Kako se osredotočiti na domače naloge. Gradivo na temo: Delanje domače naloge

Tema: "Samopriprava"

Pripravila: vzgojiteljica KEI VO "Buturlinovskaya

popravni dom za dijake s posebnimi potrebami "

Shulgina Yana Alexandrovna

Cilj: utrditi pri pouku pridobljeno znanje in oblikovati veščine samostojnega domačega dela.

Naloge:

Popravni in izobraževalni:

Naučite se samostojno krmariti v pogojih domače naloge (katera tema je dana, na kakšen način se izvaja);

Popravek v razvoju:

Razviti razmišljanje, pozornost, spomin učencev z didaktičnimi vajami, dodatnimi nalogami; razvijati fine motorične sposobnosti, motorično aktivnost, z dinamičnimi pavzami, da bi povečali učinkovitost učencev.

Popravni in izobraževalni:

Gojite vesten odnos do vzgojnega dela, disciplino.

Potek samousposabljanja

    Organiziranje časa.

Naše počitnice se končajo

Delo se začne

Trdo boste delali

Da se nekaj naučim.

Vedno mora biti v redu:

Pisala, knjige in zvezki.

Kdo ima vse.

Lahko tiho, tiho sedi.

II . Psihološko razpoloženje.

Fantje, dober dan. Nasmehnimo se drug drugemu. Dobro razpoloženje je ključ do uspešnega dela. Danes so k nam prišli gostje na samostojno usposabljanje,. Prišli so vas bolje spoznat. Zato morate pokazati svoje znanje, poskušati biti pozorni, prijazni in dobro vzgojeni gostitelji.

obrnemo se in jih pozdravimo. Fantje poglejte tablo, kaj vidite? (Nasmeškotek). Kakšno je njegovo razpoloženje? (Odgovori otrok). In s tem v mislih se lotimo dela.

Obrnite se proti sosedu, se nasmehnite in mu recite:Želim ti dobro;Če ti je težko, bom pomagal.

Namen našega samostojnega usposabljanja je utrditi znanje, ki ste ga pridobili pri pouku in se samostojno učiti ter uspešno opraviti domače naloge.

Zdaj pa ponovimo pravila, ki nam bodo pomagala pri našem delu:

    Lotil sem se posla - ne pustite se motiti, ne posegajte v druge.

    Naredite vse hitro in natančno.

    Takoj komunicirajte, ko potrebujete pomoč.

    Ne kriči, dvigni roko.

Potek samopriprave.

Kaj je danes? (Dan kozmonavtike)

Poslušaj uganko.

ocean brez dna,

Ocean je neskončen

brezzračno, temno,

In izjemen

V njej živijo vesolja,

zvezde in kometi

Obstajajo tudi naseljeni

Mogoče planeti.

(presledek)

Da, to je vesolje. Danes imamo nenavadno samopripravo. Znani junaki dela Nikolaja Nosova, "Pustolovščina Neznanca in njegovih prijateljev", vam ponujajo vesoljsko potovanje skozi sistem znanja.

Ali želite iti na izlet?

Potovali bomo z vesoljsko raketo.

Gremo na pot. Vsi so se usedli točno na svoje mesto, pazili na držo, se pripravili, 3,2,1, poleteli .....

In prva postaja na planetu, kamor bomo šli s tabo -"Govorna terapija" in nas tukaj sreča Znayka. Da bi lahko dobro in lepo govorili, nas pravljični junak Znayka povabi na artikulacijsko gimnastiko.

Artikulacijska gimnastika.

Artikulacijska gimnastika.

"Malyar" "Konj" "Ura"

Govorna vadba.

Ponovi besede.

RA-RA-RA - čas je, da poletimo v vesolje,

RU-RU-RU - zbiramo otroke,

RY-RY-RY - žogice bomo odnesli v vesolje,

ROM-ROM-ROM - tečemo v vesoljsko pristanišče.

Bravo fantje. Dobro opravljena gimnastika

Znaiki je bilo všeč.

Drugi planet, na katerega moramo leteti, je "Branje". Sedel točno, 3, 2, 1 na poti.

Izpolnjevanje d.z. z branjem.

Na tem planetu bomo morali opraviti nalogo.Kamilica nas pozdravlja na planetu "Branja". Z nami se želi naučiti dobro brati.

Fantje, povejte mi, kakšno delo ste opravili v lekciji? (Odgovori otrok)

Branje.

Odpremo učbenik na strani 204-207 "Odlomek iz pesmi" Frost, Rdeči nos ") N. Nekrasov

Katero knjigo ste prebrali pri bralnem pouku?

Glasno branje dela s strani učitelja;

Slovarsko delo; (Savraska je vaški konj. Vrč je izdelek v obliki majhne kadi s pokrovom in ročajem za kuhanje in shranjevanje doma. Ovratnica je eden glavnih delov jermena, ki se nadene glava na konjskem vratu Riga je velik, pokrit hlev za sušenje in mlatenje snopov Snopi so snop žitnih stebel (z klasjem).

Fantje, v vaši zgodbi bodo dolge besede, izgovorimo jih v zlogih.

Samostojno branje otrok »v poltonu«; individualno delo zIIImožnost (Plakhotnikov, Goltseva, Avdonina,) Primer zloga. tab. 1 2 3 stolpec. str. 50

Branje otrok v verigah;

Delo na besedilu (odgovori na vprašanja)

Pregled.

Fantje, predlagam nadaljevanje potovanja skozi sistem znanja. In pojdite na naš 3. planet. Sedel točno, 3, 2, 1 na poti.

In odleteli smo na planet "ruski jezik" Tu nas je srečal dr. Pilyulkin. In on bo z namiizpolnitiDomača naloga.

Izpolnjevanje domače naloge v ruskem jeziku

Spet odhajamo

V svetu domačega jezika,

Pripravljeni smo na razplet

Njegove skrivnosti do konca.

Trenutek popravka.

Kakšne sklanjatve so samostalniki (1,2,3) Fantje, pomagajmo Pilyulkinu določiti sklanjatev teh samostalnikov.

Pisalna miza, kreda, zvezek, tabla, vrata, stol.

Katero temo obravnavate v razredu?

(Tožilnik samostalnikov 3. sklanjatve.)

Ponovimo pravilopravilno izvajati vaje..

Samostalniki 3. sklanjatve v tožilniku odgovarjajo na vprašanja koga? Kaj? In končajo se z mehkim znakom (b). Vidim koga? - ris, kaj? - stepa.

Bravo, zdaj lahko z vami nadaljujemo z izvedbo d.z. Kakšno vajo moramo izvajati? Ste našli vse? Kaj je treba narediti v njem? Koliko minut imaš za dokončanje d.z? (15m) Odpremo zvezke, umaknemo se dve vrstici od zadnjega vnosa, zapišemo Do-ma-sh-nya-ya ra-bo-ta. Ne pozabite pisati lepo. Če imate vprašanja, dvignite roko.

Prstna gimnastika

"zelje"

Sesekljamo zelje, sesekljamo, (pometanje z rokami, kot sekira)

Zelje pretlačimo, zelje pretlačimo,

Solimo in solimo zelje, ("vzamejo" ščepec soli in "solijo")

Zelje pretlačimo. (upogibanje in iztegovanje rok)

Ne pozabite na držo .

Končna obdelava.

Pregled. Izid.

Namizje je v redu. Zvezki so na robu mize. Učbeniki ruskega jezika so zaprti.

