Zhrnutie logopedickej hodiny "Automatizácia výslovnosti hlásky K v slabikách a slovách." Zhrnutie lekcie „Automatizácia zvuku v opačných slabikách a slovách Zhrnutie lekcie o automatizácii zvuku pre bábiku

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia

Centrum rozvoja dieťaťa - MŠ I. kategórie č. 20 „Baby“

Zhrnutie jednotlivých lekcií k téme:

"Automatizácia zvuku K"

UČITEĽ LOGOPÉD: KĽUSHNIK N.V.

Ciele:

* Naučte sa zvýrazniť zvuk K slovami.

* Analyzujte spätnú slabiku typu AK.

* Určte prítomnosť alebo neprítomnosť hlásky K v slove.

* Rozvíjať súvislú reč a logické myslenie

Priebeh lekcie:

Organizovanie času. Logopéd požiada dieťa, aby pomenovalo slová so zvukom K.

1. Hra s obrázkami „Deň-noc“

Na sadzobnom hárku logopéda je 8-10 obrázkov s obrázkami predmetov, ktorých názvy obsahujú zvuk K (metla, hojdacia sieť, mak, múka, plechovka atď.). Logopéd hovorí: "Noc." Dieťa zatvára oči. V tejto chvíli otočí dva obrázky. Logopéd hovorí „Deň“. Dieťa otvorí oči a spamäti pomenúva obrátené obrázky. (Počet obrázkov je možné zvýšiť v závislosti od úrovne pripravenosti detí.)

2. Vytváranie viet na základe obrázka predmetu.

Na sadzobnom plátne sú obrázky predmetov. V názvoch

predmety a predmety na nich vyobrazené, je prítomný zvuk K (záhrada, maslák, kanvica na kávu, hruda, kocka atď.).

Logopéd položí dieťaťu otázku bez toho, aby ukázal na konkrétny obrázok. Úlohou dieťaťa je vybrať požadovaný predmet a vytvoriť vetu. Otázky sú napríklad:

— S čím ide Vika? (S masliakom, kanvicou na kávu, kockou atď.) Odkiaľ pochádza Vika? (Z materskej školy.)

- Čo sa blíži Káťa? (Do kocky, do škôlky.)

H. Hra „Pomenujte jeden objekt“

Logopéd pomenúva množné číslo podstatných mien, v ktorých nie je hláska K alebo je v mäkkej verzii. Úlohou dieťaťa je pomenovať jeden predmet tak, aby sa v slove objavila tvrdá hláska K. Sú dané slová: obaly od cukríkov, dáždniky, svetielka, káčatká, teliatka, rožky.

4. Fyzické cvičenie.

Dieťa opakuje pohyby logopéda a druhýkrát básne:

AK - AK - AK. Tu je hojdacia sieť (tri tlesknutia, ruky do strán).

DOBRE DOBRE DOBRE. To je čo

(tri tlesknutia, sadni si, urob snehovú guľu).

UK - UK - UK. Konár sa odlomil (tri tlesknutia, ruky hore a dole).

Na konci telesnej výchovy požiada logopéd o pomenovanie slov, v ktorých dieťa počulo hlásku K.

5. Rozbor obrátenej slabiky

Logopéd pomocou symbolov analyzuje s dieťaťom slabiky AK,

OK, Spojené kráľovstvo, IR.

6. Logopéd prečíta krátke básničky a vyzve dieťa, aby si vybralo

slová so zvukom K:

Raz pavúk visel na mašličke a makovej sieti ako hojdacia sieť

Excentrický pavúk ležal v hojdacej sieti, nebolo možné ho nájsť.

7. Hra „Pomenujte to láskavo“»

Logopéd pomenúva slová bez hlásky K a vyzve dieťa, aby pomenovalo

tento predmet láskyplne, potom sa okamžite objaví zvuk K.

slová: luk, lietadlo, skrutka, trpaslík, most, dom, peň.

8. Dieťa má obrázky o

jedna alebo dve položky, ktorých názvy obsahujú zvuk K

Logopéd žiada umiestniť obrázky na sadzačské plátno vpravo, ak sa to dá povedať o téme, a vľavo, ak sa to dá povedať.

Slová sú napríklad: konár, breh, konár, niť, valček, klbko atď. (Všimnite si, že deti so všeobecným nedostatočným rozvojom reči vnímajú hlásku K na začiatku slova najhoršie zo všetkých, preto sa takéto slová neuvádzajú pri túto fázu.)

9. Lekcia je zhrnutá.

OTVORENÁ INDIVIDUÁLNA LEKCIA o formácii

reč sluch a výslovnosť stránka ústnej reči

Predmet:

„Diferenciácia zvukov I – Y“

„Automatizácia zvuku „Ш“

Ciele:

    Nápravné a vývojové:

1). Rozvíjajte svaly artikulačného aparátu.

2). Pokračujte v rozvíjaní schopnosti zhlboka sa nadýchnuť a silne vydýchnuť, pričom prúd vzduchu nasmerujte do stredu jazyka.

3). Rozvíjajte hmatové a vibračné vnemy. Naučte sa používať svoj hlas pri reprodukcii zvukov „I-Y“.

