nápravné a rekreačné: Aktivizácia slovnej zásoby na tému "Domáce zvieratá" Rozvoj všeobecnej a jemnej motoriky Výchova k expresívnosti reči a ...

Téma: Rozlišovanie tvrdých a mäkkých spoluhlások. Samohlásky O - E. Účel: Naučiť sa počuť tvrdé a mäkké spoluhlásky a korelovať ich so samohláskami O - E Forma a typ vyučovacej hodiny: hodina upevňovania vedomostí, zručností a schopností Úlohy: Nápravno-výchovné: upevňovať vedomosti o samohláskach O -Joj...

Zhrnutie lekcie logopedie "Jar" Zhrnutie logopedickej hodiny v seniorskej skupine na tému „Jar“ Úlohy: - rozšírenie slovnej zásoby na túto lexikálnu tému; - tvorenie zdrobneniny podstatných mien; - aktivácia slovesného slovníka; - rozvoj zmyslu pre rytmus, formovanie zručností ...


Abstrakt hodiny v seniorskej logopedickej skupine (Spoločná aktivita s rodičmi) „Návšteva samohlások“ Jednou z najdôležitejších oblastí v nápravno-výchovných činnostiach logopéda predškolskej vzdelávacej inštitúcie je práca s rodičmi - ako jedna z podmienky na optimalizáciu...

Rečový patológ je veľmi kreatívne povolanie. Každý odborník má svoje vlastné úspechy, zaujímavé zistenia, osobitný prístup k triedam. Logopédi používajú rôzne techniky na korekciu výslovnosti a formovanie reči dieťaťa.

Mnohé deti v predškolskom veku potrebujú pomoc logopéda. Jednoduché chyby výslovnosti sa úspešne korigujú v logopedických centrách pri materských školách a na súkromných hodinách u logopéda. Existujú však zložité poruchy reči - alália, koktanie, dysartria, celková nedostatočná rozvinutosť reči, ktorej náprava si vyžaduje veľmi dlhú a starostlivú prácu logopéda, pedagógov a rodičov dieťaťa. Pre deti s ťažkými poruchami reči sú pri bežných materských školách k dispozícii špecializované predškolské ústavy alebo logopedické krúžky. Pre takéto deti je dôležitá nielen správna výslovnosť, ale aj formovanie lexikálnej a gramatickej štruktúry jazyka, rozvoj reči a príprava na učenie sa čítania a písania. Od toho závisí úspešnosť ďalšieho vzdelávania v škole, socializácia v spoločnosti. Rodičia by mali dôsledne dodržiavať všetky odporúčania logopéda, robiť s dieťaťom domáce úlohy a cvičenia a každý deň si upevňovať zručnosti a vedomosti získané v triede. Iba spoločné úsilie rodičov a všetkých odborníkov pracujúcich s dieťaťom pomôže prekonať ťažkosti, naučiť ho správne a krásne hovoriť a úspešne študovať v škole.

  • Aby bol váš obsah zahrnutý do tejto sekcie, uverejniť príspevok vo svojom osobnom blogu na webovej stránke a do spodného poľa "Nadpisy" pridajte slová "Logopedické kurzy" (bez úvodzoviek).

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia „Kombinovaná materská škola č. 50“ Mestská časť Balashikha, mesto Balashikha.

"Upevnenie zručností výslovnosti zvuku [w] v hovorovej reči."

Otvorená hodina logopédie v skupinovej prípravke na školu. „Upevnenie zručností výslovnosti zvuku [w] v hovorovej reči“

Cieľ: opraviť správnu výslovnosť hlásky [w] v hovorovej reči.

Úlohy:

1. Nápravný tréning:

- naučiť deti odpovedať na otázky presne a úplne;
- vytvárať lexikálnu a gramatickú štruktúru;
- cvičiť deti v analýze zvukových písmen a syntéze slov;
- upevňovať zručnosť vyslovovať hlásku [w] v slabikách, slovách, frázach, vetách, v spojenej a hovorovej reči.