Bravo fantje, domačo nalogo iz ruščine ste naredili pravilno in dr. Piljulkin toplo priporoča, da si vsi vzamemo odmor.Imejmo fizično minuto.

Fizična minuta.

Pa smo se malo odpočili in spet na pot, se usedli naravnost, poleteli.3,2,1.

Izpolnjevanje domače naloge pri matematiki.

Poglejte, fantje, poleteli smo na planetNa njem nas srečata "Matematika" ter Neznanec in Krof. In nas prosijo za pomoč. Pomagajte jim pravilno dokončati matematično nalogo. Pomagajmo našim pravljičnim junakom?

Trenutek popravka.

Številke postavite v naraščajočem vrstnem redu.

10;2; 7; 1; 9; 56; 45; 39; 68; 6; 12; 89; 72; 5; 100;5;

Preberite številko. Kaj so stotice, desetice in enice v vsakem?

134; 518; 273;348;197;

Katero temo ste obravnavali v razredu?

Seštevanje in odštevanje 3-mestnih števil.

Preden nadaljujemo s pisnim delom, naredimo prstno gimnastiko.

Prstna gimnastika.

Fantje, ki ste že dokončali delo, predlagam, da delate na kartah.

Končujemo. Ne pozabimo na držo.

Fantje, spopadli ste se z nalogami iz matematike in pomagali Dunnu in njegovemu prijatelju.

Fantje, naše potovanje skozi sistem znanja se bliža koncu in vrniti se moramo na planet Zemlja.

Naši pravljični junaki Neznanec in njegovi prijatelji se vam zahvaljujejo za pomoč in obljubljajo, da se bodo dobro učili.

Usedli smo se naravnost, se pripravili na vzlet, poleteli.

Pa smo doma.

III . Izid

Fantje, kaj smo počeli danes? (potovali smo z vesoljsko raketo skozi Sistem znanja) In pomagali pravljičnemu junaku izvesti d.z. (neznancu in njegovim prijateljem) Vam je bil današnji samotrening všeč? Zahvaljujem se vsem fantom, ki so se dobro obnašali in se trudili (imena otrok) Hvala za vašo pozornost. In zdaj bomo preverili, kakšno je vaše razpoloženje.Predlagam, da izrazite svoje razpoloženje s pomočjo žetonov (emotikonov) različnih barv, ki so na vaši mizi.

(Rdeče razpoloženje je odlično, zeleno je dobro, modro je tako-tako.)- Pokazal ti bom tudi svoje razpoloženje.

Fantje, vidim, da ste dobre volje. Zelo sem vesel. Hvala vsem.

Mlajši učenci dobijo 15-20 minut na dan za pripravo domače naloge, vaš otrok pa lahko nalogo opravi nekoliko hitreje ali, nasprotno, nekoliko počasneje (pri nekaterih otrocih domača naloga traja skoraj eno uro).
Pri postavljanju domačih nalog otrokom učitelji praviloma vodijo naslednje pravilo. Čas, namenjen otroku za pripravo pouka, se izračuna na podlagi "številke razreda x 10", kar pomeni, da naj bi na primer učenec tretjega razreda dnevno porabil 30 minut za pripravo pouka, učenec petega razreda pa 50 minut. Na začetku šolskega leta obvezno vprašajte učitelja, kakšno je njegovo stališče do domačih nalog. Zastavite mu na primer vprašanja, kot so: kako pogosto bo dajal domače naloge otrokom? Koliko časa imajo otroci za pripravo domače naloge pri posameznem predmetu? Naj starši ponudijo otroku svojo pomoč ali pa je morda učitelj raje, da otroci sami pripravijo ure?

Koristne veščine in navade za opravljanje domačih nalog

Pomagajte otroku pravilno organizirati šolsko delo. Vaš otrok naj ima svoj šolski kotiček, kjer bo delal domače naloge. Poskusite, da se otrok usede in istočasno dela domačo nalogo. Sploh ni potrebno kupiti mize za mlajšega učenca - navadna kuhinjska miza je povsem primerna za pripravo pouka. Prostor, kamor ste otroka vzeli za pripravo pouka, mora biti dobro osvetljen. In še en pogoj: v prostoru, kjer otrok pripravlja domače naloge, je treba upoštevati tišino, ne smejo ga motiti nobeni zunanji dražljaji (TV, telefon, hrup iz okna). Vse otrokove šolske potrebščine (zvezki, svinčniki, slovarji) naj bodo na dosegu roke – tako se lahko hitro loti dela, ne da bi izgubljal čas z iskanjem pisala ali svinčnika.
Nekateri otroci začnejo delati domače naloge brez opominov staršev. Včasih otrok potrebuje nekaj časa, da se preklopi, spravi v delovno razpoloženje, se postavi na poslovni način. V večini primerov je otroku dovolj za to 10-15 minut, po katerem se usede za mizo in začne pripravljati lekcije.
Ob kateri uri naj otrok pripravi domačo nalogo? V zvezi s tem ne moremo dati univerzalnih priporočil. Nekateri otroci domačo nalogo raje naredijo popoldne, takoj po vrnitvi iz šole. Drugi šolarji, nasprotno, popoldanske ure namenjajo počitku, zabavi, igram z vrstniki, zvečer pa pripravljajo domače naloge - v tem času dneva imajo naval sveže energije. Naj se vaš otrok sam odloči, ob kateri uri bo pripravljal pouk. Ta tema pogosto postane glavna tema konfliktov med starši in otroki. Starši vprašajo svojega otroka: "Johnny, zakaj te moram vsak dan opominjati na lekcije!" Če vaš otrok dela domačo nalogo v strogo določenih urah, ta težava preprosto ne nastane.

Nekateri otroci pa občutijo psihološko nelagodje, ko jih starši silijo, da delajo domače naloge ob določenih urah (na primer od štirih popoldan do šestih zvečer). V takšnih primerih starši ne bi smeli strogo nadzorovati dnevne rutine svojega otroka, temveč se lahko omejijo le na najbolj splošna navodila. ("Nič video iger, dokler ni domača naloga narejena!") Ugotovite, kakšna oblika organizacije domačih nalog je najboljša za vašega otroka in celotno družino. Skozi vse šolsko leto se držite določene dnevne rutine.
Zelo pogosto otrok prosi starše, naj sedijo z njim, medtem ko piše domačo nalogo. Verjetno vam ne bo težko izpolniti te zahteve (medtem ko otrok pripravlja domače naloge, lahko v istem prostoru berete, pišete, delate z dokumenti). Vendar ne smete iti predaleč: domače naloge ne morete delati namesto svojega otroka. Pomagati mu moraš, da se osredotoči, uglasi, osredotoči. Otrok se lahko občasno obrne na vas po pomoč (na primer, če nikakor ne more rešiti matematične naloge). V tem primeru otroka najprej povabite, da sam reši več enostavnejših problemov, nato pa preidite na problem, ki mu je povzročal težave. Če se vaš otrok ne obrne na vas za pomoč občasno, ampak nenehno, se pogovorite z učiteljem. Morda bi moral otroku bolj podrobno razložiti domačo nalogo, se bolj posvetiti določenim točkam. Če vaš otrok opravlja veliko nalogo (na primer piše esej ali pripravlja nalogo), mu morate pomagati pravilno organizirati delo. Vsak dan mora otrok opraviti določen strogo določen del domače naloge, vi pa mu pomagate sestaviti načrt dela.
Včasih učitelj prosi starše, da preverijo otrokovo domačo nalogo, vendar v večini primerov preverjanje lekcij ostane izključno v pristojnosti učitelja. Ali naj starši otroku pomagajo pri domači nalogi? Če da, kakšna naj bi bila ta pomoč? Vsak učitelj ima svoje mnenje o tej zadevi. Včasih učitelj otrokom da domačo nalogo, da preveri, kako so se naučili tega ali onega dela učnega načrta. Po preverjanju učitelj razume, na katere točke bi moral biti bolj pozoren v učilnici. V tem primeru ni treba, da se starši vmešavajo in otroku svetujejo glede domačih nalog. Obstaja pa še ena situacija: učitelj daje domačo nalogo za nekoliko drugačen namen. Želi, da bi otroci razvili močne spretnosti pri izvajanju te ali one vaje, da bi se lahko bolje naučili naučene snovi. V tem primeru pomoč staršev morda ne bo odveč. Nekateri učitelji verjamejo, da domače naloge pri otroku razvijajo disciplino, odgovornost in sposobnost organizacije učnega procesa. Če je vaš otrok dobro naredil domačo nalogo, ga ne pozabite pohvaliti: vaše prijazne besede so najbolj zanesljiva spodbuda.