4). Pokračujte v rozvoji zručnosti správnej reprodukcie zvuku „Ш“

v začiatočnej polohe pred samohláskami v slabikách a slovách.

5). Pokračujte v rozvíjaní sluchového, sluchovo-zrakového vnímania a čítania z pier.

6). Pokračujte v rozširovaní slovnej zásoby študenta.

7). Naďalej rozvíjať kognitívne procesy (pamäť, myslenie, zrakové vnímanie, sluchovo-zrakové a sluchové vnímanie, jemnú motoriku, hmatové vnemy).

II . Vzdelávacie ciele:

1). Podporujte pozitívny prístup v triede a chuť učiť sa.

2). Vytváranie emocionálnej atmosféry v triede.

Vybavenie:

IKT; didaktický obrazový materiál (karty, obrázky, kartotéka didaktických hier); karty s písmenami nalepenými na hrášku;

Plán lekcie

    Organizovanie času.

Učiteľ: - Tima, máme hostí. Pozdravte ich.

Študent: - Dobrý deň.

Učiteľ: - Skontrolujte zariadenie. Ako ma počuješ?

Študent: - Dobre počujem. Snímka 1.

Ako sa voláš?

Kde študuješ?

Je dnes teplo alebo zima?

akú máš náladu?

Čo si myslíte, že urobíme?

Študent: - Poďme sa učiť.

    Hlavná časť.

Budeme robiť kĺbovú gymnastiku.

Čo urobíme?.

1). Artikulačná gymnastika.

Každé cvičenie opakujte 5-krát.

- "Vynikajúci džem."

- "Pohár".

- "Kôň."

- "Huby".

2). Dychové cvičenie "Focus".

Dávam vám tašku, nájdete tam korálky a zistíme, s akými zvukmi budeme musieť dnes pracovať.

    I-Y diferenciácia.

    Odpovedzte na otázky Ja odpoviem na otázky

    Označte obrázky (slová v jednotnom a množnom čísle)

(ilustrácia s predmetmi)

2. Automatizácia zvuku „Ш“ v počiatočnej polohe

pred samohláskami v herných cvičeniach.

Tim, zavri oči, dám ti kartu, môžeš sa jej dotknúť prstami a povedať mi, na akom zvuku budeme ďalej pracovať.

1). Hra "Nájdi písmeno."

Kartičky sa vyložia pred žiaka, na ktorých sú nalepené písmená. Učiteľ dá jednu kartičku s písmenom a povie, čo treba urobiť (zavrieť oči, dotknúť sa určitej kartičky s písmenom, povedať, o aké písmeno ide).

Zvuk Sh.

Prezentácia – snímky 5-8

Učiteľ: -Správne vyslovíme zvuk „Ш“ v slabikách a slovách.

Čítanie slabík, slov so zvukom „Ш“ v počiatočnej polohe a pred samohláskami pomocou IKT. (snímka 9)

2). Hra „Počúvajte, opakujte, nájdite a ukážte“.

Študent má v začiatočnej polohe obrázky so zvukom „Ш“.

pred samohláskami a karty s názvami obrázkov ležia na druhej strane v zmiešanom poradí. Učiteľ slovo najskôr pomenuje za zástenou a až potom, ak ho žiak nevyslovil správne alebo nepočul, zástenu odstráni a slovo zreprodukuje na sluchovo-zrakovej báze. Potom študent vysloví slovo a hľadá kartičku s určitým slovom, potom kartičku priloží k obrázku.

3). Hra „Zmiešané slová“.

Na obrazovke sú obrázky so zvukom „Ш“ v počiatočnej polohe pred samohláskami a slová nezodpovedajú obrázku. Učiteľ sa pýta žiaka: - Nie? Žiak nájde nezrovnalosti a vysvetlí, kde a čo je zlé.

4). Hra „Pomenujte slová“.

Pred žiakom je kartička s rôznymi obrázkami a šípkami. Študent musí nasledovaťsmer šípok a pomenujte slová.

5) Vytvorte vetu podľa obrázka.

(Všetci chlapci milujú kašu)

6). Hra "Krátko odpovedz."

Študent musí pomenovať činnosť zobrazenú na obrázku a vytvoriť vetu.

7). Hra "Dokonči vetu."

III. Záverečná časť.

Učiteľ: - Tim, hodina sa skončila. Čo si robil v triede?

Študent: - Študoval som.

Rozprávanie o všetkom, čo študent na hodine urobil. Zhrnutie lekcie.

Učiteľ: - Výborne.

Téma: Sonya miluje zvuky [С,Сь].

Cieľ: Upevniť jasnú a správnu výslovnosť zvukov [С, Сь] v slovách a vetách.

1. Nápravné a vzdelávacie:

  • Posilniť schopnosť nájsť zvuky [С, Сь]” v slovách a správne určiť ich polohu v slove.
  • Posilniť schopnosť koordinovať podstatné mená s číslovkami 1, 5.
  • Posilniť schopnosť skladať jednoduché a zložité vety a analyzovať jednoduché vety.

2. Nápravné a rozvojové:

  • Rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie, fonematické procesy, dikciu, jemné motorické zručnosti, predchádzať preťaženiu vizuálneho analyzátora

3. Nápravné a vzdelávacie:

  • Rozvíjajte schopnosti spolupráce medzi sebou navzájom a s dospelými.

