Ako sa sústrediť na domáce úlohy. Materiál na tému: Robiť domáce úlohy

Téma: "Vlastná príprava"

Pripravila: vychovávateľka KEI VO "Buturlinovskaya

nápravno-výchovná škola internátna pre žiakov so zdravotným znevýhodnením

Shulgina Yana Alexandrovna

Cieľ: upevňovať vedomosti získané na hodinách a formovať zručnosti samostatnej domácej prípravy.

Úlohy:

Nápravné a vzdelávacie:

Naučte sa samostatne sa orientovať v podmienkach domácej úlohy (aká téma je daná, akým spôsobom sa to robí);

Oprava-vývoj:

Rozvíjať myslenie, pozornosť, pamäť žiakov prostredníctvom didaktických cvičení, doplnkových úloh; dynamickými pauzami rozvíjať jemnú motoriku, pohybovú aktivitu, aby sa zvýšila výkonnosť žiakov.

Nápravné a vzdelávacie:

Pestovať svedomitý prístup k výchovnej práci, disciplínu.

Kurz autotréningu

    Organizácia času.

Naša dovolenka sa končí

Práca začína

Budete tvrdo pracovať

Aby som sa niečo naučil.

Vždy by malo byť v poriadku:

Perá, knihy a zošity.

Kto to všetko má.

Môže ticho, ticho sedieť.

II . Psychologická nálada.

Chlapci, dobré popoludnie. Usmejme sa na seba. Dobrá nálada je kľúčom k úspešnej práci. Hostia k nám dnes prišli na samotréning,. Prišli vás lepšie spoznať. Preto musíte ukázať svoje znalosti, snažiť sa byť pozornými, priateľskými a dobre vychovanými hostiteľmi.

otočme sa a pozdravme ich. Chlapci, pozrite sa na tabuľu, čo vidíte? (Usmievavý). akú má náladu? (Odpovede detí). A s týmto vedomím sa pustíme do práce.

Otočte sa tvárou k susedovi, usmejte sa a povedzte mu:prajem ti dobre;Ak je to pre teba ťažké, pomôžem ti.

Účelom nášho autoškolenia je upevniť si vedomosti, ktoré ste získali v triede a samostatne sa učiť a úspešne dokončiť domáce úlohy.

A teraz si zopakujme pravidlá, ktoré nám pomôžu v našej práci:

    Pustil som sa do veci – nenechajte sa rozptyľovať, nezasahujte do ostatných.

    Robte všetko rýchlo a presne.

    Komunikujte okamžite, keď potrebujete pomoc.

    Nekrič, zdvihni ruku.

Priebeh sebaprípravy.

Aký je tento deň? (Deň kozmonautiky)

Vypočujte si hádanku.

bezodný oceán,

Oceán je nekonečný

vzduch bez vzduchu, tmavý,

A mimoriadne

Žijú v ňom vesmíry,

hviezdy a kométy

Sú tam aj obývané

Možno planéty.

(medzerník)

Áno, toto je priestor. Dnes nás čaká nezvyčajná samopríprava. Známi hrdinovia diela Nikolaja Nosova, „Dobrodružstvo Dunna a jeho priateľov“, vám ponúkajú vesmírnu cestu systémom vedomostí.

Chcete ísť na výlet?

Poletíme na vesmírnej rakete.

Poďme na cestu. Každý si sadol presne na svoje miesta, dával pozor na držanie tela, pripravil sa, 3,2,1, letel .....

A prvá zastávka na planéte, kam pôjdeme s vami -"Logopédia" a stretáva nás tu Znayka. Aby sa nám dobre a krásne rozprávalo, rozprávková postavička Znayka nás pozýva na artikuláciu.

Artikulačná gymnastika.

Artikulačná gymnastika.

"Malyar" "Kôň" "Hodinky"

Rečový tréning.

Opakujte slová.

RA-RA-RA - je čas, aby sme leteli do vesmíru,

RU-RU-RU - zbierame deti,

RY-RY-RY - vezmeme loptičky do vesmíru,

ROM-ROM-ROM - bežíme na kozmodróm.

Výborne chlapci. Gymnastika prebehla dobre

Znaike sa to páčilo.

Druhá planéta, na ktorú musíme letieť, je „Čítanie“. Sadla presne, 3, 2, 1 na ceste.

Plnenie d.z. čítaním.

Na tejto planéte budeme musieť dokončiť úlohu.Harmanček nás víta na planéte „Čítania“. Chce sa s nami naučiť dobre čítať.

Chlapci, povedzte mi, akým druhom práce ste prešli na lekcii? (Odpovede detí)

Čítanie.

Učebnicu otvárame na s. 204-207 "Úryvok z básne" Mráz, červený nos ") N. Nekrasov

Akú knihu ste čítali na hodine čítania?

Čítanie diela nahlas učiteľom;

Práca so slovnou zásobou; (Savraska je dedinský kôň. Jbana je výrobok v podobe malej vaničky s pokrievkou a rúčkou na varenie a uskladnenie v domácnosti. Golier je jednou z hlavných častí postroja, navlieka sa cez hlava na krku koňa.Riga je veľká, krytá stodola na sušenie a mlátenie snopov Snopy sú zväzok obilných stoniek (s klasmi).

Chlapci vo vašom príbehu budú dlhé slová, vyslovme ich po slabikách.

Samostatné čítanie detí „v podtóne“; individuálna práca sIIImožnosť (Plakhotnikov, Goltseva, Avdonina,) Základná slabika. tab. 1 2 3 stĺpec. s. 50

Čítanie deťmi v reťaziach;

Práca na texte. (Odpovede na otázky)

Vyšetrenie.

Chlapci, navrhujem pokračovať v ceste znalostným systémom. A choďte na našu tretiu planétu. Sadla presne, 3, 2, 1 na ceste.

A odleteli sme na planétu „Ruský jazyk.“ Tu nás stretol doktor Pilyulkin. A bude s namisplniťdomáca úloha.

Splnenie domácich úloh v ruskom jazyku

Opäť odchádzame

Vo svete rodného jazyka,

Sme pripravení rozlúštiť sa

Jeho tajomstvá až do konca.

Chvíľka korekcie.

Čo sú to podstatné mená skloňovanie (1,2,3) Pomôžme Pilyulkinovi určiť skloňovanie týchto podstatných mien.

Stôl, krieda, zápisník, tabuľa, dvere, stolička.

Akej téme sa venuješ na hodine?

(Akuzatív 3. deklinácie podstatných mien.)

Zopakujme si pravidlorobiť cvičenia správne..

Podstatné mená 3. deklinácie v akuzatíve odpovedajú na otázky koho? Čo? A končia mäkkým znakom (s). Vidím koho? - rys, čo? - step.

Výborne, teraz môžeme s tebou pristúpiť k realizácii d.z. Aké cvičenie musíme robiť? Našli ste všetko? Čo by sa v ňom malo robiť? Koľko minút máte na dokončenie d.z? (15m) Otvárame zošity, ustupujeme dva riadky od posledného zápisu, zapisujeme Do-ma-sh-nya-ya ra-bo-ta. Nezabudnite krásne písať. Ak máte otázky, zdvihnite ruku.

Prstová gymnastika

"kapusta"

Nakrájame kapustu, nakrájame (zametacie pohyby rukami ako sekera)

Kapustu šúchame, kapustnicu rúbeme,

Kapustu osolíme a osolíme („berú“ štipku soli a „soľ“)

Kapustu prelisujeme. (flexia a extenzia rúk)

Nezabudnite na držanie tela .

Dokončovanie.

Vyšetrenie. Výsledok.

Pracovná plocha je v poriadku. Notebooky sú na okraji stola. Učebnice ruského jazyka sú zatvorené.

Výborne, chlapci, urobili ste svoju ruskú domácu úlohu správne a Dr. Pilyulkin dôrazne odporúča, aby sme si všetci oddýchli.Dajme si fyzickú minútu.

Fyzická minúta.