Posledično pridemo do naslednje ugotovitve. Starši naj otroku pomagajo pri učenju, mu dajejo koristne nasvete, nikakor pa namesto njega ne opravljajo dela, ki ga je dolžan opraviti sam. Vaša naloga je, da otroku zagotovite miren, miren kotiček, kjer se lahko nemoteno uči, in mu zagotovite potrebne šolske potrebščine. Od časa do časa lahko otroku pomagate pri tej ali oni nalogi, hkrati pa ne pozabite, da je domača naloga delo vašega otroka, zato tega dela ne poskušajte opraviti namesto njega.
Nekaj ​​tednov po začetku novega šolskega leta se pogovorite z otrokovim učiteljem in ga vprašajte, ali jim gre domača naloga dobro. Če ima vaš otrok s tem težave (morda preprosto ne razume, kako opraviti to ali ono nalogo? Ali pa so naloge zanj prelahke in jih opravi v nekaj minutah?), o tem obvezno obvestite učitelja. tako da je prilagodil naloge ob upoštevanju individualnih značilnosti vašega otroka.
Otroku boste naredili veliko uslugo, če mu boste ob večerih brali na glas. To je odličen način, da pri otroku vzbudite zanimanje za branje. Med drugim ste tako lahko vsaj nekaj minut sami z otrokom, mu posvetite pozornost. Če vaš otrok ne dobi vsak dan domače naloge, lahko glasno branje ob določenih urah zanj postane nekakšna »domača naloga«, sam pa pridobiva veščine rednega, sistematičnega učnega dela.
Če želite otroku vzbuditi okus za branje, mu morate postati zgled: otrok mora videti knjigo v vaših rokah. Peljite otroka v knjižnico ali knjigarno, pomagajte mu izbrati knjige za domače branje. Otrok srednje in višje šole mora vsaj 1-2 uri dnevno posvetiti branju in drugim vrstam kognitivnih dejavnosti.
Študij je seveda zelo pomemben, a ne smemo pozabiti na igro. Igra, igralne dejavnosti so velikega pomena za telesni in duhovni razvoj otroka; Med igro otrok pridobi potrebne socialne veščine. Ko otroku ponudite, da opravi to ali ono nalogo učitelja ali samo prebere knjigo, ne pozabite, da se mora otrok po dolgem napornem dnevu v šoli sprostiti in igrati.
Pomagajte svojemu otroku izbrati takšne igre in zabave, ki bodo ustrezale njegovemu značaju in temperamentu. Kaj ima vaš otrok raje - šport, glasbo, kolesarjenje ali samo igro s prijatelji?

Kako se z otrokom pogovarjati o šoli

"Kaj si počel danes v šoli?" "Oh, nič posebnega".
Tukaj je tipičen primer dialoga med očetom in sinom. Kaj naj storijo starši v takšni situaciji? Kažete iskreno zanimanje za dogodke iz otrokovega šolskega življenja, želite izvedeti čim več o vseh njegovih uspehih in neuspehih, hkrati pa otroka ne želite nadlegovati s svojimi vprašanji, se bojite, videti vsiljivo. Srednješolci in najstniki se pogosto boleče odzivajo na vsa vprašanja staršev o njihovem šolskem življenju.
Otroci so ponavadi bolj pripravljeni govoriti o svojih šolskih zadevah, če jim postavite specifična, natančno definirana vprašanja, za taka vprašanja pa morate izbrati pravi trenutek. Na primer, ne smete začeti dolgega pogovora z otrokom, ko se je pravkar vrnil iz šole. Otrok je utrujen, lačen, želi se sprostiti, igrati s prijatelji in v tem trenutku ne čuti niti najmanjše želje, da bi se spomnil dogodkov preteklega dne, zato bi bilo pametneje pogovor preložiti na večer. . Začnite pogovor takole: »Zdi se mi, da ste zelo lačni. Greva nekaj pojesti, potem pa mi lahko poveš, kaj se je danes zgodilo v šoli."
Vaša vprašanja naj bodo čim bolj natančna. Na primer, vprašajte otroka:

  • Kaj novega ste se danes naučili v šoli?
  • Kakšna vprašanja ste postavljali v razredu?
  • Vam je bila knjiga, ki ste jo brali v razredu, všeč? Za kaj se gre?
  • Mi morda želite pokazati nekaj risb, obrti?
  • Kako se spopadate z decimalkami? Zdi se mi, da ste danes to vajo opravili veliko hitreje.
  • Povej mi, kako je potekal preizkus besedišča. Ste morda naleteli na nekaj neznanih besed?

Učitelji se dobro zavedajo, da lahko otrok kaj pozabi, kaj izgubi izpred oči, zato staršem pogosto pišejo zapiske s kratkim opisom dogodkov iz šolskega življenja. Vsak večer vprašajte svojega otroka, ali vam je njegov učitelj poslal pismo ali sporočilo.
Včasih vam bo otrok začel pripovedovati o šolskih dogodkih v povsem neprimernem trenutku za to (na primer, ko pripravljate večerjo ali ste zaposleni z nujnim delom). Otroku pokažite, da vas zanima, recite na primer: »Zelo želim slišati vaše šolske novice, vendar sem trenutno zelo zaposlen, moram skuhati večerjo. Počakaj malo, dam lonec v pečico, usedeva se za mizo in se tiho pogovarjava. Ali: "Pomagaj mi narediti solato, narezali bomo zelenjavo in se pogovarjali."