Vybavenie: učebná pomôcka „Harmanček“, s obrázkami predmetov na lupeňoch, bábika, hračka osy, zvukové pravítka.

Priebeh lekcie.

I. Organizačný moment:

Ahoj! Na našu hodinu prišla bábika. Volá sa Sonya. Obliekla si s-sundress, s-topánky, korálky a na plece si dala s-bag. Aký zvuk má podľa teba Sonya rada? (S) a jeho brat... - S.

II. – Dnes v triede ukážeme Sonye, ​​že máme radi aj hlásky C a С a vieme ich vyslovovať jasne a správne. Súhlasíš?

III. 1. Rečové cvičenie:

SA – CO – CO,
CO – CO – SE,
SKU – SKE – SKO,
YS – AS – OS,
PSU – PSE – PSY,
VUS – AS – AXIS.

2. Didaktické cvičenie „Vytvorte vetu.“ - Akú „kúzelnú“ sedmokrásku priniesla Sonya? „Odtrhnite“ z neho okvetný lístok, pomenujte obrázok prilepený na druhej strane a vymyslite vetu s týmto slovom. Koľko slov obsahuje tvoja veta, Róm? Pomenujte ich v poradí. (Obrázky na okvetných lístkoch: sánky, sklo, náušnice, kapusta, krík, stolička, stôl, kaktus, los, farby, švihadlo)

3. Hra „Jeden - Päť“.

– Hovorte o týchto veciach slovom „päť“ (5 sánok, 5 pohárov atď.)

4. Hra „Usporiadajte obrázky do 3 skupín“.

– Sonya ide na výlet. Pomôžte jej vložiť tieto veci do batožiny: do tašky - so zvukmi S, SB na začiatku slova, do kufra - so zvukmi S, SB uprostred. Aké veci si nevezme? prečo?

5. Fyzická pauza:

a) Hra na pozornosť „Slivka, pomaranč, banán“ (pri volaní „slivka“ – zatvoria prsty do krúžku, „pomaranč“ – ukáž päsť, „banán“ – ukáž dlaň. Potom logopéd deti popletie : hovorí „slivka“, ale ukazuje dlaň a tak ďalej).

b) Vizuálne cvičenia „Nasledovanie letu osy“ (deti sa pozerajú na let hračky - osy pripevnenej na koniec ukazovátka (vľavo - vpravo, hore - dole, v kruhu, osem atď.) ).

6. Didaktické cvičenie „Vymyslite vetu so slovom SO/LEBO“:

– Prečo si Sonya vzala so sebou farby? (švihadlo, kapusta a pod.).

7. Naučiť sa čistú frázu:

- Naučme Sonyu povedať jednoduché príslovie: Koste si vlasy, kým je rosa.

IV. Zhrnutie lekcie.

– Aký zvuk má Sonya rada? Aké úlohy sa vám páčili?

Výborne, dnes ste naozaj tvrdo pracovali! Poďme „dať“ Sonye slová so zvukmi S, S, ktoré si pamätáte.

Ľudmila Isaykina,
učiteľ logopéd,
MŠ MBDOU č.2,
s. Ruský Kameshkir, región Penza.

Etapy

Poznámka

30 sek

Org. moment

Dobrý deň, Kirill! Veľmi rád ťa vidím. Pripravil som pre vás úlohy a cvičenia. Dúfam, že sa s nimi pokúsite vyrovnať.

1 minúta

Rozvoj hrubej a jemnej motoriky

Spočítame prsty spolu (Zovrie a uvoľní prsty)

Hovoríme im hmyz. Motýľ, kobylka, mucha (striedavo ohýba prsty v päsť, počnúc palcom)

Toto je chrobák so zeleným bruchom.

Kto tu volá? (Otočí malíčkom)

Ach, tu lieta komár! (Skryje si ruky za chrbtom) Schovajte sa!

30 sek

Mimická gymnastika

Každý deň vstávame skoro ráno a umývame si tvár.

Voda, voda, umyte ma.

Aby sa vám leskli oči.

Aby ste mali ružové líca.

Aby sa zub uhryzol.

Aby sa vám ústa smiali.

5 minút

Rozvoj artikulačnej motoriky

Teraz urobíme cvičenia pre vaše pery a jazyk, aby ste mohli vyslovovať zvuky a slová nahlas a zreteľne. Sadnime si vzpriamene a pekne dajme ruky pred seba.

úsmev, fajka, stierka, ihla-stierka, čistenie zubov, šmykľavka, nahnevaná mačka

Dbám na to, aby sa cviky vykonávali správne.

Výborne! Vaše pery a jazyk odviedli dobrú prácu. Všetko som urobil správne.

obrázky z umenia. cvičenia

30 sek

Rozvoj výdychovej sily

Odfúkneme snehovú vločku. Položte si široký jazyk na peru a fúknite do stredu jazyka. Najprv fúkajte jemne a teraz fúkajte silnejšie, aby vločka lietala.