Trochu sme si oddýchli a vyrazili opäť na cestu, sadli si rovno, leteli 3,2,1.

Plnenie domácich úloh z matematiky.

Pozrite chlapci, leteli sme na planétuStretávajú sa na nej „Matematika“ a Dunno a Donut. A žiadajú nás o pomoc. Pomôžte im správne dokončiť matematickú úlohu. Pomôžeme našim rozprávkovým postavičkám?

Chvíľka korekcie.

Umiestnite čísla vo vzostupnom poradí.

10;2; 7; 1; 9; 56; 45; 39; 68; 6; 12; 89; 72; 5; 100;5;

Prečítajte si číslo. Aké sú stovky, desiatky a jednotky v každom z nich?

134; 518; 273;348;197;

Akú tému ste preberali na hodine?

Sčítanie a odčítanie 3-ciferných čísel.

Predtým, ako pristúpime k písomnej práci, urobme prstovú gymnastiku.

Prstová gymnastika.

Chlapci, ktorí ste už dokončili prácu, navrhujem, aby ste pracovali na kartách.

finišujeme. Nezabúdajme na držanie tela.

Chlapci, vyrovnali ste sa s úlohami z matematiky a pomohli ste Dunnovi a jeho priateľovi.

Chlapci, naša cesta Systémom vedomostí sa blíži ku koncu a musíme sa vrátiť na planétu Zem.

Naši rozprávkoví hrdinovia Dunno a jeho priatelia vám ďakujú za pomoc a sľubujú, že sa budú dobre učiť.

Sadli sme si rovno, pripravili sa na vzlet, leteli.

No a tu sme doma.

III . Výsledok

Chlapci, čo sme dnes robili? (cestovali sme na vesmírnej rakete cez Knowledge System) A pomohli rozprávkovej postavičke predviesť d.z. (k Dunnovi a jeho priateľom) Páčil sa vám dnešný autotréning? Ďakujem všetkým chlapom, ktorí sa správali dobre a snažili sa.(mená detí) Ďakujem za pozornosť. A teraz skontrolujeme, akú máte náladu.Navrhujem, aby ste vyjadrili svoju náladu pomocou žetónov (emotikonov) rôznych farieb, ktoré sú na vašom stole.

(Červená nálada je vynikajúca, zelená je dobrá, modrá je taká.)- Ukážem ti aj moju náladu.

Chlapci, vidím, že máte dobrú náladu. Som veľmi rád. Ďakujem všetkým.

Mladší žiaci majú na prípravu domácich úloh denne 15 – 20 minút, no vaše dieťa môže úlohu dokončiť o niečo rýchlejšie alebo naopak o niečo pomalšie (niektorým deťom domáca úloha trvá takmer hodinu).
Pri zadávaní domácich úloh pre deti sa učitelia spravidla riadia nasledujúcim pravidlom. Čas, ktorý má dieťa na prípravu vyučovacích hodín, sa vypočítava na základe "triedy číslo x 10", to znamená, že napríklad žiak tretieho ročníka by mal stráviť prípravou hodín 30 minút denne a žiak piateho ročníka - 50 minút. Na začiatku školského roka sa určite opýtajte učiteľa, aký je jeho postoj k domácim úlohám. Pýtajte sa ho napríklad otázky ako: ako často bude dávať deťom domáce úlohy? Koľko času majú deti na prípravu domácich úloh z konkrétneho predmetu? Mali by rodičia ponúknuť svojmu dieťaťu pomoc, alebo možno učiteľ uprednostňuje, aby si deti pripravovali hodiny samé?

Užitočné zručnosti a návyky na robenie domácich úloh

Pomôžte svojmu dieťaťu zorganizovať si školské povinnosti správnym spôsobom. Vaše dieťa by malo mať svoj školský kútik, kde si bude robiť domáce úlohy. Pokúste sa, aby si dieťa v rovnakom čase sadlo a robilo domáce úlohy. Nie je vôbec potrebné kupovať písací stôl pre mladšieho študenta - obyčajný kuchynský stôl je celkom vhodný na prípravu hodín. Miesto, kam ste zobrali svoje dieťa na prípravu hodín, by malo byť dobre osvetlené. A ešte jedna podmienka: v miestnosti, kde si dieťa pripravuje domáce úlohy, treba dodržiavať ticho, nemali by ho rozptyľovať žiadne vonkajšie podnety (TV, telefón, hluk z okna). Všetky školské potreby (zošity, ceruzky, slovníky) by mal mať dieťa na dosah ruky – aby sa mohlo rýchlo pustiť do práce bez toho, aby strácalo čas hľadaním pera alebo ceruzky.
Niektoré deti začnú robiť domáce úlohy bez toho, aby ich rodičia pripomenuli. Dieťaťu niekedy trvá, kým prepne, dostane sa do pracovnej nálady, naladí sa na vec. Vo väčšine prípadov stačí dieťaťu 10-15 minút, potom si sadne za stôl a začne pripravovať hodiny.
V akom čase by si malo dieťa pripraviť domácu úlohu? V tomto smere nemôžeme dať žiadne univerzálne odporúčania. Niektoré deti radšej robia domáce úlohy popoludní, hneď po návrate zo školy. Iní školáci, naopak, venujú poobedné hodiny oddychu, zábave, hrám s rovesníkmi a večer si pripravujú domáce úlohy – v tomto čase majú nával čerstvej energie. Nechajte svoje dieťa, aby sa samo rozhodlo, kedy si bude hodiny pripravovať. Táto téma sa často stáva hlavnou témou konfliktov medzi rodičmi a deťmi. Rodičia sa pýtajú svojho dieťaťa: "Johnny, prečo ti musím každý deň pripomínať hodiny?" Ak vaše dieťa robí domáce úlohy počas prísne vymedzených hodín, tento problém jednoducho nevzniká.

Niektoré deti však pociťujú psychickú nepohodu, keď ich rodičia nútia robiť domáce úlohy v pevne stanovenom čase (napríklad od štvrtej popoludní do šiestej večer). V takýchto prípadoch by rodičia nemali prísne kontrolovať denný režim svojho dieťaťa, ale môžu sa obmedziť len na najvšeobecnejšie pokyny. („Žiadne videohry, kým sa neurobia domáce úlohy!“) Zistite, aká forma organizácie domácich úloh je pre vaše dieťa a rodinu najlepšia. Držte sa stanoveného denného režimu počas celého školského roka.
Dieťa veľmi často žiada svojich rodičov, aby si s ním sadli, kým bude robiť domáce úlohy. Splniť túto požiadavku pre vás zrejme nebude ťažké (kým si dieťa pripraví domáce úlohy, vy môžete v tej istej miestnosti čítať, písať, pracovať s dokumentmi). Nemali by ste však ísť príliš ďaleko: nemôžete robiť domáce úlohy pre svoje dieťa. Musíte mu pomôcť sústrediť sa, naladiť sa, sústrediť sa. Z času na čas sa na vás môže dieťa obrátiť so žiadosťou o pomoc (napríklad ak si nejakým spôsobom nevie poradiť s matematickým problémom). V takom prípade najskôr pozvite dieťa, aby samo vyriešilo niekoľko jednoduchších problémov a potom prejdite k problému, ktorý mu spôsobil ťažkosti. Ak sa na vás dieťa obracia so žiadosťou o pomoc nie občas, ale neustále, určite sa porozprávajte s učiteľkou. Možno by mal dieťaťu podrobnejšie vysvetliť domácu úlohu, venovať väčšiu pozornosť niektorým bodom. Ak vaše dieťa robí veľkú úlohu (napríklad píše esej alebo pripravuje projekt kurzu), mali by ste mu pomôcť správne zorganizovať prácu. Dieťa musí každý deň splniť určitú striktne vymedzenú časť domácej úlohy a vy mu pomáhate zostaviť plán práce.
Učiteľ niekedy požiada rodičov, aby dieťaťu skontrolovali domácu úlohu, no vo väčšine prípadov zostáva kontrola hodín výlučne v kompetencii učiteľa. Mali by rodičia pomáhať dieťaťu s domácimi úlohami? Ak áno, aká by mala byť táto pomoc? Každý učiteľ má na túto tému svoj vlastný názor. Niekedy učiteľ zadá deťom domácu úlohu, aby si overili, ako sa naučili ten či onen úsek učiva. Po jeho skontrolovaní učiteľ pochopí, ktorým bodom by mal v triede venovať väčšiu pozornosť. V tomto prípade nie je potrebné, aby rodičia zasahovali a dávali dieťaťu akékoľvek rady týkajúce sa jeho domácich úloh. Existuje však aj iná situácia: učiteľ zadáva domáce úlohy na trochu iný účel. Chce, aby si deti rozvíjali silné zručnosti pri vykonávaní toho či onoho cvičenia, aby sa mohli lepšie naučiť látku, ktorú sa naučili. V tomto prípade pomoc rodičov nemusí byť zbytočná. Niektorí učitelia veria, že domáce úlohy rozvíjajú u dieťaťa disciplínu, zodpovednosť a schopnosť organizovať proces učenia. Ak vaše dieťa zvládlo domáce úlohy dobre, určite ho pochváľte: vaše milé slová sú tým najspoľahlivejším stimulom.