2. Oprava-vývoj:

- rozvoj fonematického sluchu a fonematického vnímania;
- rozvoj pozornosti, pamäti, predstavivosti, logického myslenia prostredníctvom hádania hádaniek a kladenia problémových otázok;
- rozvoj jemných pohybov prstov.

3. Nápravné a vzdelávacie:

- vytvorenie pozitívneho postoja k účasti na lekcii;
- schopnosť počúvať rovesníkov a logopéda;
- výchova k priateľským vzťahom, výchova k vytrvalosti;
- pestovať jazykový cit pre rodný jazyk, túžbu hovoriť správne.

Vybavenie: počítač, 2 nahrávky inštrumentálnej hudby, didaktická logopedická hračka (behemoth Zhuzha - na vykonávanie artikulačnej gymnastiky s bioenergetickými plastmi, zápletkové obrázky, lopty s pružinami Su-Jok, vláčik s vagónmi na určenie zvuku slovom, papier na kreslenie s cvičeniami .

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.
- Ahojte chalani.
Pozdravte svojich hostí.
Každý deň, vždy a všade:
V triede, v hre
Je to tak, hovoríme jasne
Nikam sa neponáhľame.
Sadni si.

2. Dnes našim hosťom ukážeme, ako správne a krásne vysloviť hlásku [w].

3. Artikulačná gymnastika.
Všetci chlapci v poriadku
Cvičte ráno
Aj náš jazyk chce
Byť ako deti.
A pomôžeš nám s tým?
(odpovede detí: Hroch Zhuzha).

Jazyk je nám známy, deti,
Stretneme sa s ním s úsmevom.
Tento jazyk prišiel (úsmev, ukáž jazyk).
Práve teraz išiel.
Všetko, čo potrebujete vidieť
A kráčal doľava (cvičenie „Pozor“).
Chodil dosť málo

Ráno svieti slnko - je čas navštíviť moju tetu!
Teta líca
Synovec čaká.
Palacinky s makom
Pečie na večeru (cvičenie „Palacinky“).
Varená kaša, varený čaj,
Dokonca som otvoril pohár s džemom.
teta synovec
Stretáva sa veselo.
Čaj pre neho s džemom
Okamžite navrhuje (cvičiť „Pohár“, jazyk si strčiť medzi pery a fúkať na špičku jazyka na imaginárnu paru, chladiacu čaj).
Oh, aké chutné
Sladký džem, (cvičenie „Lahodný džem“)
Áno, a krupicová kaša -
Len jedlo.
Jedol dosť málo
Široko otvorené okno (cvičenie "Hippo").
Pod oknom - bll, bll, bll -
Indiáni sa rozprávajú.
Turecký prejav
Nikto nerozumie.
Morky na hojdačke
Veselo prikyvujú.
Jazdecký jazyk
„Bla, bla, bla! "- ponuka (cvičenie "Hojdačka").
Dajte jazyku doo-doo
A ešte päť loptičiek
Jazdite na komároch!
Nafukovanie balónov
„Sadnite si, komáre! “(vyslovte zvuk „Shshh“ na dlhú dobu).
Hral náš jazyk,
Ľahol si spať a mlčal.

4. Spresnenie artikulácie.

Pripomeňme si, ako vysloviť hlásku "sh".
- Čo sa stane s perami, zubami, ako sa nachádza jazyk?
Odpovede detí.
- Aký vzduch?
Odpovede detí.
- Čo robí hlas, keď vyslovíme zvuk „Sh“: spí alebo spieva piesne? Daj si celú ruku ku krku, povedz ššššš.... Bolo v dome ticho, alebo hlas spieval piesne a steny domu sa triasli?
Odpovede detí.
- Chlapci, aký je zvuk „Sh“: samohláska alebo spoluhláska?
- Hlasitý alebo hluchý?
- Tvrdé alebo mäkké?
Odpovede detí.
A ako vyzerá zvuk „Sh“ (ako syčanie husi, hada).
- Vy a ja vyslovujeme slabiky, slová, ale môžeme vidieť zvuky?
— Nie, vidíme a píšeme listy.
- Aké písmeno označuje zvuk "SH" v liste?
- Premenme zvuk "Sh" na písmeno S.
Spolu s deťmi povieme básničku:
Nevidíme zvuk
A my to nemôžeme prijať.
Počujeme iba zvuk
A tiež to povedať.
Obliekli sme si šaty na zvuky
Premieňame zvuky na písmená (Nakreslite písmeno prstom do piesku).