30 sek

Oznámenie témy

Kirill, dnes si precvičíme vyslovovanie hlásky K

30 sek

Izolovaná zvuková výslovnosť

Povedzme K

1 minúta

Analýza artikulácie

Keď vyslovíme hlásku K

peryOTVORENÉ

zubyOTVORENÉ;

Špička jazykaleží v blízkosti dolných zubov, bez toho, aby sa ich dotkol, predná a stredná časť chrbta jazyka sú spustené, zadná časť je zdvihnutá a opiera sa o mäkké podnebie (na križovatke tvrdého a mäkkého podnebia), bočné okraje jazyk sa mierne dotýka zadnej časti tvrdého podnebia;

Výborne! Kirill, pamätajte, že tento spoluhláskový zvuk, keď vyslovujeme zvuk K, je v ústach bariéra - jazyk. Zvuk K je tvrdý a je označený modrým čipom. Je hluchý.

Obrázky s umením. spôsob života a obrázky-schémy, trik

1 minúta

Listové spojenie

Kirill, zvuk K je označený písmenom K.

Ukážem vám obrázok s písmenom K.

Z akých prvkov pozostáva písmeno?

Vyložíme to z počítacích tyčiniek.

List K

1 minúta

Rozvoj fonematického sluchu

Kde je zvuk

Pasca, hra, banka, sneh, nádrž, medveď, látka, gombík, stolička, lopta, pravítko

1 minúta

Dynamická pauza

Aby ťa nebolela hlava,
Otáčame doľava a doprava.
(Otočte hlavu.)
A teraz krútime rukami -
A bude pre nich pripravená rozcvička.
(Otáčanie rovných rúk dopredu a dozadu.)
Dvíhame ruky k nebu,
Oddelíme ich do strán.
(Strečing – ruky hore a do strán.)
Otáča sa doľava a doprava
Vyrábame hladko.
(Otočí telo doľava a doprava.)
Ľahko sa skláňame,
Rukami sa dostaneme na podlahu.
(Nakloní sa dopredu.)
Stiahli ich ramená a chrbát.
A teraz koniec rozcvičky.
(Deti si sadnú.)

1 minúta

Upevnenie v slabikách

ka pka tka - tko - tku - tkanie ka-ka pka-pko mka - mko - mku - mky

ka-ko-ky pka-pko-pku tka-tka-tka-tka

1 minúta

Konsolidácia na začiatku, v strede a na konci slova

Obrazovo aj slovne

Opakujte slová: „kameň“, „kvapka“, „kone“, „mačky“, „kopyto“, „klzisko“, „kačica“, „kukučka“ „Kolya“, „Kostya“, „káva“.

Vymyslite a povedzte vety podľa obrázkov:

„Ráno otec pije kávu“, „Kolya má kameň“, „Pri dome je klzisko“, „Kukučka zaspieva: „Ku-ku, kuk-ku!“ „Kostya sa korčuľuje“, „ Kôň klope kopytom."

1 minúta

Upevňovanie vo vete, formovanie lexikálnej a gramatickej stránky reči

tvorenie nominatívu plurálu podstatných mien – hra"Echo":

kanec - diviaky kôň - kone

kabína - kabíny pre mačky -

kameň - kamenný pazúr -

cameo - príkaz -

priekopa - komédia -

lano - kométa -

kapitán - izba -

pasca - cukrík -

kaftan - oštep -

zhoda základných čísel a podstatných mien – hra"1-2-5":

jedna kopejka, dve kopejky, päť kopejok,

jeden kumanek-dva kumanek-päť kumanek,

jeden kakadu, dva kakadu, päť kakadu

Výborne!

1 minúta

Zhrnutie lekcie

Aký zvuk sme si dnes zopakovali?

Zopakovali sme zvuk K.

Výborne!

Hodnotenie práce dieťaťa

Pretože ste sa dnes veľmi dobre vypracovali, dám vám nálepku.

Súbor individuálnych lekcií o formovaní zvukovej výslovnosti je určený pre deti staršieho predškolského veku s ťažkými poruchami reči (dyzartria, alália) a zostavený v súlade s metodickými odporúčaniami klasika logopédie M.E. Khvattseva, R.E. Levina, L. S. Volková, T. B. Filicheva, G. V. Chirkina
Poruchy reči u tejto kategórie detí sú systémového charakteru, postihujú foneticko-fonemickú aj lexikálno-gramatickú stránku reči. Logopédia je preto zameraná na rečový systém ako celok, a nie len na jeden izolovaný defekt. Okrem toho je celý proces logopedickej práce zameraný na formovanie mentálnych operácií analýzy, syntézy, porovnávania, abstrakcie a zovšeobecňovania. Charakteristickým rysom tohto komplexu je maximálne začlenenie sluchových, vizuálnych, motorických analyzátorov a maximálne využitie didaktických prostriedkov.
Didaktický materiál je vyberaný a usporiadaný s maximálnym zohľadnením didaktických a metodických požiadaviek na logopedickú prácu s deťmi a v súlade so zákonmi ruskej fonetiky.
Účelom tohto komplexu je vyvinúť systém tried, ktorý zahŕňa všetky fázy práce na zvuku K s deťmi s ťažkými poruchami reči.
Komplex rieši nasledujúce problémy:

  • Rozvoj artikulačnej motoriky.
  • Formovanie dýchacích a hlasových funkcií, prozodické aspekty reči.
  • Práca na výslovnosti (výroba, automatizácia, úvod do reči)
  • Formovanie schopností analýzy a syntézy zvuku
  • Obohatenie slovníka.
  • Formovanie gramatickej stavby reči.
  • Rozvoj súvislej reči.
  • Formovanie kognitívnych procesov.
  • Zvýšenie rečovej a emocionálnej aktivity detí.
  • Zlepšenie osobného kontaktu medzi logopédom a dieťaťom.