Priporočila za domače naloge za šolarje, stare 10-12 let

Ko otrok vstopi v četrti razred, dobi njegov študij nekoliko drugačen značaj: spremenijo se predvsem cilji in vsebina domačih nalog. Osnovnošolec se preprosto uči brati in na tej stopnji je branje cilj učenja. Šolarji srednjih in starejših let ne berejo več le zato, da bi se česa naučili – tako branje zanje postane sredstvo učenja. Srednješolci že opravljajo veliko bolj zapletene naloge, tako doma kot v razredu. Zdaj se mora otrok veliko bolj potruditi, da opravi domačo nalogo. Njihovo izvajanje danes postaja sestavni del izobraževalnega procesa in pomembno vpliva na učno uspešnost. 10-12 let je šele starost, ko otrok že lahko pokaže samostojnost, odgovornost, skoraj ne potrebuje več starševske skrbi.
Z nastavitvijo domačega pouka za otroke srednješolske starosti učitelj zasleduje več ciljev hkrati. Prvič, z dokončanjem lekcije otrok utrjuje znanje, pridobljeno v šoli, in obvlada nekaj praktičnih veščin. Drugič, domača naloga je odlična priložnost, da otroka naučimo discipline, samoorganizacije, odgovornosti za dodeljeno nalogo.
V prejšnjem poglavju smo govorili o mlajših učencih in staršem dali nekaj nasvetov o pripravi domačih nalog. Vsi nasveti v celoti veljajo za srednješolske otroke. Domače naloge je najbolje narediti nekaj ur po tem, ko se otrok vrne iz šole. Po počitku po napornem šolskem dnevu in kosilu ne bo občutil lakote in se bo lahko popolnoma osredotočil na domačo nalogo. Z otrokom se dogovorite, ob kateri uri bo delal domačo nalogo. Skozi vse šolsko leto se držite določene dnevne rutine. Tako se bo vaš otrok naučil organizirati svoj čas, naučil se bo reda in discipline. Dnevna rutina pa ne sme biti preveč stroga: med šolskim letom lahko vaš otrok doleti različne nepredvidene situacije. Nekateri učenci domačo nalogo raje razdelijo na več manjših delov. Po pripravi enega dela si otrok naredi kratek odmor in nato nadaljuje z naslednjo nalogo.
Starši bi morali pomagati otroku, da se osredotoči, prilagoditi domači nalogi. Vsak dan preglejte naloge, ki jih otrok prejme, mu svetujte, na koga naj se obrne po pomoč v primeru težav - na vas, starejšega brata ali sestro, na sošolca. Najprej je treba opraviti najtežje naloge. Če se otrok pripravlja na težko preizkušnjo, je treba gradivo ponoviti dvakrat - zvečer in zjutraj. Šolarji srednješolske starosti, tako kot mlajši učenci, naj domačo nalogo pripravljajo v tišini, v sobi ne sme biti tujega hrupa, nič ne sme odvrniti otroka od dela (TV, radio, telefon, računalnik, igrače). Vse potrebne šolske potrebščine naj bodo pri roki, da ne izgubljate časa z iskanjem pisala ali svinčnika.
Spodaj je nekaj koristnih nasvetov za študente. Ti nasveti bodo otrokom pomagali pri pripravi domače naloge pri določenem predmetu.

Bralne naloge

  1. Poglavje razdelite na majhne fragmente, pri čemer se osredotočite na naslove, ki jih avtor sam poda v besedilu.
  2. Določite glavno idejo vsakega pomenskega fragmenta. Zapišite ključne fraze ali stavke, ki odražajo to glavno idejo.
  3. Naredite podroben načrt za celotno besedilo: točke načrta morajo vsebovati glavno idejo vsakega semantičnega fragmenta. Pustite prostor za zapiske. Ko se domače naloge preverjajo pri pouku, lahko tukaj zapišete vse pripombe učitelja in sošolcev.

Pisna naloga (sestavek)

  1. Prva stvar, ki jo morate upoštevati, je, da imate na prvi stopnji dela pred seboj le osnutek, v katerega boste vnesli veliko sprememb in dodatkov. Končna različica vašega eseja se bo bistveno razlikovala od osnutka in na bolje.
  2. Zapišite vse misli (tudi na prvi pogled najbolj smešne), ki vam pridejo na misel v zvezi s temo vašega eseja. Ustvarite banko idej.
  3. Razdelite vse, svoje ideje v tematske sklope. Nastale tematske bloke razporedite v logično zaporedje.
  4. Zapišite odgovore na naslednja vprašanja: kaj vas je vodilo, ko ste zase izločili te tematske sklope? Zakaj ste jih postavili v ta vrstni red?
  5. Z uporabo tematskih blokov kot načrta napišite prvo, osnutek različice eseja. Na tej stopnji dela ne bi smeli skrbeti za črkovanje in ločila.
  6. Svoj osnutek popravite. Bodite pozorni na naslednje glavne točke.

Pomenska stran besedila. Ali vaše besedilo razkriva temo eseja?
Struktura besedila. Ali so posamezni stavki in odstavki logično povezani? Ali je mogoče v vsakem odstavku izpostaviti glavno, ključno misel?

Struktura stavkov. Ali vsak vaš stavek vsebuje celotno misel? Ali se upoštevajo pravila črkovanja in ločil?
Besednjak. Katere besede v besedilu lahko nadomestimo z drugimi, ki so po pomenu bližje? Ali so vse besede pravilno napisane, ali so upoštevana pravopisna pravila?
Splošni vtis o besedilu. Je besedilo lahko berljivo? Ali izpolnjuje zahteve, ki jih učitelj postavlja do njega (slog predstavitve, oblika itd.)?

matematika

  1. Tekoče morate obvladati osnovne matematične operacije (seštevanje, odštevanje, množenje in deljenje). Spretnosti izvajanja aritmetičnih operacij osvajajte postopoma, z izvajanjem treh do petih vaj dnevno. Med izvajanjem vaj si lahko delate zapiske ali uporabljate kartice s številkami.
  2. Morate dobro razumeti pravila za izvajanje aritmetičnih operacij. Domačo nalogo iz matematike delajte počasi in ne pozabite preveriti rezultatov svojih izračunov. Zelo pogosto se šolarji zmotijo ​​pri izračunih, ne zaradi nepoznavanja tega ali onega pravila, temveč zaradi nepazljivosti.
  3. Če se učite decimalni sistem, vam lahko bankovci v denarnici služijo kot vizualni pripomoček.
  4. Če preučujete ulomke, uporabite vizualne pripomočke - dali vam bodo jasno predstavo o bistvu tega matematičnega koncepta.

Priprave na teste

  1. Zberite vse svoje osnutke, domače naloge, zapiske, skice. Razporedi jih v kronološkem vrstnem redu.
  2. Preglejte vse zbrane informacije štiri dni pred testom.
  3. Tri dni pred testom preglejte naslove glavnih razdelkov učbenika.
  4. Dva dni pred testom analizirajte vse zbrane informacije in jih razdelite v tematske sklope.
  5. Na predvečer testa poskusite iz spomina priklicati vsebino svojih opomb, opomb, razdelkov učbenika.