V dôsledku toho prichádzame k nasledujúcemu záveru. Rodičia by mali dieťaťu pomáhať pri štúdiu, dávať mu užitočné rady, no v žiadnom prípade namiesto neho nerobiť prácu, ktorú je povinné vykonávať samo. Vašou úlohou je poskytnúť dieťaťu tichý, pokojný kútik, kde sa môže nerušene učiť, a poskytnúť mu potrebné školské pomôcky. Z času na čas môžete svojmu dieťaťu pomôcť s tou či onou úlohou, no nezabúdajte, že domáca úloha je úlohou vášho dieťaťa, a preto sa nesnažte robiť túto prácu namiesto neho.
Niekoľko týždňov po novom školskom roku sa porozprávajte s učiteľom svojho dieťaťa a opýtajte sa, či robí dobre domáce úlohy. Ak s tým má vaše dieťa problémy (možno len nerozumie, ako má splniť tú či onú úlohu? Alebo sú pre neho úlohy príliš jednoduché a zvládne ich za pár minút?), určite o tom povedzte učiteľke tak, aby prispôsobil úlohy s prihliadnutím na individuálne vlastnosti vášho dieťaťa.
Svojmu dieťaťu urobíte veľkú službu, ak mu budete po večeroch nahlas čítať. Je to skvelý spôsob, ako podnietiť záujem dieťaťa o čítanie. Okrem iného takto môžete byť s dieťaťom aspoň pár minút sami, venovať sa mu. Ak vaše dieťa nedostáva domáce úlohy každý deň, hlasné čítanie v určitých hodinách sa preňho môže stať akousi „domácou úlohou“, pričom samo získava zručnosti pravidelnej, systematickej študijnej práce.
Ak chcete svojmu dieťaťu vštepiť chuť čítať, musíte sa mu stať príkladom: dieťa musí vidieť knihu vo vašich rukách. Vezmite dieťa do knižnice alebo kníhkupectva, pomôžte mu vybrať knihy na domáce čítanie. Dieťa stredného a vyššieho školského veku by malo denne venovať aspoň 1-2 hodiny čítaniu a iným typom kognitívnych aktivít.
Štúdium je samozrejme veľmi dôležité, no netreba zabúdať ani na hru. Hra, herné aktivity majú veľký význam pre fyzický a duchovný rozvoj dieťaťa; Počas hry dieťa získava potrebné sociálne zručnosti. Keď svojmu dieťaťu ponúknete, aby splnilo túto alebo tú úlohu učiteľa alebo si len prečítalo knihu, nezabudnite, že po dlhom náročnom dni v škole si dieťa potrebuje oddýchnuť a hrať sa.
Pomôžte svojmu dieťaťu vybrať si také hry a zábavy, ktoré budú vyhovovať jeho povahe a temperamentu. Čo preferuje vaše dieťa – šport, hudbu, bicyklovanie alebo len hru s kamarátmi?

Ako hovoriť s dieťaťom o škole

"Čo si dnes robil v škole?" "Nič zvláštne".
Tu je typický príklad dialógu medzi otcom a synom. Čo by mali rodičia v takejto situácii robiť? Prejavujete úprimný záujem o dianie v školskom živote vášho dieťaťa, chcete sa dozvedieť čo najviac o všetkých jeho úspechoch a neúspechoch, no zároveň nechcete dieťa obťažovať svojimi otázkami, bojíte sa pôsobiť rušivo. Stredoškolské deti a tínedžeri často reagujú bolestivo na akékoľvek otázky svojich rodičov o ich školskom živote.
Deti majú tendenciu byť ochotnejšie hovoriť o svojich školských záležitostiach, keď im položíte konkrétne, dobre definované otázky, a na takéto otázky by ste si mali vybrať ten správny moment. Nemali by ste napríklad začínať siahodlhý rozhovor s dieťaťom, keď sa práve vrátilo zo školy. Dieťa je unavené, hladné, chce si oddýchnuť, hrať sa s kamarátmi a v tejto chvíli necíti ani najmenšiu túžbu spomenúť si na udalosti uplynulého dňa, preto by bolo rozumnejšie rozhovor odložiť na večer. . Začnite konverzáciu takto: „Zdá sa mi, že si veľmi hladný. Poďme niečo zahryznúť a potom mi môžeš povedať, čo sa dnes stalo v škole."
Vaše otázky by mali byť čo najkonkrétnejšie. Napríklad sa opýtajte dieťaťa:

  • Čo nové ste sa dnes naučili v škole?
  • Aké otázky ste sa pýtali v triede?
  • Páčila sa vám kniha, ktorú čítate na hodine? O čom to je?
  • Možno mi chceš ukázať nejaké kresby, remeslá?
  • Ako sa vysporiadate s desatinnými miestami? Zdá sa mi, že dnes ste toto cvičenie dokončili oveľa rýchlejšie.
  • Povedz mi, ako dopadol test slovnej zásoby. Možno ste narazili na pár neznámych slov?

Učitelia dobre vedia, že dieťa môže niečo zabudnúť, niečo stratiť z dohľadu, a tak často píšu rodičom poznámky so stručným popisom udalostí školského života. Každý večer sa opýtajte svojho dieťaťa, či vám jeho učiteľ neposlal list alebo poznámku.
Niekedy vám dieťa začne rozprávať o školských udalostiach v úplne nevhodnej chvíli (napríklad pripravujete večeru alebo ste zaneprázdnení nejakou urgentnou prácou). Ukážte svojmu dieťaťu, že máte záujem, povedzte niečo ako toto: „Naozaj chcem počuť vaše školské správy, ale momentálne som veľmi zaneprázdnený, potrebujem uvariť večeru. Počkaj chvíľu, dám hrniec do rúry, sadneme si za stôl a potichu sa porozprávame. Alebo: "Pomôžte mi pripraviť šalát, nakrájame zeleninu a porozprávame sa."