5. Cvičenie "Spriateľte sa so zvukmi." Zasyčajte spolu s húsatkami, prechádzajte prstom po cestičkách od húsat ku každej samohláske a naopak od samohlásky po húsatá. Opakujte každú slabiku. Aké slabiky ste dostali?

6. Prstová gymnastika (s pružinami Su-Jok).

Medveď odišiel do svojho brlohu
Áno, narazil na prah
„Zdá sa, že je tam veľmi málo sily
Našetril som si na zimu,
Tak som si pomyslel a išiel
Hľadá divé včely.
Všetky medvede majú chuť na sladké,
Radi jedia med bez náhlenia,
A po jedle bez úzkosti
Až do jari čušajú v brlohu.

7. A teraz si zahrajme hru "Povedz mi slovo."

Na základe obrázkov pomenujte hádanky, zvýraznite hlásku Sh, určte, kde sa v slove nachádza hláska Sh: na začiatku, v strede alebo na konci slova a zaľudnite príslušné domčeky (podnosy).
* Budem majstrom ako náš strýko Evdokim;
Vyrobte stoličky a stoly, namaľujte dvere a podlahy.
Medzitým vyrábam svoju sestru Tanyu (hračky);
* V podzemí, v skrini, žije v norke,
Sivé dieťa, kto to je? (myš);
* Z tvrdohlavosti nepostúpil ani o krok (osol);
* Medveďovi som ušila košeľu, ušijem mu ju ... (nohavice);
* Stehlík spieva celý deň v klietke na okne.
Tretí ročník šiel k nemu, ale bojí sa ... (mačky);
* Medveď, ktorý sa priľne k zadnej pneumatike, jazdí na ... (auto);
* Veverička pustila hrbolček, hrbolček zasiahol (zajačik);
*V noci tma. V noci ticho. Ryby, ryby, kde si (spi);
*Poznáš toto dievča?
Spieva sa o nej v starej rozprávke.
Pracoval, žil skromne,
Nevidel som jasné slnko
Okolo len špina a popol,
A kráska sa volala (Popoluška);
*V zime počas hodín zábavy
Visím na svetlom smreku.
Strieľam ako z pušky
Moje meno je (klapka);
*Kto vyfarbí náš album?
No, samozrejme (ceruzka);
*Pozri sa na mňa
Môžete otvoriť dvere
A na mojich poličkách
Stojí za veľa!
Predovšetkým som ako žirafa:
Som veľký, krásny (šatník).

10. Cvičenie "Rýmy". Vypočujte si začiatok frázy a doplňte ju vhodnými slovami. Obrázky vám pomôžu zvládnuť túto úlohu. Posledné slovo každej rýmovanej frázy musí končiť slabikou, ktorá sa opakuje v prvej časti. Napríklad: Šok-šok-šok, šok-šok-šok dedko nosí tašku.

Shi-shi-shi, shi-shi-shi- tu sa hrajú (deti).
Oooh-ooh-ooh, ooh-ooh-ooh- dám si horúcu (sprchu).
Popol-popol-popol, jaseň-popol-popol je modrý (ceruzka).
Čerešne-čerešne-čerešne- dozrievajú (čerešne).
Šok-šok-šok, šok-šok-šok nás zobudil (kohút).

11. Cvičenie „Oprav vetu“ (vypočujte si vety, hľadajte a opravujte chyby, podľa obrázkov na papieri A4).

List napísal starý otec.
Naša myš chytila ​​mačku.
Cievku nite kúpila babička.
Pebble našiel Pašu.
Na kožuchu je zavesený vešiak.
Trstina sedí v žabe.
Konvalinky našli Natashu.
Do zemiakov dali vrece.
Myška má v labkách mačku.
Máša si položila hlavu na klobúk.
Trávnik letí nad čmeliakom.
Misha si nasadil prilbu.
Na krku je šatka na medveďa.
Paša zakrúžkuje ceruzku so žabou.