Drugi načini za izboljšanje domače naloge

Doma naj vaš otrok vsekakor bere, in to sam, za svoje veselje (ne smete biti omejeni na glasno branje). Če ima otrok okus za branje, mu bo ta koristna navada ostala vse življenje. Učitelj maternega jezika ali šolska knjižničarka vam in vašemu otroku lahko pomaga najti knjige za branje doma. Otroka obvezno vpišite v javno knjižnico. Če vam finančno stanje dopušča, se včlanite v otroški knjižni klub ali se naročite na revijo za otroke ustrezne starostne skupine. Če vaš otrok vidi knjigo v vaših rokah, je večja verjetnost, da bo sledil vašemu zgledu in postal premišljen bralec. Od časa do časa začnite z otrokom pogovor o prebranih knjigah, izmenjajte vtise o določenem pisatelju, literarnem junaku. Ko je bil vaš otrok zelo majhen, ste mu brali na glas. Zdaj, ko je vaš otrok v šoli, vam bo verjetno želel na glas prebrati knjigo, ki ste mu jo brali v zgodnjem otroštvu.
Tudi če ste zelo zaposleni, poskusite zvečer najti vsaj nekaj minut za zaupen pogovor z otrokom. Povejte otroku, kako je potekal vaš delovni dan, vprašajte ga o dogodkih v šoli.
Vsak otrok je ustvarjalec, ustvarjalec, zato dajte otroku možnost, da se izrazi: naj sestavlja, riše, kipari, izdeluje. Morda bo vaš otrok napisal kratko zgodbo, sestavil smešno pismo prijatelju ali sorodniku, narisal voščilnico? Papir, svinčniki, karton, flomastri in druge pisalne potrebščine naj bodo vedno pri roki, da jih bo otrok lahko uporabil v vsakem trenutku. Mnogi raziskovalci se držijo naslednjega stališča: ko otrok piše, razvija bralne sposobnosti, ko otrok bere, pa razvija pisne sposobnosti.
Poiščite si kakšen hobi, hobi, ki bi ga lahko počeli s svojim otrokom. Naj ta ura pripada samo vam in vašemu otroku: ne dovolite, da bi kdo posegel v vašo zasebnost, če je treba, lahko celo izklopite telefon (včasih se otroci pritožujejo, da jim je najlažje komunicirati z očetom in mamo po telefonu, ker starši veliko hitreje odgovarjati na telefonske klice).
V otroško sobo obesite geografski zemljevid in poskrbite, da ga otrok čim pogosteje uporablja. Otroka redno sprašujte z »geografskimi« vprašanji: »Pokaži mi na zemljevidu, kje živi naša teta Linda? V katerem mestu živi naš predsednik? Pokaži to mesto na zemljevidu. Zemljepisni zemljevid vam bo dobro služil, ko boste otroku pripovedovali o določenem zgodovinskem dogodku (na primer ob državnih praznikih).
Otroci praviloma z veseljem hodijo v knjižnico. Ko so enkrat v javni knjižnici, se šolarji v njej počutijo kot doma, saj pogosto obiskujejo svojo šolsko knjižnico in imajo predstavo o pravilih vedenja bralcev. (V mnogih šolah so knjižnice postale izobraževalna središča: nimajo le knjig, temveč tudi video in avdio gradivo).
Ne smemo pozabiti niti na kulturne dogodke. Z obiski razstav, koncertov, predstav se vaš otrok ne le zabava, temveč širi svoja obzorja, utrjuje v šoli pridobljeno znanje in pridobiva nove socialne izkušnje.

Poskusite otroku privzgojiti zdrav življenjski slog. V šoli je vaš otrok že dobil nekaj teoretičnega znanja o tej temi, vi pa ga morate naučiti, da to znanje uporabi v praksi. Na primer, ko greste z otrokom v trgovino, za družinsko mizo izberite samo zdravo hrano. Če v vsakodnevni prehrani ne upoštevate načel zdrave prehrane, bo vaš otrok verjetno sledil vašemu zgledu. V takšni situaciji ne bo mogel udejanjiti v šoli pridobljenega znanja o načelih zdravega načina življenja. Naj otrok sodeluje pri pripravi nekaterih jedi: naj sam prebere recept, odmeri potrebno količino določenega izdelka. Tako bo otrok pridobil potrebno znanje in veščine glede družinske prehrane.
Poskrbeti morate za telesno vzgojo svojega otroka. Na primer, za konec tedna pojdite z vso družino v naravo, organizirajte družinske športne počitnice. Plavanje, tenis, kolesarjenje, drsanje - izbira je vaša! Ko se otrok spoprijatelji z enim ali drugim športom, ta hobi nosi skozi vse življenje; to mu bo pomagalo ostati zdrav v prihodnjih letih. Ne pozabite na hojo: so odličen način, da celotno družino uvedete v telesno vzgojo.

Delanje domače naloge je pogosto povezano s precej resnimi težavami. Šolarji imajo težave, ker so po šoli utrujeni, radi gredo po svojih opravkih, se sprostijo. Težko se osredotočijo in se lotijo ​​naslednjega dela. Doma se ni lahko znova začeti učiti, odgovorno pristopiti k vsaki nalogi. Uspešen študij zahteva voljo, vztrajnost. Seveda vpliva utrujenost, nekatere discipline same po sebi povzročajo negativen odnos. Domače naloge je na primer vedno težje delati pri manj jasnih predmetih. Najpomembnejša stvar v takšnih primerih je, da se osredotočite, sledite algoritmu dela, razmislite o učnem načrtu, racionalno razporedite čas in se ne motite. Upoštevajte številne nianse, zapomnite si priporočila za hitro opravljanje domače naloge in izogibanje napakam. Potem boste tudi sami presenečeni nad rezultati: izkazalo se je, da lahko to storite veliko bolj učinkovito, pri tem pa porabite manj časa.