Komplex pozostáva zo 6 lekcií a zahŕňa tieto časti:

  • korekcia zvukovej výslovnosti;
  • korekcia fonematických procesov;
  • nápravná práca na slabičnej a lexikálnej úrovni;
  • nápravná práca na syntaktickej úrovni;
  • zlepšenie koherentnej reči.

U detí s ťažkými poruchami reči prechádzajú etapy formovania artikulačnej motoriky (artikulačnej štruktúry) a zvukovej automatizácie dlhšiu a ťažšiu cestu. Je mimoriadne dôležité tento proces spestriť, vzbudiť a udržať motiváciu a udržať záujem detí počas celého obdobia nápravnej logopédie. Na tento účel slúžia prezentácie zahrnuté v štruktúre lekcie.
Vzhľadom na to, že staré podmienené reflexné spojenia u detí so zložitou rečovou patológiou sú veľmi konzervatívne, je potrebné starostlivo vypracovať štádiá upevňovania správnych rečových schopností. Preto časté opakovanie logopedických cvičení, avšak so zaradením prvkov novosti v obsahu a forme. Vzhľadom na rýchlu únavu detí dochádza k častým zmenám činností, ktoré menia dieťa z jednej formy práce na druhú.
Lekcia 1
Cieľ: pripravovať artikulačný aparát na tvorbu hlásky K, upevňovať výslovnosť hlásky K v zvrátených slabikách a slovách, zavádzať písmeno K, rozvíjať jemnú motoriku, pestovať pozitívny vzťah k logopedickým hodinám.
Máš rád cestovanie. Chcem vám urobiť radosť, teraz pôjdeme na výlet a zastavíme sa na rôznych staniciach. A tu je naša zastávka. Prišli sme do lesa. Pozri, niekto sa s nami stretáva. A hádajte kto to je?
Zmiešané s kyslou smotanou.
Pri okne je zima.
Opustil svojho starého otca
Babičku nechal s okrúhlym bokom, ryšavým
Valcované (Kolobok)