12. Minútka z telesnej výchovy "Medveď vyšiel z brlohu."
Medveď vyšiel z brlohu,
Pozrel na dvere. (otočí sa doľava a doprava).
Natiahol sa zo spánku: (pochlipkáva-ruky hore).
Opäť k nám zavítala jar.
Aby rýchlo nabral silu
Medveď otočil hlavu. (rotácia hlavy).
Naklonený dopredu a dozadu (naklonenie dopredu a dozadu).
Tu kráča lesom.
Medveď hľadá korene
A hnilé pne.
Obsahujú jedlé larvy
Vitamíny pre medveďa. (naklonenie: dotknite sa ľavou nohou pravou rukou, potom naopak).
Medveď konečne zjedol
A sadol si na poleno. (deti si sadnú).

13. Hra „Kto je viac, kto menej? » Porovnajte tieto dve položky a odpovedzte na otázky celými vetami. Nezabudnite správne vysloviť hlásku „sh“. Napríklad. Kto je väčší: žaba alebo opica? Opica je väčšia ako žaba. kto je menej? Žaba je menšia ako opica (obrázky sú uvedené v obrátenej veľkosti ako v skutočnosti: opica je malá a žaba je veľká).

Kto je väčší: mačka alebo pakomár? kto je menej?
Kto je väčší: myš alebo dieťa? kto je menej?
Kto je väčší: žaba alebo kukučka? kto je menej?
Kto je väčší: babka alebo dedko? kto je menej?
Kto je väčší: medveď alebo opica? kto je menej?

14. Cvičenie „Nové slová“.
Premeňme jedno slovo na druhé.
Nahraďte prvý zvuk v slovách zvukom Sh, napríklad: PAR-SHAR.
Papučový klobúk
KOŽUŠINOVÉ PERY
STOMP-WHISPER
SOAP-AWL
SPORE-SPUR.

15. Hra "Mačky a myši." Vypočujte si príbeh o mačke Mashke, prerozprávajte ho na základe obrázkov (reťazový text).

Alyosha má mačku Mášu.
Mačka Máša chytá myši.
Myši utekajú pred mačkou.
Mačka je veľká, šikovná, dobieha myši.

16. Vizuálna gymnastika (na hudbu, logopéd číta poéziu a deti vykonávajú okohybné pohyby v súlade s textom).
Poďme s vami urobiť gymnastiku pre oči, pretože potrebujú aj odpočinok (všetky pohyby sa vykonávajú iba očami).
"šťastný týždeň"
Celý týždeň v poriadku
Oči sa nabíjajú.
Pondelok, keď sa zobudíš
Oči sa usmievajú na slnko
Pozrite sa dole na trávu
A zálohovať.
Utorkové hodinky
Pohľad tam a späť
Chôdza doľava, chôdza doprava
Nikdy sa neunavia.
V stredu sa hráme na schovávačku
Pevne zatvárame oči.
Jeden dva tri štyri päť,
Otvorme oči.
Prižmúrime a otvoríme
Pokračujeme teda v hre.
Vo štvrtok sa pozeráme do diaľky
Tentoraz to nie je škoda
Čo je blízko a čo je ďaleko
Oči treba brať do úvahy.
V piatok sme nezívali
Oči prebehli okolo.
Zastavte sa a znova
Prebehnite na druhú stranu.
Aj keď je sobota voľný deň
Nie sme s vami leniví.
Hľadajte rohy
Na beh žiakov.
V nedeľu budeme spať
A potom poďme na prechádzku
Aby oči stuhli
Potrebujete dýchať vzduch.
- Bez gymnastiky, priatelia, naše oči nemôžu žiť!

17. Výsledok hodiny. Chlapci, čo sme robili v triede? Čo sa vám najviac páčilo a čo spôsobilo ťažkosti? Odpovede detí.
Naša lekcia sa skončila, všetci odviedli veľmi dobrú prácu, všetci ste skvelí, dovidenia. Rozlúčia sa s hosťami a odchádzajú.