Odporúčania na robenie domácich úloh pre školákov vo veku 10-12 rokov

Keď dieťa nastúpi do štvrtého ročníka, jeho štúdium nadobudne trochu iný charakter: menia sa najmä ciele a obsah domácich úloh. Žiak základnej školy sa jednoducho učí čítať a v tejto fáze je čítanie cieľom učenia. Školáci v strednom a vyššom veku už nielen čítajú, ale aby sa niečo naučili – čítanie sa tak pre nich stáva prostriedkom učenia. Deti na strednej škole už robia oveľa zložitejšie úlohy, doma aj v triede. Teraz musí dieťa vynaložiť oveľa viac úsilia na dokončenie domácich úloh. Ich realizácia sa v súčasnosti stáva neoddeliteľnou súčasťou vzdelávacieho procesu a výrazne ovplyvňuje študijný výkon. 10-12 rokov je práve vek, kedy už dieťa vie prejaviť samostatnosť, zodpovednosť, už takmer nepotrebuje rodičovskú starostlivosť.
Stanovením domáceho vyučovania pre deti stredného školského veku učiteľ sleduje niekoľko cieľov naraz. Po prvé, absolvovaním hodín si dieťa upevňuje vedomosti získané v škole a osvojuje si niektoré praktické zručnosti. Po druhé, domáce úlohy sú skvelou príležitosťou naučiť dieťa disciplíne, sebaorganizácii, zodpovednosti za pridelenú úlohu.
V predchádzajúcej kapitole sme hovorili o mladších žiakoch a rodičom sme poradili pri príprave domácich úloh. Všetky rady v plnom rozsahu platia pre školákov v stredoškolskom veku. Domáce úlohy je najlepšie urobiť niekoľko hodín po návrate dieťaťa zo školy. Keď si po náročnom školskom dni oddýchne a naobeduje sa, nebude mať hlad a bude sa môcť plne sústrediť na domáce úlohy. Dohodnite sa s dieťaťom, v akom čase si bude robiť domáce úlohy. Držte sa stanoveného denného režimu počas celého školského roka. Vaše dieťa sa tak naučí organizovať si čas, naučí sa poriadku a disciplíne. Denný režim by však nemal byť príliš strnulý: počas školského roka sa môžu vaše dieťa ocitnúť v rôznych nepredvídaných situáciách. Niektorí žiaci uprednostňujú rozdelenie domácich úloh na niekoľko menších častí. Po príprave jednej časti si dieťa urobí krátku prestávku a potom pokračuje k ďalšej úlohe.
Rodičia by mali pomôcť dieťaťu sústrediť sa, naladiť sa na robenie domácich úloh. Prezrite si úlohy, ktoré dieťa dostáva každý deň, poraďte mu, na koho sa má v prípade ťažkostí obrátiť o pomoc – na vás, staršieho brata alebo sestru, na spolužiaka. Najťažšie úlohy by sa mali robiť ako prvé. Ak sa dieťa pripravuje na ťažkú ​​skúšku, učivo sa musí opakovať dvakrát - večer a ráno. Školáci v strednom školskom veku, podobne ako mladší žiaci, by si mali domáce úlohy pripravovať v tichosti, v miestnosti by nemal byť cudzí hluk, nič by nemalo rozptyľovať dieťa od práce (televízor, rádio, telefón, počítač, hračky). Všetky potrebné školské potreby by mali byť po ruke, aby ste nestrácali čas hľadaním pera alebo ceruzky.
Nižšie uvádzame niekoľko užitočných rád pre študentov. Tieto tipy pomôžu deťom pripraviť si domácu úlohu z konkrétneho predmetu.

Úlohy na čítanie

  1. Rozdeľte kapitolu na malé fragmenty, pričom sa zamerajte na nadpisy, ktoré v texte uvádza sám autor.
  2. Určite hlavnú myšlienku každého sémantického fragmentu. Zapíšte si kľúčové frázy alebo vety, ktoré odrážajú túto hlavnú myšlienku.
  3. Vytvorte podrobný plán pre celý text: body plánu by mali obsahovať hlavnú myšlienku každého sémantického fragmentu. Nechajte voľné miesto na poznámky. Po kontrole domácich úloh v triede si sem môžete zapísať všetky pripomienky učiteľa a spolužiakov.

Písomná úloha (kompozícia)

  1. Prvá vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že v prvej fáze práce máte pred sebou iba návrh, v ktorom urobíte veľa zmien a doplnkov. Konečná verzia vašej eseje sa bude výrazne líšiť od návrhu a bude sa líšiť k lepšiemu.
  2. Zapíšte si všetky myšlienky (aj tie najsmiešnejšie na prvý pohľad), ktoré vás napadnú v súvislosti s témou vašej eseje. Vytvorte banku nápadov.
  3. Rozdeľte všetko, svoje nápady do tematických blokov. Usporiadajte výsledné tematické bloky v logickom slede.
  4. Zapíšte si odpovede na otázky: čím ste sa riadili, keď ste si vyberali tieto tematické bloky? Prečo ste ich zoradili v tomto poradí?
  5. Pomocou tematických blokov ako plánu napíšte úplne prvú, pracovnú verziu eseje. V tejto fáze práce by ste sa nemali obávať pravopisu a interpunkcie.
  6. Vykonajte potrebné opravy vo svojom koncepte. Venujte pozornosť nasledujúcim hlavným bodom.

Sémantická stránka textu. Prezrádza váš text tému eseje?
Štruktúra textu. Sú jednotlivé vety a odseky logicky spojené? Je možné v každom odseku vyčleniť hlavnú, kľúčovú myšlienku?

Štruktúra viet. Obsahuje každá vaša veta úplnú myšlienku? Dodržiavajú sa pravidlá pravopisu a interpunkcie?
Slovná zásoba. Aké slová v texte možno nahradiť inými významovo bližšími? Sú všetky slová napísané správne, dodržiavajú sa pravidlá pravopisu?
Celkový dojem z textu. Je text ľahko čitateľný? Spĺňa požiadavky, ktoré naň učiteľ kladie (štýl prezentácie, formát a pod.)?

Matematika

  1. Musíte ovládať základné matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie). Osvojte si zručnosti pri vykonávaní aritmetických operácií postupne, vykonajte tri až päť cvičení denne. Pri cvičení si môžete robiť poznámky alebo použiť kartičky s číslami.
  2. Musíte dobre rozumieť pravidlám vykonávania aritmetických operácií. Urobte si domácu úlohu z matematiky pomaly a nezabudnite si skontrolovať výsledky výpočtov. Školáci veľmi často robia chyby vo výpočtoch, nie kvôli neznalosti tohto alebo toho pravidla, ale kvôli nepozornosti.
  3. Ak sa učíte desatinnú sústavu, bankovky v peňaženke vám môžu poslúžiť ako názorná pomôcka.
  4. Ak študujete zlomky, použite vizuálne pomôcky - dajú vám jasnú predstavu o podstate tohto matematického konceptu.

Príprava na testy

  1. Zhromaždite všetky svoje návrhy, domáce úlohy, poznámky, náčrty. Usporiadajte ich v chronologickom poradí.
  2. Skontrolujte všetky informácie zozbierané štyri dni pred testom.
  3. Tri dni pred testom si prečítajte nadpisy hlavných častí učebnice.
  4. Dva dni pred testom analyzujte všetky zozbierané informácie a rozdeľte ich do tematických blokov.
  5. V predvečer testu si skúste z pamäti vybaviť obsah svojich poznámok, poznámok, častí učebnice.