Kolobok prišiel k nám. Ty a ja ukážeme pohyby našich jazykov.
1. Prípravná časť. Zahrievanie a cvičenia:
A) prípravné artikulačné cvičenia: na pery: striedanie pohybov
A-I, A-U, A-O a naopak; pre jazyk: (Prezentácia 1).
„Stierka
« Mačička sa hnevá":
"Kto je silnejší?" súťaživosť medzi jazykom dieťaťa a prstom logopéda, tlak na špičku jazyka a posúvanie jazyka hlbšie do úst (ústa otvorené, pery sa usmievajú) (5-krát)
"cievka": otvorené ústa. Špička jazyka spočíva na dolných rezákoch, bočné okraje sú pritlačené k horným stoličkám. Široký jazyk sa „vyvalí“ dopredu a stiahne sa do hĺbky úst. (5-krát)
"Gorka" 1: vyklenutie (zdvihnutie) zadnej časti jazyka, jeho pritlačenie na mäkké podnebie, hrot jazyka sa mierne odtiahne od spodných zubov (ústa sú otvorené, pery sú v úsmeve). (5-krát.)
"Gorka" 2: to isté s vyfúknutím vaty. (5-krát.)
"Slide" 3: to isté so špachtľou alebo sondou. (5-krát)
Dýchajte nosom s ústami dokorán.
B) rozcvička rúk a prstov + doplnkové cvičenie „prstenie“ (prsty jednej ruky sú zovreté v päsť a druhá ruka sa strieda s palcom a tvorí krúžok).
Hlasové cvičenia: Kolobok počul, ako „Sliepka učí kurčatá hovoriť: „Ko-ko-ko“. Kurčatá opakujú: "Ko-ko-ko." A najmenšie kurča hovorí: "Ku-ku-ku." Mama ho opravuje: "Takto nie." kuk-ku-ku,“ hovorí kukučka a vy hovoríte „ko-ko-ko.“ Čo hovoria sliepky? Čo hovorí kukučka?
„Mamu bolí hrdlo a kašle: „K-K-K-K“
2. Hlavná časť. Nastavenie zvuku K
1) Napodobňovaním. Naučme Koloboka zdvihnúť zadnú časť jazyka a zaklopať na strop: „V dome skáče a skáče. Klope na strop, Kolobok povzbudzuje: „K-K-K-K“
- rozvoj dýchania reči: Aké je teraz ročné obdobie? V zime padá sneh. Na Kolobokovu rukavicu padla snehová vločka. Sfúknime snehovú vločku z rukavice a vyslovme zvuk K: „K-K-K-K“
Mechanická metóda (prevládajúca)
Jej základný princíp je od explozívneho predného lingválneho predného palatinálneho T k explozívnemu zadného lingválneho zadného palatinálneho K pomocou sondy, špachtle, prsta logopéda (potom dieťaťa), tlaku na hrot a prednú časť chrbta. jazyka, postupným vyklenutím a posunutím jazyka do hĺbky úst pri vyslovovaní TA-TA-TA: TA-TA-TA—TA-TA-TA—KYA-KYA-KYA—KA-KA-KA.
Mechanická pomoc sa postupne oslabuje, potom úplne eliminuje.
2) Objasnenie artikulačnej štruktúry: Ako vyslovujeme hlásku K? Zadná časť jazyka naráža na strechu úst hlboko v ústach a špička jazyka sa nachádza za spodnými zubami. Vyslovte zvuk K a skúste ho cítiť: „K-K-K-K.“ Vyslovujte zvuk opakovane a náhle.
Zvukové vlastnosti: spoluhláska (keďže sa prúd vzduchu stretáva s prekážkou), neznělá (keďže hlasivky nie sú napäté), tvrdá, označíme ju modrým štvorčekom.
3. Posilňovanie správnej výslovnosti hlások.
Vyslovujte slabiky zmenou rytmického vzoru „Opakovať“
AK-AK - AK-AK-AK AK-AK-AK - AK-AK
OK-OK-OK-OK-OK OK-OK-OK - OK-OK
UK-UK - UK-UK-UK UK-UK-UK - UK-UK
YK - YK - YK-YK-YK YK-YK-YK - YK-YK
IR-IR-IR-IR-IR-IR-IR-IR-IR-IR
Predstavujeme písmeno K
Vypočujte si báseň o písmene K
Pozrite sa na písmeno K:
Je tam noha a ruka.
Kostya zakričal na mačku: "Šup!"
Všetko je v K, zlato.
Ako vyzerá písmeno K? (na tykadlách chrobáka, zobáku) Ktorým smerom je otočené písmeno K? (vpravo) Koľko prvkov má písmeno K? Ktoré? (Príloha 1)
Urobme list pre Koloboka a ozdobme ho.
Zhrnutie lekcie. Na rozlúčku s Kolobokom mu dávame list vyrobený z plastelíny.
Lekcia 2.
Cieľ: automatizovať hlásku K v spätných slabikách a slovách, formovať fonematický sluch, upevňovať pojmy „písmeno“, „zvuk“, rozvíjať jemnú motoriku, pestovať pozitívny vzťah k logopedickým triedam.
Kolobok nám napísal list
"Čakám ťa v lesnom dome, poďme sa hrať a relaxovať"
- Pôjdeme na návštevu?
- Áno
Poďme po cestičke do lesa. Nájdeme dom na čistinke.
Cvičenie „klop ako ja“ – rozvíjanie zmyslu pre rytmus, sluchovú pozornosť a pamäť. (rytmický vzorec)
Kolobok zistil, že sa učíte správne vyslovovať jeho obľúbený zvuk a rozhodol sa vás pozvať, aby ste sa zahrali so zvukom K.
Artikulačná gymnastika:
„Stierka“: ústa sú otvorené, široký, uvoľnený jazyk leží na spodnej pere (počítajte do 6);

« Mačička sa hnevá":ústa otvorené. Špička jazyka spočíva na dolných rezákoch, zadná časť jazyka je zdvihnutá nahor. (5-krát)

"cievka": otvorené ústa. Špička jazyka spočíva na dolných rezákoch, bočné okraje sú pritlačené k horným stoličkám. Široký jazyk sa „vyvalí“ dopredu a stiahne sa do hĺbky úst. (5-krát)
"had"

raz.
1. Povedz slabiky a slová (2-3 krát): sluchová pozornosť sluchová pamäť

UK-YK-AK-OK

YK-UK-OK-AK

OK-AK-UK-YK

AK-AK-AK - MAK YK-YK-YK - BÝK

OK-OK-OK - Medovka IR-IR-IR - METLA

UK-UK-UK - SPIDER
2. Formovanie hovoreného hlasu, nácvik čistej výslovnosti a artikulácie hlásky K. (fonemický sluch) Počúvajte riekanku. Pozorne počúvajte, aký zvuk zvýrazňujem vo svojom hlase, pomenujte slová s týmto zvukom:

Mačka, mačiatko, mačka,

Mačiatko ostrý pazúr

Naučte sa riekanku naspamäť: povedzte riekanku bez hlasu a zreteľne vyjadrite každý zvuk. Teraz zobuďme mačku potichu a teraz nahlas, zavolajme mačku na prechádzku.
3. Posilnenie hlásky K vo vetách: vložte slová so hláskou K (Prezentácia 2)

Káťa rástla (mak, pivónia, narcis) vo svojom záhone

Hnedá (muchárka, medová huba) zdobila pahýľ.

V rohu je (metla, vedro).

Spadol zo stropu (pavúk, včela)

Pri bráne stál obrovský (býk, ťava).

Vymenujte slová s hláskou K: mak, medová huba, metla, pavúk, býk.

4.Pozrite sa na písmeno K, vytvorte ho z tyčiniek a nakreslite ho striedavo prstami oboch rúk.

5.

Vyfarbite veľké písmeno modrou a malé zelené a vytieňujte ho.