Zoznam použitej literatúry:

1. Automatizácia zvuku Ш v herných cvičeniach. Album predškoláka / L. A. Komarová. -M. : Vydavateľstvo GNOM, 2011.-32 s.
2. Azova E. A., Chernova O. O. Učenie zvukov [w], [g]. Domáci logopedický zošit pre deti 5-7 rokov. - M. : TC Sphere, 2010. - 32 s. (Hra logopédia).
3. Syčanie a ruch. Logopedické hry / I. V. Baskakina, M. I. Lynskaya. - M. : Iris-press, 2010. - 32 s. : chorý. - (Populárna logopédia).
4. Logopédia. Prípravná skupina. Vývoj lekcie. /Porov. O. I. Bochkareva. - Volgograd: ITD "Coripheus". – 128 s.
5. Internetové zdroje: hádanky, telesné cvičenia, okulomotorické cvičenia.

Viktória Maigurová
Abstrakt z otvorenej hodiny učiteľa logopéda „Cesta do krajiny zvukov“

Synopsa učiteľky logopédky GCD Maigurovej V.V.

Téma: "Cesta do krajiny zvukov"

Ciele: Oboznámiť deti s pojmom „zvuky“, ich rozmanitosťou, metódami vzdelávania; dať pojem „písmeno“, formovať fonematické vnímanie, rozvíjať zručnosti analýzy a syntézy zvuku, obohacovať a objasňovať slovnú zásobu detí na témy: „Doprava“, „Orgány reči“, cvičiť deti pri výbere slov - antonymá, formujú zručnosti správneho rečového dýchania, zlepšujú jemnú a artikulačnú motoriku, koordináciu pohybov s výslovnosťou reči, rozvíjajú prozodické zložky reči. Rozvíjať psychologický rečový základ (pozornosť, pamäť, logické myslenie, predstavivosť, pestovať priateľský prístup k rovesníkom pri spoločných aktivitách, aktivovať kognitívny záujem detí.

Materiál: multimediálna technika, plátno, bábika Zvukovichok, jednotlivé zrkadlá, podľa počtu detí. zvonček, sada kariet so samohláskami, symboly samohlások, koberec, kruhy s číslami od 1 do 10

Priebeh aktivity:

Logopéd: - Chlapi, prišiel nás navštíviť Zvukovichok. Deti, radi cestujete? A chceli by ste ísť na výlet? Pozývam vás do čarovnej krajiny.

Chlapci, aké druhy dopravy poznáte?

Odpovede detí: zem, vzduch, voda, čarovné.

Logopéd: - A pôjdeme kobercovým lietadlom.

Deti, vezmite si lístky s číslami sedadiel. Príďte a sadnite si podľa čísla lístka.

Znie to ako dychová hudba.

Logopéd: - Aby sme sa rýchlo dostali do čarovnej krajiny. a počas letu sme sa nebáli, budeme vykonávať relaxačné dychové cvičenia.

"Hlboký nádych nosom" (ovládanie ľavou rukou na bruchu)

"Dlhý výdych ústami" (ovládanie pravou rukou v ústach)

Deti, zatvorte oči, otvorte ich. Keď počujeme zvuk zvona.

Minúta telesnej kultúry „Zvedavá Barbara“

Logopéd: - Deti, tak sme dorazili do čarovnej krajiny. Pozrime sa, kde sme.

Zvedavá Barabara

Pozerá doľava

Pozerá doprava

Pozerá hore

A pozerá dole

Krčné svaly sú napäté

Sa vracia

Relaxovať je tak príjemné.

(Vraciame sa do východiskovej polohy).

Logopéd: - Deti. Bolo počas cesty ticho alebo ste niečo počuli? Ako rozlišujeme zvuky?

Odpovede detí: - Zvuky rozlišujeme pomocou uší - orgánov sluchu.

Experimentálna práca

Deti, pozrite sa na obrazovku (na obrazovke sa objavujú písmená).

A teraz poďme ku mne, zatvorme oči (v tejto chvíli reč znie zvukom).