Ďalšie spôsoby, ako zlepšiť proces domácich úloh

Doma by si dieťa malo určite čítať a čítať samo, pre svoje potešenie (netreba sa obmedzovať len na čítanie nahlas). Ak má dieťa chuť čítať, tento užitočný zvyk mu zostane na celý život. Učiteľ rodného jazyka alebo školský knihovník vám a vášmu dieťaťu pomôže nájsť knihy, ktoré si môžete prečítať doma. Nezabudnite zapísať svoje dieťa do verejnej knižnice. Ak vám to finančná situácia dovoľuje, prihláste sa do detského knižného klubu alebo si predplaťte časopis pre deti zodpovedajúcej vekovej skupiny. Ak vaše dieťa uvidí knihu vo vašich rukách, je pravdepodobnejšie, že bude nasledovať váš príklad a stane sa premysleným čitateľom. Z času na čas začnite s dieťaťom rozhovor o knihách, ktoré čítate, vymieňajte si dojmy o konkrétnom spisovateľovi, literárnom hrdinovi. Keď bolo vaše dieťa veľmi malé, čítali ste mu nahlas. Teraz, keď je vaše dieťa v škole, pravdepodobne vám bude chcieť nahlas prečítať knihu, ktorú ste mu čítali v ranom detstve.
Aj keď ste veľmi zaneprázdnení, skúste si nájsť večer aspoň pár minút na dôverný rozhovor s dieťaťom. Povedzte svojmu dieťaťu, ako prebiehal váš pracovný deň, opýtajte sa ho na udalosti v škole.
Každé dieťa je tvorca, tvorca, preto dajte svojmu dieťaťu príležitosť prejaviť sa: nechajte ho skladať, kresliť, vyrezávať, tvoriť. Možno vaše dieťa napíše krátky príbeh, napíše vtipný list vášmu priateľovi alebo príbuznému, nakreslí blahoželanie? Papier, ceruzky, kartón, fixky a iné písacie potreby by mali byť vždy po ruke, aby ich dieťa mohlo kedykoľvek použiť. Mnohí výskumníci sa prikláňajú k nasledovnému názoru: keď dieťa píše, rozvíja si čitateľské zručnosti, a keď dieťa číta, rozvíja si písanie.
Nájdite si nejaký koníček, koníček, ktorý by ste mohli robiť so svojím dieťaťom. Nech tieto hodinky patria len vám a vášmu dieťaťu: nedovoľte, aby nikto narúšal vaše súkromie, v prípade potreby si môžete dokonca vypnúť telefón (niekedy sa deti sťažujú, že je pre nich najjednoduchšie komunikovať s otcom a mamou telefonicky, pretože rodičia prijímať telefónne hovory oveľa rýchlejšie).
Zaveste do detskej izby zemepisnú mapu a dbajte na to, aby ju dieťa využívalo čo najčastejšie. Pravidelne klaďte svojmu dieťaťu „geografické“ otázky: „Ukáž mi na mape, kde býva naša teta Linda? V akom meste žije náš prezident? Ukáž toto mesto na mape. Geografická mapa vám dobre poslúži, keď budete dieťaťu rozprávať o konkrétnej historickej udalosti (napríklad o štátnych sviatkoch).
Deti spravidla dobrovoľne chodia do knižnice. Vo verejnej knižnici sa v nej školáci cítia ako doma, keďže ich školskú knižnicu navštevujú pomerne často a majú predstavu o pravidlách čitateľského správania. (V mnohých školách sa knižnice stali vzdelávacími centrami: majú nielen knihy, ale aj video a audio materiály).
Netreba zabúdať ani na kultúrne podujatia. Návštevou výstav, koncertov, vystúpení sa vaše dieťa nielen zabaví, ale rozšíri si obzory, upevní vedomosti získané v škole, získa nové sociálne skúsenosti.

Pokúste sa svojmu dieťaťu vštepiť návyky zdravého životného štýlu. V škole už vaše dieťa získalo nejaké teoretické vedomosti o tejto téme a musíte ho naučiť aplikovať tieto vedomosti v praxi. Napríklad, keď idete s dieťaťom do obchodu, vyberajte na rodinný stôl len zdravé potraviny. Ak sa v každodennom jedálničku nebudete riadiť zásadami zdravej výživy, vaše dieťa bude pravdepodobne nasledovať váš príklad. V takejto situácii nebude môcť v praxi uplatniť poznatky získané v škole o zásadách zdravého životného štýlu. Nechajte dieťa zúčastniť sa prípravy niektorých jedál: nechajte ho, aby si samo prečítal recept, odmeral požadované množstvo konkrétneho produktu. Dieťa tak získa potrebné vedomosti a zručnosti týkajúce sa výživy rodiny.
Musíte sa postarať o telesnú výchovu svojho dieťaťa. Vyrazte napríklad na víkend s celou rodinou do prírody, zorganizujte rodinnú športovú dovolenku. Plávanie, tenis, cyklistika, korčuľovanie - výber je na vás! Keď sa dieťa spriatelí s jedným alebo druhým športom, nesie tento koníček celý svoj život; pomôže mu to zostať zdravé na ďalšie roky. Nezabudnite na chôdzu: sú skvelým spôsobom, ako celú vašu rodinu zoznámiť s telesnou výchovou.

Robenie domácich úloh je často spojené s dosť vážnymi ťažkosťami. Školáci majú ťažkosti, pretože sú po škole unavení, majú tendenciu venovať sa svojej práci, relaxovať. Je pre nich ťažké sústrediť sa a pustiť sa do ďalšej práce. Nie je jednoduché začať sa doma znova učiť, pristupovať ku každej úlohe zodpovedne. Úspešné štúdium si vyžaduje vôľu, vytrvalosť. Samozrejme, únava ovplyvňuje a niektoré disciplíny samy o sebe spôsobujú negatívny postoj. Napríklad je vždy ťažšie robiť domáce úlohy z predmetov, ktoré sú menej jasné. Najdôležitejšie v takýchto prípadoch je sústrediť sa, dodržiavať pracovný algoritmus, premyslieť si plán lekcie, racionálne si rozvrhnúť čas a nenechať sa rozptyľovať. Zvážte množstvo nuancií, pamätajte na odporúčania, ako rýchlo urobiť domácu úlohu a vyhnúť sa chybám. Potom budete sami prekvapení výsledkami: ukáže sa, že to môžete urobiť oveľa efektívnejšie a tráviť menej času.