6. Zhrnutie vyučovacej hodiny. Rozlúčka s Kolobokom.

Lekcia 3

Účel lekcie: automatizovať zvuk v priamych slabikách a slovách, rozvíjať fonematický sluch a jednoduchú analýzu zvuku, rozvíjať koordináciu ruka-oko.

1. Prípravná časť.

1. Rozcvička a cvičenia:

A) prípravné artikulačné cvičenia : na pery: striedavé pohyby A-I, A-U, A-O a späť ; pre jazyk:

„Stierka“: ústa sú otvorené, široký, uvoľnený jazyk leží na spodnej pere (počítajte do 6);

"had"Ústa sú otvorené. Strčte jazyk dopredu, napnite a zužte ho. Zatlačte úzky jazyk dopredu čo najviac a potom ho stiahnite do zadnej časti úst.

Pohyby jazyka sa vykonávajú pomalým tempom a vykonávajú sa 5-6 krát.

2. Hlavná časť.

1). Kolobok si pre vás dnes pripravil množstvo úloh a cvičení. Pozýva vás hrať sa s obrázkami: ako kuriatka plačú: „Ko-ko-ko!“, „Kde, kde!“, kohút: „Kuka-riku“, kačky: „Kvak-kvak-kvak!“, kukučka: "Koo". -ku, ku-ku!", vrana: "Kar-kar"

Vo výkriku ktorých vtákov je počuť zvuk [K]? Zakrúžkujte príslušné obrázky.

Izolovaná výslovnosť hlásky K, objasnenie artikulácie:

Otvorte ústa dokorán.

Skryte jazyk hlboko v ústach a stlačte ho do klbka.

Poklepte zovretým jazykom na podnebie a vyslovte zvuk K.

Priložte dlaň k ústam, vnímajte pohyb vzduchu.

Vyslovte zvuk K nahlas a zreteľne, opakovane.

Charakteristika zvuku: spoluhláska, tupá, tvrdá.

Rozvoj fonematického sluchu

  • Identifikácia zvuku od množstva iných

TO: K, R, G, M, K, F, K, L, K, X, K

  • Identifikácia zo slabík

Keď začujete zvuk, pevne zatnite päste TO: KA, GA, KY, MU, AK, KO, HA, KU

  • Identifikácia zo slov

Keď začujete zvuk, pevne zatnite päste TO: LAMPA, RUKA, DIERA, KOZICA, POLICA, DOM, MAČKA, ČOKOLÁDA, SLON, KAMEŇ, STOL, GALOŠA.

Pamätajte, opakujte slabiky:

KA-KA-KA KA-KO-KU-KY

KO-KO-KO KO-KU-KY-KA

KOO-KOO-KOO KOO-KY-KA-KO

KY-KY-KY KY-KA-KO-KU

Povedz slová (2 krát):

kančí banka kom

kabínová búdka kon

bukový kancelársky kôň

hranica vetvy kávy

kamenná kováčska košeľa

priekopa poznámka kométa

kapitán kačica cukrík

Hra "Úžasná taška". Kolobok má nádherné vrecko zeleniny (kapusta, zemiaky, mrkva. Dieťa vyberie zeleninu, pomenuje ju, objasní, že slová obsahujú hlásku K (určí miesto hlásky v slovách). Jasne identifikuje intonáciu hlásky K .

Výber názvov zeleniny pre privlastňovacie zámená: moja kapusta, moje zemiaky, moja mrkva

Ponúka nájsť rovnaké obrázky - obrysy a vyfarbiť ich. Pomenuje zeleninu, ktorá nemá v názve hlásku K: (paradajka, uhorka)

Hra „Schovávačka“. Kolobok ponúka hru na schovávačku. A slabika KA sa ti skryje. Pozorne počúvajte vety (obrázky k vetám očíslujte) a pokúste sa zrekonštruovať slová: (Príloha 2).

1. Soba (ka) yap (ka) la at fish (ka).

2. (Ka)cha na (ka) sála robiť zlomyseľné mačiatko (ka)

3. Kosh(ka) la(ka)la mlieko z podšálky.

4. Dievčatko hlasno plakalo.

5. Zajac (ka) pos(ka) v záhrade za (ka) prázdny.

6. Babička (ka) roztápa svojho vnuka po parnej ceste.

Analýza zvuku: tvrdá spoluhláska je na zvukovom diagrame slova označená modrou farbou a samohlásky sú označené červenou farbou:

Opakujte jazykolam„Mačiatko, mačiatko, mačiatko. "Mačkin ostrý pazúr"

Nakreslite slučku psa v blízkosti stánku.

Lekcia 4.

Účel lekcie: pokračovať v automatizácii hlásky K v slovách a vetách, rozširovať slovnú zásobu pre hlásku K, rozvíjať zrakovo-motorickú koordináciu ruky, pestovať kognitívny záujem na logopedických hodinách, pozitívny emocionálny vzťah k hodine.

Rozvoj dýchania

Posaďte sa rovno, nohy na podlahu, ruky na bruchu. Zatvorte oči. Predstavte si, že máte v žalúdku guľu. Nadýchneme sa nosom – balón sa nafúkne; ramená sú nehybné; výdych nosom - lopta pomaly klesá. Teraz balón „nafúkneme“ a „vyfúkneme“. Pomaly dýchame.