Logopéd: - Čo ste videli na obrazovke?

Odpovede detí: - Na obrazovke sme videli písmená. Ale nepočuli. Písmená sú viditeľným obrázkom.

Logopéd: - Čo ste počuli?

Odpovede detí: - Počuli sme zvuky, ale nevideli.

Logopéd: - Deti, ideme do mesta Zvukovograd. Žijú tam zvuky našej reči.

„Sme v meste zvukov reči

Ideme a čakáme na stretnutie

S natívnymi zvukmi

Oni tam žijú

A máme túžbu

Je pekné rozprávať sa

A všetci bez výnimky

prekvapenie dnes"

Chlapci, ľudia majú neoceniteľný dar - Reč. Zvieratá môžu vydávať zvuky, ale toto nie je reč, nevedia sa medzi sebou rozprávať.

Práca so zrkadlami (zoznámenie sa s orgánmi reči)

Ako vydávame zvuky? Riešte hádanky.

Môžete ich ťahať potrubím

Alebo ich len otvorte

Aj naše zuby si pýtajú

Širšie otvorené - (hubky)

Keď šoférujeme, fungujú

Keď nejeme, odpočívajú

Nečistime ich. Budú bolieť - (zuby).

Je zvyknutý skákať do úst

Náš hravý (jazyk).

Hra „Aké sú zvuky“ (výber slov antonymov)

Zvuky sú:

vysoký nízky

tichý - hlasný

drsný - mäkký

dlhé, krátke

Existujú aj zvuky:

teplý - studený

Priložte si chrbát ruky k ústam a fúknite naň a spievajte pieseň „Snakes“:

SHSHSHSHSHSHSHSHSHSHSHSH….

Deti, aký prúd vzduchu?

Odpoveď detí: Prúd vzduchu je teplý

Teraz zdvihnite dlaň a zaspievajte pieseň „Pump“.

Aký prúd vzduchu?

Odpovede detí: Prúd vzduchu je studený.

Prstová gymnastika.

Silno si šúcham ruky

Pokrútim každým prstom

(Šúchajte si dlane; chyťte každý prst na základni a rotačným pohybom dosiahnite nechtovú falangu.)

Dôrazne ho pozdravujem

A začnem ťahať.

Potom si umyjem ruky

(Potrite dlaňou o dlaň.)

Strčím si prst do prsta

Zamknem ich

(Prsty na "zamknutie".)

A udržujte v teple.

uvoľním prsty

(Prsty odpojte a zoraďte cez ne.)

Nechajte ich behať ako zajačiky.

Logopéd: - Deti. aby sme hovorili krásne a zreteľne, musíme trénovať naše rečové orgány. Poďme robiť kĺbovú gymnastiku (gymnastika sa robí pri stole pred zrkadlom)

1) - Aký je prvý zvuk v slovách:

"Otváram ústa dokorán, spievam veselý zvuk" - aaaaaaaaa.

2) - Aký je prvý zvuk v slovách:

"Puty nášho kolesa znejú" - oooooh.

3) - Aký je prvý zvuk v slovách:

"Stiahnem si pery fajkou a spievam zvuk" - uuuuuuu

4) - Aký je prvý zvuk v slovách:

ja - ja - ja

"Pritiahnite si pery k ušiam a dostanete zvuk" - iiiiiii

5) - Aký je prvý zvuk v slovách:

E – E – E

"Hej - gay! Zvukár kričí, jazyk mu trčí z úst "- eeeeee

6) - Aký je posledný zvuk v slovách: mačky, stoly,

Y - Y - Y

"No, ukáž zuby a čoskoro spievaj" - yyyyy

Logopéd; - Zvuky boli rôzne, ale veľmi priateľské, keďže všetci radi spievali. Ich hlasy zneli krásne, nahlas.

Skúsme spievať ako oni. (Deti spievajú spolu s logopédom, ktorý spievanie samohlások sprevádza držaním ruky vo vzduchu pozdĺž vodorovnej čiary).