Ako dosiahnuť vysokú rýchlosť a gramotnosť pri robení domácich úloh?
Najprv si musíte zapamätať dôležité pravidlo: musíte sa ponáhľať pomaly. Nemali by ste sa ponáhľať, snažiť sa písať, čítať, riešiť problémy čo najrýchlejšie. S týmto prístupom kvalita práce okamžite prudko klesne a dodatočný čas sa vynaloží na kontrolu a opravu. Aby ste skutočne zvýšili rýchlosť a zároveň sa vyhli nástrahám, musíte starostlivo riadiť svoj čas, byť cieľavedomí a sústredení, bez rušivých vplyvov.
  1. Začnite tým, že si naplánujete domácu úlohu. Je žiaduce, aby ste venovali trochu času štúdiu každý deň, a to nielen bezprostredne pred odchodom do školy. Ak záťaž rozložíte rovnomernejšie, bude sa vám pracovať oveľa jednoduchšie. Vo svojom každodennom režime vždy počítajte s tým, že lekcie môžu trvať trochu dlhšie, ako ste očakávali. Nechajte rezervu 30 minút až 1 hodinu. Pokúste sa všetko dokončiť včas, ale nezabudnite, že túto zásobu ešte máte. Nenechajte sa vystrašiť trvaním obdobia určeného na splnenie úloh: keď si zvyknete pracovať opatrne, podľa plánu, zaberie vám to výrazne menej času, ako je určené obdobie.
  2. Pri určovaní času vyučovania berte do úvahy rôzne faktory súvisiace s inými záležitosťami, prácou. Hneď po príchode zo školy je vhodné si na vyučovanie nesadnúť. Je lepšie prideliť čas na odpočinok, odvrátiť pozornosť od štúdia, občerstviť sa. Dobrou možnosťou je prejsť sa po ulici, zašportovať si. Ak ste unavení, zastavte sa na pasívny odpočinok: prečítajte si knihu, pozerajte televíziu. Nerobte si však príliš dlhú prestávku. Bežný čas na odpočinok po vyučovaní je 1-1,5 hodiny. Niekedy si študenti po návrate zo školy radšej pospia, ale to nie je dobré východisko. Tým pádom si znížite režim, nepravidelný spánok má na organizmus zvyčajne zlý vplyv. Ak to potrebujete, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Dobrou možnosťou je dopriať si v noci dostatok spánku, aby sa vám po príchode domov nechcelo ľahnúť.
  3. Pamätajte, že kľúčom k dobrej práci je poriadok vo všetkom. Keď si robíte rozvrh, vždy sa ho držte. Aby ste si nezabudli sadnúť na hodiny načas, nastavte si budík. Hodí sa aj na označenie období práce, medzi ktorými si musíte urobiť prestávku, približne 10 minút. Keď je veľa lekcií, nie je potrebné robiť všetko za sebou, aby ste ušetrili čas. Budete potrebovať prestávky na odpočinok, najlepšie každých 35-50 minút. Ich frekvencia môže závisieť aj od charakteru práce: zamerajte sa na svoj stav. Ak je práca kusá (napríklad riešite úlohy z fyziky alebo algebry), no omrzí vás to, po 35 minútach si môžete dať prestávku. Keď je pre vás úloha jednoduchšia, ale sama o sebe si vyžaduje dlhý čas na dokončenie (napríklad napísanie eseje), oplatí sa po 50 minútach urobiť prestávku, ale o niečo dlhšie si oddýchnuť.
  4. Majte v poriadku všetky svoje veci, školské potreby, učebnice a zošity. Potom budete mať všetko vždy po ruke, nebudete musieť dlho hľadať stratené veci ani zakladať nové zošity. Upozorňujeme, že samotné prostredie vám začne vytvárať pracovnú náladu, keď je všetko okolo na svojom mieste.
  5. Pri začatí vyučovania sa vopred postarajte o pokoj a mier. Nič by vás nemalo rozptyľovať: vypnite televízor, odložte svoje obľúbené knihy, časopisy. Je vhodné vypnúť počítač a telefón. Pomôže vám to urobiť si domácu úlohu správne, nie zdržovať prácu.
  6. Vytvorte si pre seba tie najpohodlnejšie podmienky. Stôl by mal byť pohodlný, odstráňte z neho všetky cudzie predmety. Vyberte si najvhodnejšiu stoličku, dbajte na jej výšku, ladiacu so stolom. Snažte sa sedieť vzpriamene, nenakláňajte sa príliš nízko k notebookom. Ak sa zohnete, v tejto polohe sa budete cítiť unavení oveľa rýchlejšie, pretože sa zvýši záťaž na chrbticu a chrbát. Nemali by ste cvičiť na gauči, keď ležíte, pretože to negatívne ovplyvňuje videnie.
  7. Postupne si budujte vlastnú „vedomostnú základňu“. Nezabudnite si uložiť poznámky, zošity, kontrolné a písomné práce, poznámky. To všetko sa vám určite bude hodiť. Aj keď ste už prešli do inej triedy, papiere nevyhadzujte: témy sa potom môžu opakovať, mnohé z nich spolu úzko súvisia. Uchovávajte si záznamy, keď cvičíte sami. Napríklad, ak je pre vás určitá téma alebo predmet ťažká, pokúste sa vyplniť medzery sami: znova si prečítajte teóriu, načrtnite ťažké miesta a vykonajte praktické úlohy. Všetky tieto materiály vám pomôžu osvojiť si informácie, osvojiť si potrebné zručnosti a v budúcnosti si budete môcť jednoduchým pohľadom na staré záznamy všetko reprodukovať v pamäti.
  8. Zamyslite sa nad poradím, v akom by ste si mali robiť domáce úlohy. Môžete začať s jednoduchším, ak sa hneď nevrhnete do práce, je pre vás ťažké sústrediť sa. Keď sa rýchlo unavíte, mali by ste začať najskôr s náročnejšími úlohami a tie jednoduché si nechať na posledné obdobie práce.
  9. Racionálne rozloženie času, sústredenie a zodpovedný prístup vám pomôžu rýchlo urobiť domáce úlohy. Nenechajte sa rozptyľovať inými vecami – čas poletí rýchlejšie, neoslabujte pozornosť – nebudete musieť dlho naprávať nedostatky.
Približný plán na rýchle a správne vyplnenie domácich úloh
  1. Urobte si každodennú rutinu a vždy ju dodržiavajte.
  2. Relax po škole. Môžete ísť na prechádzku alebo len tak sedieť doma.
  3. Udržujte v prísnom poriadku všetky veci, zošity a učebnice, školské potreby.
  4. Nastavte si budík, aby ste nezmeškali začiatok domácich úloh.
  5. Zamerajte sa a odstráňte všetky rušivé prvky: vypnite televízor, netelefonujte s priateľmi.
  6. Robte si v tréningu prestávky, aby ste sa neprepracovali.
  7. Rozdeľte si čas racionálne: vopred si približne vypočítajte, na ktorých hodinách, koľko času strávite, vezmite do úvahy osobitosti školského rozvrhu, úroveň vašej prípravy. Niečo sa dá odložiť, urobiť cez víkend. Väčšinu hodín je však lepšie urobiť hneď, keď prídete zo školy, máte čerstvé spomienky, tému nedávno vysvetlil učiteľ.
  8. Premýšľajte o tom, kde by ste mali začať: s ľahšími úlohami alebo s tými, ktoré sú ťažké.
  9. Pracujte pomaly, aby ste sa vyhli chybám.
  10. Keď je všetko hotové, určite skontrolujte vykonanú prácu, pokúste sa nájsť a opraviť nedostatky.
Učte sa pozorne, podľa harmonogramu, neodchyľujte sa od plánu, robte si prestávky, ku každej úlohe pristupujte zodpovedne, aj keď sa vám zdá ľahká, vždy si prácu skontrolujte. Potom si správne urobíte domáce úlohy, strávite nad nimi menej času.

Od malička človek prechádza všetkými štádiami rozvoja osobnosti: škôlka, škola, vysoká škola, univerzita. Najjasnejšie dojmy a spomienky začínajú od prvej triedy. Prvý učiteľ, bystré knihy, písané stále nešikovnými písankami. Čas beží v okamihu. A je tu posledná výzva, získanie vysvedčenia o stredoškolskom vzdelaní, maturite. Pred nami je svetlá budúcnosť.

Predtým však musíte prejsť všetkými ťažkosťami spojenými so štúdiom: robiť domáce úlohy, písať, prezentovať. V rozvrhu žiaka sú zahrnuté aj oddiely, krúžky, doučovanie. Hlavnou otázkou, ktorá stojí pred rodičmi a školákmi, je, ako robiť domáce úlohy rýchlo, správne a včas.

Systém výchovy a vzdelávania v materskej škole

Už od útleho veku sa dieťa začína učiť komunikovať s ľuďmi okolo seba. Schopnosti rovesníckej interakcie sa získavajú v tíme. Materská škola je skvelým miestom na získanie týchto zručností. Situácia v dieťati však spočiatku nezanecháva najpríjemnejší dojem. Neznáme miesto, cudzinci – to všetko pôsobí na bábätko depresívne. Skúsený a kvalifikovaný učiteľ by mal dodržiavať taký systém výchovy a vzdelávania, v ktorom bude adaptácia na materskú školu najmenej bolestivá, dieťa zaujme, rado sa zapojí do výchovno-vzdelávacieho procesu. V materskej škole sa dieťa učí:

  1. Vyjadrite svoje túžby správne.
  2. Obhajujte svoj uhol pohľadu.
  3. Počúvajte názory iných a rešpektujte ich.
  4. Komunikujte s rovesníkmi.

Okrem toho sa bábätko vyvíja psychicky, fyzicky, esteticky. Ponúkajú sa rôzne aktivity: hudba, tanec, telesná výchova, kreslenie atď. To dáva každému študentovi príležitosť uspieť.

Deti sú povzbudzované k účasti na rôznych súťažiach. Pre dieťa je to príležitosť odhaliť svoj talent a s nadšením sa pustí do práce. Dospelí sa na tom samozrejme aktívne podieľajú.

Otázka, ako robiť domáce úlohy pre rodičov, vyvstáva už pred školou, keď sa deti učia čítať a písať, čím sa pripravujú na novú etapu ich života - do školy. Ide o písanky, básničky, čítanky a pod.

V materskej škole prebieha proces osvojovania si nových zručností a schopností prirodzeným spôsobom – hrou, čím dieťa spoznáva spoločnosť a svoju rolu v nej.

Škola: vzdelávací systém, vzdelávací proces

Nastal čas a dieťa je presadené z vysokých stoličiek na stôl. Prvá trieda je vždy vzrušujúci moment. Veľa je stále nejasné a neznáme. Ale postupne si dieťa vytvára všeobecnú predstavu o samotnom procese, pretože väčšinu svojho života trávi v škole.