Kako doseči visoko hitrost in pismenost pri domačih nalogah?
Najprej se morate spomniti pomembnega pravila: hiteti morate počasi. Ne hitite, poskušajte pisati, brati, reševati težave čim hitreje. S tem pristopom bo kakovost dela takoj močno padla, dodaten čas pa bo porabljen za preverjanje in popravljanje. Če želite resnično povečati hitrost, a se hkrati izogniti pomanjkljivostim, morate skrbno upravljati svoj čas, delovati namensko in se osredotočiti, brez motenj.
  1. Začnite z razporedom domačih nalog. Zaželeno je, da nekaj časa posvetite učenju vsak dan in ne le tik pred odhodom v šolo. Če boste obremenitev bolj enakomerno porazdelili, vam bo veliko lažje delati. Pri vsakodnevni rutini vedno upoštevajte, da lahko pouk traja nekoliko dlje, kot ste pričakovali. Pustite od 30 minut do 1 ure. Poskusite dokončati vse pravočasno, vendar ne pozabite, da imate to zalogo še vedno. Naj vas ne prestraši dolžina časa, določenega za dokončanje nalog: ko se boste navadili delati skrbno, po načrtu, vam bo vzelo opazno manj časa od predvidenega časa.
  2. Pri določanju časa pouka upoštevajte različne dejavnike, povezane z drugimi zadevami, delom. Priporočljivo je, da ne sedite k pouku takoj po prihodu iz šole. Bolje je dodeliti čas za počitek, odvrniti pozornost od študija, imeti prigrizek. Dobra možnost je, da se sprehodite po ulici, se ukvarjate s športom. Če ste utrujeni, se ustavite za pasiven počitek: berite knjigo, glejte televizijo. Vendar si ne vzemite predolgega odmora. Običajni čas za počitek po šoli je 1-1,5 ure. Včasih učenci po vrnitvi iz šole raje malo spijo, vendar to ni dober izhod. Tako boste zmanjšali svoj režim, moten spanec običajno slabo vpliva na telo. Če ga potrebujete, se posvetujte s svojim zdravnikom. Dobra možnost je, da ponoči dovolj spite, da vam ne bi bilo do poležavanja, ko pridete domov.
  3. Ne pozabite, da je ključ do dobrega dela red v vsem. Ko naredite urnik, se ga vedno držite. Da ne boste pozabili pravočasno sesti k pouku, nastavite budilko. Prav bo prišel tudi za označevanje obdobij dela, med katerimi si morate vzeti odmor, približno 10 minut. Ko je lekcij veliko, ni treba narediti vsega po vrsti, da bi prihranili čas. Potrebovali boste odmore za počitek, po možnosti vsakih 35-50 minut. Njihova pogostost je lahko odvisna tudi od narave dela: osredotočite se na svoje stanje. Če je delo razdrobljeno (na primer rešujete naloge iz fizike ali algebre), a se ga naveličate, si lahko po 35 minutah vzamete odmor. Ko je naloga za vas lažja, a sama po sebi zahteva dolgo časa (na primer pisanje eseja), je vredno po 50 minutah vzeti odmor, a počivati ​​malo dlje.
  4. Vse svoje stvari, šolske potrebščine, učbenike in zvezke imejte v redu. Potem boste imeli vedno vse pri roki, ne bo vam treba dolgo iskati izgubljenih predmetov ali se lotiti novih zvezkov. Upoštevajte, da bo okolje samo začelo ustvarjati delovno razpoloženje za vas, ko bo vse okoli na svojem mestu.
  5. Ko začnete pouk, vnaprej poskrbite za mir in tišino. Nič vas ne sme zmotiti: ugasnite televizijo, pospravite svoje najljubše knjige, revije. Priporočljivo je, da izklopite računalnik in telefon. To vam bo pomagalo pravilno narediti domačo nalogo, ne pa odložiti dela.
  6. Ustvarite si najbolj udobne pogoje. Miza naj bo udobna, z nje odstranite vse tuje predmete. Izberite najprimernejši stol, bodite pozorni na njegovo višino, ki se ujema z mizo. Poskusite sedeti vzravnano, ne nagibajte se prenizko k zvezkom. Če se upognete, boste v tem položaju veliko hitreje utrujeni, saj se poveča obremenitev hrbtenice in hrbta. Ne smete vaditi na kavču, medtem ko ležite, saj to negativno vpliva na vid.
  7. Postopoma zgradite lastno »bazo znanja«. Zapiske, zvezke, kontrolna in pisna dela, zapiske obvezno shranite. Vse to vam bo zagotovo prišlo prav. Tudi če ste že prešli v drug razred, ne zavrzite papirjev: potem se teme lahko ponavljajo, mnoge med njimi so tesno povezane. Vodite evidenco, ko vadite sami. Na primer, če vam določena tema ali predmet povzroča težave, poskusite sami zapolniti vrzeli: ponovno preberite teorijo, orišite težka mesta in dokončajte praktične naloge. Vsi ti materiali vam bodo pomagali obvladati informacije, obvladati potrebne veščine in v prihodnosti boste lahko, preprosto s pregledovanjem starih zapisov, reproducirali vse v spominu.
  8. Razmislite o vrstnem redu, v katerem bi morali narediti domačo nalogo. Lahko začnete s preprostejšim, če se takoj ne potopite v delo, se težko osredotočite. Ko se hitro naveličate, se raje najprej lotite težjih nalog, preproste pa pustite za zadnje obdobje dela.
  9. Racionalna razporeditev časa, koncentracija in odgovoren odnos vam bodo pomagali hitro narediti domačo nalogo. Naj vas ne motijo ​​druge stvari - čas bo letel hitreje, ne oslabite svoje pozornosti - dolgo vam ne bo treba popravljati pomanjkljivosti.
Približen načrt za hitro in pravilno dokončanje domače naloge
  1. Naredite si dnevno rutino in se je vedno držite.
  2. Sprostite se po šoli. Lahko greš na sprehod ali samo sediš doma.
  3. Vse stvari, zvezke in učbenike, šolske potrebščine imejte v strogem redu.
  4. Nastavite alarm, da ne boste zamudili začetka domače naloge.
  5. Osredotočite se in odpravite vse motnje: ugasnite televizijo, ne govorite po telefonu s prijatelji.
  6. Med vadbo si vzemite odmore, da ne boste preobremenjeni.
  7. Racionalno razporedite čas: vnaprej približno izračunajte, za katere ure, koliko časa boste porabili, upoštevajte posebnosti šolskega urnika, svojo stopnjo pripravljenosti. Nekaj ​​je mogoče odložiti, narediti čez vikend. Bolje pa je, da večino ur opravite takoj, ko pridete iz šole, imate sveže spomine, je temo pred kratkim razložila učiteljica.
  8. Premislite, kje bi morali začeti: z lažjimi nalogami ali s težjimi.
  9. Delajte počasi, da se izognete napakam.
  10. Ko je vse opravljeno, preverite opravljeno delo, poskusite najti in odpraviti pomanjkljivosti.
Učite se skrbno, po urniku, ne odstopajte od načrta, vzemite si odmore, odgovorno se lotite vsake naloge, tudi če se zdi lahka, vedno znova preverite svoje delo. Potem boste domačo nalogo naredili pravilno, porabili manj časa zanjo.

Človek gre že od malih nog skozi vse stopnje osebnostnega razvoja: vrtec, šolo, fakulteto, fakulteto. Najsvetlejši vtisi in spomini se začnejo že v prvem razredu. Prvi učitelj, svetle knjige, pisane s še neveščimi peresi za zvezke. Čas mine v trenutku. In tukaj je zadnji klic, prejem spričevala o srednji izobrazbi, diploma. Pred nami je svetla prihodnost.

Toda pred tem morate iti skozi vse težave, povezane s študijem: delati domače naloge, pisanje, predstavitev. Sekcije, krožki, mentorstvo so tudi vključeni v urnik študenta. Glavno vprašanje, s katerim se soočajo starši in šolarji, je, kako narediti domače naloge hitro, pravilno in pravočasno.

Sistem vzgoje in izobraževanja v vrtcu

Otrok se že od zgodnjega otroštva začne učiti komuniciranja z ljudmi okoli sebe. Veščine vrstniške interakcije se pridobivajo v timu. Vrtec je odličen kraj za pridobivanje teh veščin. Toda sprva situacija v otroku ne pusti najbolj prijetnega vtisa. Neznan kraj, tujci - vse to ima depresiven učinek na otroka. Izkušen in usposobljen učitelj se mora držati takšnega sistema izobraževanja in usposabljanja, v katerem bo prilagajanje na vrtec najmanj boleče, otrok bo zainteresiran, z veseljem sodeluje v izobraževalnem procesu. V vrtcu se otrok nauči:

  1. Pravilno izrazite svoje želje.
  2. Zagovarjajte svoje stališče.
  3. Poslušajte mnenja drugih in jih spoštujte.
  4. Komunicirajte z vrstniki.

Poleg tega se dojenček razvija duševno, fizično, estetsko. Na voljo so različne dejavnosti: glasba, ples, športna vzgoja, risanje itd. To daje vsakemu študentu priložnost za uspeh.

Otroke spodbujamo k sodelovanju na različnih tekmovanjih. Za otroka je to priložnost, da razkrije svoje talente, in se z navdušenjem loti posla. Pri tem seveda aktivno sodelujejo odrasli.

Vprašanje, kako staršem narediti domačo nalogo, se pojavi že pred šolo, ko otroke učijo branja in pisanja ter jih s tem pripravljajo na novo življenjsko obdobje – na šolo. To so zvezki, pesmi, knjige za branje itd.

V vrtcu poteka proces učenja novih veščin in spretnosti na naraven način – skozi igro, s čimer otrok spoznava družbo in svojo vlogo v njej.