Zvuky obleteli svet a nahlas spievali. Za to ich začali nazývať samohlásky a dávali im červené košele. Ak si zvuky obliekli tieto tričká, zviditeľnili sa a zmenili sa na písmená. Ale len čo sa vyzliekli košele, zvuky sa opäť stali neviditeľnými.

Zoberte každý symbol - zvuk, jeho písmeno.

Deti priraďujú písmená k symbolom-zvukom.

Logopéd: - Chlapci, naša cesta sa končí. Čo sme sa naučili o zvukoch?

Odpovede detí: - Zvuky počujeme a vyslovujeme, ale nevidíme ich.

Logopéd: - Čo sme sa naučili o písmenkách?

Odpovede detí: - Listy vidíme a píšeme, ale nepočujeme.

Logopéd: - Deti, poďakujme sa Zvukovichovi za vzdelávaciu cestu. A teraz zaujmeme svoje miesta, zavrieme oči, počítame do 10 a späť.

Tak sme späť v škôlke! Páčil sa vám náš výlet?

Odpovede detí.

Súvisiace publikácie:

Využitie hudobných cvičení a piesní v procese automatizácie zvukov v práci logopéda učiteľa v rečovom centre Automatizácia dodávaných zvukov je jednou z naliehavých úloh v práci logopéda na zvukovej kultúre reči. Som aktívny vo svojich triedach.

Synopsa integrovanej hodiny pre učiteľa-defektológa a logopéda v prípravnej skupine pre deti s mentálnou retardáciou Gymnázium GBOU č. 1748 "Vertikálne" JV DO "Teremok" ZHRNUTIE INTEGROVANEJ HODINY UČITEĽA-DEFEKTOLÓGY A UČITEĽA-Logoterapeuta V PRÍPRAVNE.

Zhrnutie otvorenej integrovanej lekcie „Cesta do krajiny zvukov“ Zhrnutie otvorenej integrovanej lekcie. Seniorská skupina. (Zostavil O. V. Melničenko) Téma: „Cesta do krajiny zvukov“ Účel: Upevniť sa.

Abstrakt lekcie o rozvoji reči „Masha's Journey to the Land of Sounds“Účel: rozvoj sluchovej pozornosti a fonematického vnímania. Úlohy: Vzdelávacie: - predstavovať hlásky samohlásky; - opraviť.

Zhrnutie spoločných aktivít logopéda s deťmi s OHP „Cesta do jesenného lesa“ Nápravné a vzdelávacie ciele: zoznámiť sa so zvukom „ja“. Správna artikulácia zvuku „ja“. Vedieť určiť miesto zvuku v slovách. Rozbaliť.

Grigorieva Alena Alexandrovna.

Štátna vzdelávacia inštitúcia Chanty-Mansijského autonómneho okruhu - Jugra "Khanty-Mansijská škola pre študentov so zdravotným postihnutím."

Učiteľka na základnej škole.

Abstrakt z individuálnej logopedickej hodiny /

Téma: Automatizácia zvuku [s '] v slabikách, slovách, frázach.

Cieľ:

Úlohy: Vzdelávacie: opraviť jasnú výslovnosť zvuku [s '] v slabikách, slovách, frázach.

Oprava-vývoj: rozvíjať schopnosti fonematického sluchu a slabičnej analýzy.

Vzdelávacie: pestovanie vytrvalosti.

Vybavenie: 2 hračky (prasiatka), domček hračiek, skriňa, kostým, papierové kvety a listy, počítacie palice, obrázkové bludisko.

Priebeh lekcie:

ja . Org. moment

II . Správa k téme:

Tajomstvo. Háčkovaný konský chvost, nos na podpätku. kto to je správne. Tu je to, čo máme. A volá sa Sam. Ide navštíviť svojho priateľa Masyanu. Aký zvuk vydávam slovamiS EMA, MA S YAN. Povedz to.

Sh Artikulačná gymnastika

Aby ste mohli ísť na návštevu, musíte sa umyť, obliecť, obliecť. Sam si ide umyť zuby. Ako si Sema čistí zuby, jazyk? (Napr. vyčistiť spodné zuby, vyčistiť jazyk). Sam si umyl zuby a usmial sa. Ako sa Sam usmieval? (Napr. úsmev).