Dieťa sedí na stoličke, opiera sa; vykoná cvičenie pomalým tempom 5-krát.

Artikulačná gymnastika Rozvoj pohyblivosti a diferencovaných pohybov pier a jazyka.

  • "Žaba" - "Proboscis"
  • "Lopata" - "Ihla"
  • "Picsy sa hnevá"
  • "Čistenie spodných zubov"
  • "cievka"
  • "Hojdačka"

Dieťa vykonáva počítacie cvičenia pred zrkadlom pomalým tempom.

Automatizácia zvuku [K]. pomocou Sujok

pri dlhom výdychu reči vyslovujeme slabiky:

[Kk-a-a-kk-o-o-kk-u-u-kk-y-y-kk-e-ek];

Počas dlhého rečového výdychu dieťa vyslovuje samohlásky zreteľne.

Poďme si s vami zahrať hru „Opakovať“.

Rozvoj sluchového vnímania, zmyslu pre rytmus, rým.

Upevnenie zručnosti správnej výslovnosti hlásky [k] v rovných slabikách a slovách s rovnou slabikou.

Ka-ka, Ka-ka, Ka-ka,

Kaša, kameň, fotoaparát.

ka – Ka, ka – Ka, ka – Ka,

kvet, moriak, kladivo

Ko-ko, Ko-ko, Ko-ko,

Mačka, mačka, hrudka

ko - Ko, ko - Ko, ko - Ko,

vysoký, široký, skvelý.

Ku-ku, Ku-ku, Ku-ku.

Kurča, sliepky, klebety

Kuk-kuk, kuk-kuk, kuk-kuk.

Oko, ústa, nos.

"Pomenujte obrázky." Rozvoj pamäti. Rozvoj fonematických funkcií. Aktivácia slovníka.

Pomenujte obrázky, ktorých názvy obsahujú zvuk [K].

(teľa, žriebä, kura, kôň)

(teľa, žriebä, kura) aké slovo navyše (kôň). prečo?

V tomto slove nie je žiadny zvuk (K).

Vytvorte vetu pomocou jedného zo slov.

Káťa kŕmi kura.

Koľko slov je vo vete?

Hra "4 extra" (Prezentácia 3)

Spodná čiara

čo sme dnes robili?

Ako správne vysloviť hlásku [K]?

Poloha pier;

Poloha zubov;

Poloha jazyka;

Aký závan vzduchu.

Pamätá si činnosti;

správna artikulácia hlásky [K].

Lekcia 5

Cieľ: automatizovať hlásku K v slabikách a slovách s kombináciou spoluhlások, pracovať na vetách, formovať gramatickú stavbu jazyka, pestovať pozitívny vzťah k logopedickým hodinám.

Kolobok sa váľal, kotúľal sa po ceste a počul, ako niekto kričí Kva-Kva. Kto je to?

Som zelený ako tráva

Moja pieseň: "Kwa-kwa."

Hádajte hádanku. Zakrúžkujte odpoveď.

Pritiahneme pery priamo k ušiam, ukáže sa - žaba

Artikulačná gymnastika:

"Úsmev" - "Trubička", "Stierka" - "Ihla"

„Čistenie spodných zubov“, „Navijak“, „Hojdačka“

Analýza artikulácie:

  • pery mierne otvorený, natiahnutý v miernom úsmeve;
  • zuby OTVORENÉ:
  • Špička jazyka leží na spodnej časti dolných rezákov,
  • predné a strednéčasti dorzum jazyka vynechané,
  • zadnej časti jazyka stúpa a spočíva na zadnej strane podnebia,
  • bočné okraje jazyk je pritlačený k horným bočným zubom;
  • mäkké nebo zdvihnutý, pritlačený k zadnej stene hltana a uzatvára priechod do nosnej dutiny;
  • hlasivky nie napätý, otvorený - hlas sa netvorí;
  • prúd vzduchu silný, v momente vyslovenia zvuku prechádza stredom ústnej dutiny, pričom láme most medzi zadnou stranou zadnej časti jazyka a podnebím.

Žabka sa tešila, že nás vidí a skákala po kamienkoch

Automatizácia zvuku [k] v slabikách.

Kwa-kwo-kwu

Ska-sko-sku

Kwo-kwo-kwo

Sko-sku-sky

Kwu-kwu-kwu

Sku-ska-ska

Kwa-kwa-kwo

Ska-ska-sko

Kvakushka - námestie - byt

Lavička - rozprávka - kočík.

Fizminutka: Tu sú žaby pozdĺž cesty a skáču s natiahnutými nohami. Videli komára a kričali: Kwa-Kwa-Kwa! (dieťa napodobňuje žabu)

Vývoj prozódie.

Ako kváka veľká žaba? Aké malé?

Hra „Hádaj hádanky“. Kolobok vás žiada, aby ste navrhli slovo na konci každej básne.

Kto na seba ťahá svoj dom

V temnom žalári

Krásna panna

Bez nití, bez pletacích ihiel,

Pletené úplety.

(motýľ)

Dieťa tancuje -

Len jedna noha.