Šola: izobraževalni sistem, izobraževalni proces

Prišel je čas in iz otroških stolov se otrok presadi na mizo. Prvi razred je vedno vznemirljiv trenutek. Veliko je še nejasnega in neznanega. Toda postopoma otrok razvije splošno predstavo o samem procesu, saj večino svojega življenja preživi v šoli.

Ruski izobraževalni sistem vključuje več stopenj:

  1. Osnovna šola (do četrtega razreda). V tem obdobju se pridobi osnovno in elementarno znanje pisanja, branja, matematike, potrebno v vsakdanjem življenju. Poleg tega se poučujejo dodatni predmeti: svet okoli nas, glasba, risanje, športna vzgoja itd.
  2. Osnovna izobrazba (do devetega razreda). V tem času študentje pridobivajo znanja iz različnih disciplin. Vsak predmet se poučuje v ločeni učilnici. Po diplomi se s pozitivno opravljenimi zaključnimi izpiti izda spričevalo o osnovni srednji izobrazbi. Po želji lahko dijaki nadaljujejo šolanje v srednji šoli ali drugih izobraževalnih ustanovah: licej, gimnazija, fakulteta, šola itd.
  3. Višji razredi (deseti in enajsti). V tem času se dijaki intenzivno pripravljajo na vpis v visokošolske ustanove. Po zaključku se opravi enotni državni izpit (USE) in izda potrdilo o zaključeni srednji izobrazbi.

Osnovni predmeti v šoli in dnevne priprave nanje

Glavne discipline v šoli:

  1. Ruski jezik.
  2. Literatura.
  3. matematika.
  4. Angleški jezik.
  5. Zgodba.
  6. Fizika.
  7. kemija.
  8. Geografija.
  9. Biologija.

Učni proces je naslednji: tema se analizira na določeno temo in da bi usvojili zajeto snov, morate narediti domačo nalogo. In tu nastanejo težave. Otrok ga nerad izvaja, odvračajo ga druge dejavnosti, ki niso povezane s študijem. Starši in učenci se soočajo z vprašanjem, kako pravilno narediti domače naloge, se izogniti napakam in v celoti usvojiti obravnavano snov.

Glavni razlogi, zakaj otrok noče delati domače naloge:

  1. Utrujenost po šoli zaradi velike obremenitve v šoli.
  2. Pomanjkanje pozornosti staršev. Otrok s svojo nepripravljenostjo za učenje poskuša pritegniti pozornost nase.
  3. Nekateri predmeti so težko razumljivi ali nezanimivi.
  4. Strah pred težavami. Z drugimi besedami, otroka je strah, da ne bo kos nalogam, ki so mu dodeljene.

Starši bi morali pomagati pri obvladovanju nastalih težav, spodbujati uspeh, ne s sladkarijami in igricami na tablici ali računalniku, ampak na primer nameniti dodaten čas za sprehode na prostem.

  1. Redno upoštevajte ustaljeno dnevno rutino. Otrok se bo hitro vključil v proces, potem se učenje in pisanje domačih nalog ne bosta zdela nemogoča naloga.
  2. Učenec mora domačo nalogo narediti sam. Pomagajte staršem - povejte, pokažite, razložite. V nasprotnem primeru bo to v prihodnosti močno vplivalo na rezultat.
  3. Ko delate domačo nalogo, si vzemite desetminutni odmor. Tako bo otrok lažje absorbiral prejete informacije.

Delajte na napakah

Ruski jezik je eden najpomembnejših predmetov v šoli. Otrok se mora naučiti pisati pravilno in brez napak, da zna izraziti svoje misli. Črkovanje, ločila, slog - glavna navodila v ruskem jeziku in njihovo znanje je potrebno. Pomembno je ne samo, da si zapomnite pravilo, ampak tudi, čemu je namenjeno in kako ga pravilno uporabiti.

Tukaj je nekaj nasvetov za pripravo domačega:

  1. Za začetek pripravite delovno mesto, odstranite nepotrebne predmete (liste, zvezke, ki niso povezani z določeno temo).
  2. Ponovite, kar ste se naučili. Naučite se in ponovite pravila, poberite primere zanje.
  3. Pozorno preberite naloge ali vaje. Če so za njihovo izpolnitev potrebna določena pravila ali definicije, jih poiščite in se jih naučite.
  4. Pri prepisovanju nalog napisano izgovorite na glas in obvezno preverite črkovanje težkih besed. Pravopisni slovar bo s tem povsem v redu.
  5. Če je naloga prepisati besedilo, morate najprej natančno prebrati stavek in razločiti nerazumljive besede. Slovar je v tem primeru v veliko pomoč. Nato previdno prepišite vajo.
  6. Preverite opravljeno delo. Če obstajajo napake, jih opozorite in ponudite, da jih skrbno popravite.

Te nasvete je zelo enostavno upoštevati. Držite se jih in ruskega jezika se bo enostavno in dostopno naučiti.

matematika

Matematika ni nič manj pomembna in morda najtežje razumljiva tema. Seštevanje, odštevanje, deljenje, množenje - vse to se pojavlja v vsakdanjem življenju. Zato je za študenta potrebno osnovno znanje iz tega predmeta.

Navodila za domačo nalogo iz matematike:

  1. Pripravite vse, kar potrebujete za dokončanje te teme (zvezek, učbenik, pisalo, svinčnik itd.).
  2. Preglejte gradivo, obravnavano v lekciji.
  3. Pozorno preberite naloge. Začnite z najtežjo nalogo.
  4. Vse izračune naredite v osnutku.
  5. Preverite opravljeno nalogo in po potrebi popravite napake.
  6. Previdno zapiši v zvezek.

Učenje tujih jezikov v šoli

Angleščino se v šoli učijo od drugega razreda, nekateri pa celo od prvega. Vsakdo ne pride zlahka do te teme. Tu sta pomembna vztrajnost in potrpežljivost. Vendar to velja za vse predmete, ki se učijo v šoli.

Nekaj ​​preprostih pravil, kako narediti domačo nalogo v angleščini:

  1. Pripravite delovno mesto, pridobite vse, kar potrebujete za ta predmet.
  2. Če je naloga branje besedila, je potreben slovar. Neznane besede prevedite ločeno in jih zapišite v poseben zvezek. Tako si besede bolje zapomnimo.
  3. Prepovedovanje v angleščini je težka naloga, a povsem izvedljiva. Dovolj je, da naredite pripoved v svojem maternem jeziku in jo nato sestavite v angleščini. To vas nauči izražati svoje misli in čustva, kar je zelo pomembno pri študiju te discipline.
  4. Slovnične vaje so sestavni del učenja tujega jezika. Če to počnete redno, vam bo to omogočilo pravilno govorjenje in pisanje. Če želite to narediti, morate natančno prebrati nalogo in jo dokončati s pomočjo slovarja, tabel.
  5. Popravite napake, če je potrebno.

Narava in družba

Kot dodatek se šolarji učijo sveta okoli sebe. Ta element pomaga:

  1. Razumeti pomen narave in družbe kot celote.
  2. Vrednost narave v človekovem življenju, varstvo narave.
  3. Preučevanje nekaterih naravnih predmetov in pojavov.
  1. Pozorno preberi nalogo. Če je za njegovo izvajanje potrebno najti in se naučiti definicij, naredite to tako, da se zatečete k zajetemu gradivu ali teoretičnemu delu učbenika.
  2. Če naloga zahteva delo s pripomočki, kot so lepilo, škarje, svinčniki, je treba vse narediti previdno, brez hitenja.
  3. Preverite opravljene vaje. Popravite napake, če je potrebno.