VI . Masáž tváre.

A teraz sa Sam umýva. A umývame si tváre

Potrieme si líca.

Môj nos, uši, čelo,

Tak sa umyte a choďte do toho.

V . Mimická gymnastika

S Ema rozmýšľa, čo si obliecť. Spomenul si, že má oblek a tešil sa. (Ukážte, aká bola Sema šťastná).

Otvoril šatník a nenašiel oblek. Prekvapený. Potom sa rozčúlil. (Ako prekvapený, naštvaný?).

Našiel oblek. radoval sa. (Ako šťastný?).

VI . Analýza artikulácie

S keď si umyl tvár, zle zavrel kohútik a teraz z neho tečie voda malým potôčikom. Poznáte vodnú pieseň? Čo ak je to malý potok? Povedz to. Aký tvar zaujmú vaše pery, keď vyslovíte hlásku [s']? Kde je tvoj jazyk, keď vydávaš tento zvuk?

VII . Zvuková charakteristika

VIII . Dychové cvičenia

Zafúkal vietor a do izby vletelo jesenné lístie. Naliehavo je potrebné ich odstrániť. Jeden Sema sa rýchlo nevyrovná, pomôžte mu. (Odfúknutie papierových listov z povrchu stola. Vyžaduje sa kontrola prúdu vzduchu, ktorý by mal vychádzať z jazyka).

IX . Rozvoj fonematického sluchu v slabikách

Prasiatko Sema vymyslelo hru pre svojho kamaráta a chce sa s vami poradiť: myslíte, že sa Masyanyovi bude táto hra páčiť? Pomenujem slabiky a len čo začuješ zvuk [s '], tlieskaš rukami.

SYa-; -СЁ-; - RY-; - YAS-; - AXIS-; -BA-; -AR-; -AC-; ATĎ.

X . Fixovanie zvuku v slabikách, rozvíjanie zmyslu pre rytmus

No, je čas vyraziť na cestu. Ale tu je problém, dvere sa zabuchli. Prasiatko Sema sa nemôže dostať z domu. Ak chcete otvoriť dvere, musíte použiť kúzlo. Pokúsim sa ti pomôcť. Opakuj po mne.

SYA - SYA; SYA - SYA - SYA; yas - yas; yas - yas - yas;

Syo - Syo; SHÖ - SHÖ - SHÖ; Yos - Yos; Yos - Yos - Yos;

SU - SU; SU - SU - SU; Yus - Yus; Yus - Yus - Yus;

Posledné kúzlo sa ukázalo ako pravdivé a dvere sa otvorili.

XI . Konsolidácia zvuku v slovách

„Obrázkové bludisko». Pozrite sa, aká je cesta zamotaná. Teraz pôjdete vy a Sema touto cestou a aby ste sa nenudili, zaspievajte si pieseň s '- s '- s '. Na tejto ceste stretnete mláďatá zvieratiek, buďte pripravení!

XII . Prstová gymnastika

Pozrime sa, koho ste stretli.

XIII . Rozvoj fonematického sluchu v slovách

Prišli ste na nudnú lúku, na nej ani jeden kvet. Skúsime to ozdobiť? Pomenujem slová, a len čo začuješ zvuk [s '], položíš kvet na čistinku. (SITO, STOL, SEDMIČKA, RAKOVINA, DEDINA, SVINA, ZÁPISNÍK, LIST, SIEŤKA, PERO, CHINCOIN).

XVI . Slabičný rozbor

Pred vami je rieka. Nie je možné ju prekročiť. Musíme postaviť most. Ak to chcete urobiť, rozdeľte slová na slabiky. Koľko slabík v slove, toľko políc, ktoré postavíte. (KISEL, STUHA, GUS, DESIATKA, SEVER, SITO, los. RYS, POMARANČ).

XV . Zloženie fráz

Takže ste sa dostali do Masyanya a on sa s vami stretol. Povedz mi, Masyanya, koho si stretol? Čo sú zač?

XVI. Výsledok