Ruský vzdelávací systém zahŕňa niekoľko úrovní:

  1. Základná škola (do štvrtého ročníka). V tomto období sa poskytujú základné a elementárne vedomosti z písania, čítania, matematiky, potrebné v každodennom živote. Okrem toho sa vyučujú doplnkové predmety: svet okolo nás, hudba, kreslenie, telesná výchova atď.
  2. Základné vzdelanie (do deviateho ročníka). V tomto čase žiaci získavajú vedomosti z rôznych odborov. Každý predmet sa vyučuje v samostatnej učebni. Po absolvovaní s kladným zložením záverečných skúšok sa vydáva vysvedčenie o základnom stredoškolskom vzdelaní. Ak je to potrebné, študenti môžu pokračovať vo vzdelávaní navštevovaním strednej školy alebo iných vzdelávacích inštitúcií: lýceum, gymnázium, vysoká škola, škola atď.
  3. Seniorské triedy (desiaty a jedenásty). V tomto období sa študenti intenzívne pripravujú na prijatie na vysoké školy. Po jej absolvovaní sa vykoná Jednotná štátna skúška (USE) a vydá sa vysvedčenie o úplnom stredoškolskom vzdelaní.

Základné predmety v škole a denná príprava na ne

Hlavné disciplíny v škole:

  1. Ruský jazyk.
  2. Literatúra.
  3. Matematika.
  4. Anglický jazyk.
  5. Príbeh.
  6. fyzika.
  7. Chémia.
  8. Geografia.
  9. Biológia.

Proces učenia je nasledovný: téma sa analyzuje na konkrétnom predmete a aby ste si osvojili preberaný materiál, musíte si urobiť domácu úlohu. A tu vznikajú ťažkosti. Dieťa ho vykonáva neochotne, rozptyľuje ho iné činnosti nesúvisiace so štúdiom. Rodičia a žiaci stoja pred otázkou, ako správne robiť domáce úlohy, vyhýbať sa chybám a plne si osvojiť preberaný materiál.

Hlavné dôvody, prečo dieťa nechce robiť domáce úlohy:

  1. Únava po škole v dôsledku veľkej pracovnej záťaže v škole.
  2. Nedostatok pozornosti zo strany rodičov. Dieťa sa svojou neochotou učiť sa snaží na seba upútať pozornosť.
  3. Niektoré predmety sú ťažko pochopiteľné alebo nezaujímavé.
  4. Strach z ťažkostí. Inými slovami, dieťa sa bojí, že nezvládne úlohy, ktoré mu boli pridelené.

Rodičia by mali pomôcť vyrovnať sa s ťažkosťami, ktoré sa objavia, podporiť úspech, nie sladkosťami a hrami na tablete alebo počítači, ale napríklad venovať viac času na prechádzky vonku.

  1. Pravidelne dodržiavajte stanovený denný režim. Dieťa sa rýchlo zapojí do procesu, potom sa štúdium a robenie domácich úloh nebude javiť ako nemožná úloha.
  2. Študent si musí urobiť domácu úlohu sám. Pomôžte rodičom – povedzte, ukážte, vysvetlite. V opačnom prípade to v budúcnosti výrazne ovplyvní výsledok.
  3. Pri domácich úlohách si urobte prestávku na desať minút. Dieťa tak ľahšie absorbuje prijaté informácie.

Pracujte na chybách

Ruský jazyk je jedným z najdôležitejších predmetov v škole. Dieťa sa musí naučiť písať správne a bez chýb, aby vedelo vyjadrovať svoje myšlienky. Pravopis, interpunkcia, štýl - hlavné smery v ruskom jazyku a ich znalosti sú potrebné. Dôležité je nielen si zapamätať pravidlo, ale aj to, na čo slúži a ako ho správne aplikovať.

Tu je niekoľko tipov na domácu prípravu:

  1. Na začiatok pripravte pracovisko, odstráňte nepotrebné predmety (listy, zošity, ktoré nesúvisia s daným predmetom).
  2. Zopakujte si, čo ste sa naučili. Naučte sa a opakujte pravidlá, zbierajte k nim príklady.
  3. Pozorne si prečítajte zadania alebo cvičenia. Ak sú na ich splnenie potrebné určité pravidlá alebo definície, nájdite ich a naučte sa ich.
  4. Pri prepisovaní úloh vyslovujte to, čo je napísané, nahlas a nezabudnite skontrolovať pravopis zložitých slov. Dobre si s tým postačí pravopisný slovník.
  5. Ak je úlohou prepísať text, najprv si musíte pozorne prečítať vetu a rozoznať nezrozumiteľné slová. Slovník je v tomto prípade skvelým pomocníkom. Potom cvičenie opatrne prepíšte.
  6. Skontrolujte dokončenú prácu. Ak sa vyskytnú chyby, upozornite na ne a ponúknite ich starostlivú opravu.

Tieto rady sa dajú veľmi ľahko dodržiavať. Držte sa ich a ruský jazyk sa bude ľahko a ľahko učiť.

Matematika

Matematika je nemenej dôležitý a možno aj najťažší predmet na pochopenie. Sčítanie, odčítanie, delenie, násobenie - to všetko sa vyskytuje v každodennom živote. Preto sú pre študenta nevyhnutné základné znalosti v tomto predmete.

Pokyny na robenie domácich úloh z matematiky:

  1. Pripravte si všetko potrebné na absolvovanie tohto predmetu (zošit, učebnicu, pero, ceruzku atď.).
  2. Preštudujte si látku preberanú v lekcii.
  3. Pozorne si prečítajte zadania. Začnite s najťažšou úlohou.
  4. Všetky výpočty urobte v koncepte.
  5. Skontrolujte dokončenú úlohu a v prípade potreby opravte chyby.
  6. Pozorne si zapíšte do zošita.

Učenie cudzích jazykov v škole

Angličtina sa v škole vyučuje od druhého ročníka a niektorí aj od prvého. Nie každý sa k tejto téme dostane ľahko. Dôležitým faktorom je tu vytrvalosť a trpezlivosť. To však platí pre všetky predmety, ktoré sa v škole študujú.

Niekoľko jednoduchých pravidiel, ako robiť domáce úlohy v angličtine:

  1. Pripravte si pracovisko, získajte všetko, čo potrebujete pre túto položku.
  2. Ak je úlohou čítať text, potom je potrebný slovník. Preložte neznáme slová samostatne a zapíšte si ich do samostatného poznámkového bloku. Slová sa tak lepšie zapamätajú.
  3. Prerozprávanie v angličtine je náročná úloha, ale celkom uskutočniteľná. Stačí urobiť prerozprávanie vo svojom rodnom jazyku a potom ho napísať v angličtine. To vás naučí vyjadrovať svoje myšlienky a emócie, čo je pri štúdiu tejto disciplíny veľmi dôležité.
  4. Gramatické cvičenia sú neoddeliteľnou súčasťou výučby cudzieho jazyka. Ak to budete robiť pravidelne, umožní vám to správne hovoriť a písať. Aby ste to dosiahli, musíte si pozorne prečítať úlohu a dokončiť ju pomocou slovníka, tabuliek.
  5. V prípade potreby opravte chyby.

Príroda a spoločnosť

Okrem toho sa školáci učia svetu okolo seba. Táto položka pomáha:

  1. Pochopiť význam prírody a spoločnosti ako celku.
  2. Hodnota prírody v živote človeka, ochrana prírody.
  3. Študovať niektoré prírodné objekty a javy.
  1. Pozorne si prečítajte zadanie. Ak je na jeho implementáciu potrebné nájsť a naučiť sa definície, urobte to pomocou preberaného materiálu alebo teoretickej časti učebnice.
  2. Ak si úloha vyžaduje prácu so spotrebným materiálom, ako je lepidlo, nožnice, ceruzky, všetko sa musí robiť opatrne, bez ponáhľania.
  3. Skontrolujte dokončené cvičenia. V prípade potreby opravte chyby.