Obvladovanje obravnavane snovi, samostojno delo

Vsak učenec rešuje naloge na njemu razumljiv način. Pri izvajanju vaj se kažejo njegove ustvarjalne, intelektualne sposobnosti.

Domača naloga mora biti zanimiva. Učitelj bo s pravim pristopom zagotovo zanimal učenca, nato pa bo vprašanje, kako narediti domačo nalogo pri določenem predmetu, rešeno brez veliko truda.

Za začetek ugotovimo, kakšen razlog kličejo nasprotniki domačih nalog? Veliko zahtevajo, nemogoče je biti kos vsem nalogam. Da, takšna težava res obstaja: če vsak učitelj nezmerno zadaje domače naloge, potem jih otroci preprosto nehajo delati. To se dogaja v srednji šoli: le redki opravljajo naloge, med njimi polovica »GDZ-šnikov« in tistih, ki delajo z mentorji. Tako so se »nekateri« odločili uvesti »novost«: popolno ukinitev domačih nalog, pri vseh predmetih, pri vseh razredih. Namesto, da bi stvari naredili zanimive...

Kako dodeliti domačo nalogo? Šest načel dobre domače naloge

  • Domača naloga mora biti zanimiva. Seveda je nemogoče in ni nujno, da vse naloge zreduciramo na humor in zanimive zgodbe, vendar se je preprosto treba izogniti očitni banalnosti in dolgočasnosti učbenikov.
  • Naloge se morajo dotakniti čustev učencev. Pri domačih nalogah se o čustvih običajno ne govori. Tisto, kar je prijetno, tisto vprašanje, ki »jezi«, ker hočeš najti odgovor – to bo vedno delovalo. Otroci so po naravi vedoželjni, iščejo vprašanja, ki bodo preganjala dan, dva, teden, a na koncu bo učenec izvedel odgovor sam ali pri pouku. Takšna vprašanja se ne rodijo na zahtevo, ko pripravljate lekcijo, zato si priskrbite zvezek, v katerega jih boste zapisali, in ne bodite škrti - dajte te ideje kolegom na pedagoških spletnih mestih, forumih in na svojem osebnem blogu. Kaj bi bilo za vas bolj zanimivo prebrati: novico o dvigu plač učiteljem ali dvigu plač policistom? Prepričan sem, da učitelji, ker vam je ta tema blizu, je »vaša«. Tako je tudi z učenci – skušajte svojim učencem približati naloge. Na primer, eden od učiteljev geografije našega spletnega mesta, ko učencem iz sosednjih držav razlaga novo temo »Mesta«, kot primere ne navaja Moskve ali Vladimirja, temveč Baku in Erevan - ti otroci niso samo zadovoljni, ko slišijo svoj domači besedo pri pouku, z veseljem opravljajo takšne naloge.
  • Naloge naj bodo odmerjene. Da, ne sme jih biti veliko in ne sme jih biti malo - najti morate svojo "zlato sredino". Stalne težke in obsežne naloge bodo privedle do tega, da bo predmet "točkovan", prelahke naloge se bodo zdele norma, učenci pa bodo začeli biti leni. Izmenjujte velika in majhna opravila, otroci naj počivajo. V ponedeljek, dan vadbe za odrasle in otroke, je bolje dati manj nalog, ob vikendih - ustvarjalne naloge. Seveda, če imaš le 1-2 uri na teden, ti je težje, ampak prepričana sem, da lahko najdeš rešitev.
  • Domače naloge naj bodo večstopenjske. Da, med vašimi študenti so »povprečni študenti«, so pa takšni, ki jih predmet navdušuje, in, če smo iskreni, takšni, ki jih vaš predmet sploh ne zanima. Pri srednjih kmetih je lažje. Kaj pa obdarjeni? Potrebujejo ločene naloge, dodatne, posebej za njih - če ne vsako lekcijo, pa vsaj včasih, potrebujejo to dodatno hrano za um, vedeti morajo, da jih cenite in menite, da je njihova raven znanja visoka. No, za "lene" in preprosto nezainteresirane - dajte jim minimum, nekaj, s čimer se je težko spopasti, nekaj zelo lahkega, vendar na temo lekcije. Kdo ve, morda jih bo situacija uspeha navdihnila in bodo vzljubili vaš predmet.
  • Domača naloga mora biti utemeljena. Ni vam treba postavljati naloge zaradi naloge, za vsako nalogo in vajo si postavite vsaj majhen cilj (kot možnost vadba določenih UUD, univerzalne učne dejavnosti), nato pa sami ali skupaj z učenci - ali je bil cilj dosežen ali ne, kolikšen je odstotek doseganja ciljev. Povejte študentom o tem (glejte naslednji odstavek).
  • Študent mora imeti "povratno informacijo". Če povezave ni, se pravi, naloge pri pouku ne razumejo in se o njih ne pogovarjajo, potem učenec nikoli ne bo vedel, ali je dosegel cilj, ali je zakorakal novemu znanju naproti. Študent je porabil svoj čas za nalogo, vzemite si nekaj minut za razpravo o njegovem delu. Zapomnite si: učencu ni dovolj preprosto ocenjevanje v zvezku, potrebuje besedo, ustno ali pisno ali bolje, individualno, poiščite priložnost, da vsakemu učencu osebno poveste nekaj besed - vsaj enkrat na mesec oz. četrtina. Da bo zanimivo, pripravite predlogo v Excelu s tortno diagramom in takoj v lekciji prosite otroke, naj dvignejo roke, ki so opravili nalogo, preštejejo in vnesejo številko v tabelo, na tabli se bo pojavil diagram, glede na iz katerega lahko razumete, kako so se otroci spopadli z nalogo. In tako za vsako nalogo. Takšna mini interaktivna bo lep dodatek k lekciji, lahko jo izvajate občasno ali pa organizirate tekmovanja: v vrstah (katera vrstica je bila boljša), po abecednem vrstnem redu (kdo je naredil bolje, kdo ima priimek). s samoglasnikom ali soglasnikom). In če imate interaktivni sistem glasovanja z daljinskim upravljalnikom, potem je na splošno super - takšne reze lahko naredite ves čas, pri katerem koli vprašanju. In ne pozabite pohvaliti učencev: tako osebno kot razred kot celoto.

Dober kontrolni seznam domačih nalog

  • "Zanimivo"
  • Čustvenost
  • Odmerjanje
  • Večstopenjsko
  • Utemeljitev
  • Učinkovitost

Po pripravi besedila domače naloge preverite, ali so upoštevana vsa načela, pred temi točkami lahko postavite kljukico, lahko jih prečrtate. Morda bi bilo treba nekatere naloge preoblikovati ali nadomestiti z drugimi. Ne bojte se sprememb, delajte različne naloge na isto temo v različnih razredih iste vzporednice, nato pa naredite lastno mini raziskavo in "delajte na napakah": katere naloge so bile lahke / težke, katere so vam bile všeč / so ni všeč itd. Lahko tudi narišete diagrame - sčasoma boste razumeli, katere naloge so učinkovitejše in katere najbolje opravljate. Če še niste uporabljali teh načel pri pripravi domače naloge, potem začnite z vsaj 1-2 točkama in si oglejte rezultat, prepričan sem, da bo pozitiven.

Kaj bi po vašem mnenju morala biti dobra domača naloga? Kako narediti domačo nalogo? Čakam na vaše komentarje.