Zvládnutie preberanej látky, samostatná práca

Každý žiak rieši problémy jemu zrozumiteľným spôsobom. Pri vykonávaní cvičení sa prejavujú jeho tvorivé, intelektuálne schopnosti.

Domáca úloha by mala byť zaujímavá. Učiteľ so správnym prístupom určite zaujme študenta a potom sa otázka, ako urobiť domácu úlohu v konkrétnom predmete, vyrieši bez veľkého úsilia.

Na začiatok si poďme zistiť, aký dôvod volajú odporcovia domácich úloh? Veľa sa pýtajú, nie je možné zvládnuť všetky úlohy. Áno, takýto problém naozaj existuje: ak každý učiteľ zadáva domáce úlohy nemierne, deti ich jednoducho prestanú robiť. To je to, čo sa deje na strednej škole: iba niekoľko vykonáva úlohy, medzi nimi polovica „GDZ-shnikov“ a tí, ktorí pracujú s tútormi. A tak sa „niektorí“ rozhodli zaviesť „inováciu“: úplne zrušiť domáce úlohy, na všetkých predmetoch, vo všetkých triedach. Namiesto toho, aby boli veci zaujímavé...

Ako zadať domácu úlohu? Šesť zásad dobrej domácej úlohy

  • Domáca úloha by mala byť zaujímavá. Samozrejme, je to nemožné a nie je potrebné redukovať všetky úlohy na humor a zaujímavé príbehy, ale je jednoducho potrebné vyhnúť sa zjavnej banality a fádnosti učebníc.
  • Úlohy by sa mali dotýkať emócií študentov. O emóciách sa pri domácich úlohách väčšinou nehovorí. To, čo je príjemné, tá otázka, ktorá „otravuje“, pretože chcete nájsť odpoveď – to bude vždy fungovať. Deti sú prirodzene zvedavé, hľadajú otázky, ktoré budú prenasledovať deň, dva, týždeň, ale nakoniec si odpoveď zistí žiak sám alebo na hodine. Takéto otázky sa nerodia na požiadanie, keď pripravujete lekciu, takže si zaobstarajte notebook, do ktorého si ich zapíšete, a nebuďte lakomí - dajte tieto nápady kolegom na pedagogických stránkach, fórach a na svojom osobnom blogu. Čo by vás zaujímalo na čítanie: správy o zvyšovaní platov pre učiteľov alebo o zvyšovaní platov pre políciu? Som si istý, že učitelia, pretože táto téma je vám blízka, je „vaša“. Tak je to aj so študentmi – snažte sa svojim študentom priblížiť zadania. Napríklad jeden z učiteľov geografie našej stránky pri vysvetľovaní novej témy „Mestá“ študentom zo susedných krajín uvádza ako príklady nie Moskvu alebo Vladimíra, ale Baku a Jerevan - tieto deti nielen radi počujú svojho rodáka. slovo na hodine, s radosťou plnia takéto úlohy .
  • Úlohy by sa mali dávkovať.Áno, nemalo by ich byť veľa a nemalo by ich byť málo – musíte nájsť svoju „zlatú strednú cestu“. Neustále ťažké a objemné zadania povedú k tomu, že predmet bude „bodovaný“, príliš ľahké úlohy sa zdajú byť normou a študenti začnú byť leniví. Striedajte veľké a malé úlohy, nechajte deti odpočívať. V pondelok, v deň cvičenia pre dospelých aj deti, je lepšie dať menej úloh, cez víkendy - tvorivé úlohy. Samozrejme, ak máte len 1-2 hodiny týždenne, je to pre vás ťažšie, ale určite nájdete riešenie.
  • Domáce úlohy by mali byť viacúrovňové.Áno, medzi vašimi študentmi sú „priemerní študenti“, ale sú aj takí, ktorí sú pre tento predmet nadšení, a úprimne povedané, aj takí, ktorých váš predmet vôbec nezaujíma. So strednými roľníkmi je to jednoduchšie. Ale čo nadaný? Potrebujú samostatné úlohy, doplnkové, najmä pre nich – ak nie každú hodinu, ale aspoň niekedy potrebujú túto potravu navyše pre myseľ, musia vedieť, že si ich vážite a úroveň ich vedomostí považujete za vysokú. No, pre "lenivých" a jednoducho nezainteresovaných - dajte im minimum, niečo, s čím je ťažké sa vyrovnať, niečo veľmi ľahké, ale na tému lekcie. Ktovie, možno ich situácia úspechu inšpiruje a váš predmet si zamilujú.
  • Domáca úloha musí byť odôvodnená.Úlohu si nemusíte zadávať kvôli úlohe, ku každej úlohe a cvičeniu si stanovte aspoň malý cieľ (ako voliteľné precvičovanie určitých UUD, univerzálne vzdelávacie aktivity) a výsledok si potom pozrite sami alebo spolu s študenti - či sa cieľ dosiahol alebo nie, aké sú percentá dosiahnutých cieľov. Povedzte o tom študentom (pozri nasledujúci odsek).
  • Študent musí mať "spätnú väzbu". Ak neexistuje žiadna súvislosť, to znamená, že úlohy nie sú pochopené a rozoberané na hodine, potom sa študent nikdy nedozvie, či dosiahol cieľ, či vykročil k novým poznatkom. Študent venoval svoj čas úlohe, venujte pár minút diskusii o svojej práci. Pamätajte: študentovi nestačí jednoduché hodnotenie v zošite, potrebuje slovo, ústne alebo písomné, alebo lepšie individuálne, nájdite si možnosť osobne povedať nejaké slová každému študentovi - aspoň raz za mesiac resp. štvrťroku. Aby to bolo zaujímavé, pripravte si v Exceli šablónu s koláčovým grafom a priamo na hodine požiadajte deti, aby zdvihli ruky, kto úlohu splnil, spočítali a zapísali číslo do tabuľky, na tabuli sa objaví schéma, podľa z čoho môžete pochopiť, ako sa deti s úlohou vyrovnali. A tak pre každú úlohu. Takáto miniinterakcia bude pekným spestrením hodiny, môžete si ju z času na čas urobiť, prípadne si môžete dohodnúť súťaže: v riadkoch (ktorému riadku sa darilo lepšie), v abecednom poradí (komu sa darilo lepšie, kto má priezvisko so samohláskou alebo spoluhláskou). A ak máte interaktívny hlasovací systém s diaľkovými ovládačmi, potom je to vo všeobecnosti skvelé - takéto škrty sa dajú robiť neustále, pri akomkoľvek probléme. A nezabudnite pochváliť študentov: osobne aj triedu ako celok.

Dobrý kontrolný zoznam domácich úloh

  • "zaujímavé"
  • Emocionálnosť
  • Dávkovanie
  • Viacúrovňové
  • odôvodnenie
  • Efektívnosť

Po vypracovaní textu domácej úlohy skontrolujte, či sú dodržané všetky zásady, môžete zaškrtnúť políčka pri týchto položkách, môžete ich prečiarknuť. Možno by sa niektoré úlohy mali preformulovať alebo nahradiť inými. Nebojte sa zmien, robte rôzne úlohy na rovnakú tému v rôznych triedach rovnakej paralely a potom si urobte svoj vlastný minivýskum a „pracujte na chybách“: ktoré úlohy boli ľahké / ťažké, ktoré sa vám páčili / robili nepáči, atď. Môžete si kresliť aj diagramy – časom pochopíte, ktoré úlohy sú efektívnejšie a ktoré vám ide najlepšie. Ak ste predtým pri príprave domácich úloh nepoužili tieto zásady, začnite aspoň s 1-2 bodmi a uvidíte výsledok, som si istý, že bude pozitívny.

Čo by podľa teba mala byť dobrá domáca úloha? Ako robiť domáce úlohy? Čakám na vaše komentáre.