Gradnja iz naravnega materiala v pripravljalni skupini: Žuželke. Metulj iz školjk

Povzetek lekcije z uporabo Lego konstrukcije

"Žuželke v jeseni (gosenice)"

(srednja skupina)

Cilj: seznanite otroke z novim načinom pritrjevanja delov, naučite otroke individualnega in skupnega oblikovanja.

Naloge:

Naučite se graditi po predlaganih shemah, navodilih, ob upoštevanju načinov pritrditve delov; prenesite značilnosti predmetov s konstruktorjem LEGO;

Za utrjevanje ideje o podrobnostih zgradbe, njihovih lastnostih; ustvarjanje lastnega modela, določanje namena delov predmetov, njihove prostorske razporeditve; izbrati pravilno zaporedje dejanja, kombinacija oblik, barv, razmerij;

Utrditi znanje o spremembah v naravi jeseni;

Razviti pozornost, sposobnost koncentracije, spomin, logično razmišljanje; majhne mišice rok (motorične sposobnosti);

Razviti sposobnost analiziranja značilnosti predmet, funkcionalni deli; vzpostaviti razmerje med njihovim namenom in strukturo; še naprej pravilno poučevati in hitro krmariti v prostoru;

Omeniti previden odnos do narave, spoštovanje lastnega in tujega dela.

Oprema: Lego konstruktor, slike dreves, gosenic, žemljice, ilustracije, diagrami, navodila, dokončane zgradbe;

Preliminarna priprava:

    opazovanja na sprehodu za drevesa, žuželke;

    branje literature, ogled ilustracij.

Napredek lekcije

1. Organizacijski trenutek (spoznavanje)

Vzgojiteljica:- Fantje, danes je Kolobok prišel k nam iz pravljice. Nekaj ​​nam želi povedati.

Kolobok:- Živel sem, bil sem pri babici in dedku, ležal sem na oknu. Dolgočasil sem se pri oknu in valil sem se z okna na verando z verande na pot v gozd, zakotalil sem se, sraka pa je priletela proti meni in čivkala:

Prišla je jesen, žuželke se pripravljajo na zimo ...

Kolobok:-kako se pripravljajo na zimo, kdo so gosenice?

Hotela sem vprašati Soroko, pa je odletela. In res sem jih želel spoznati.

Vzgojitelj: - Ne skrbite, Kolobok, zdaj vam bomo povedali vse. (otroški odgovori)

Poslušajte Koloboka, kako prihaja jesen: jeseni sonce malo greje, postane hladno, dežuje. Večina prezimujočih gosenic se zakoplje v gozdna tla ali pa kot metulji splezajo v lubje, ki je zaostalo za drevesnimi debli, v gnile štore in druga mesta. In tako prezimijo.

Kolobok: Razumem! Tekel bom v gozd jesenska drevesa preglejte in poiščite gosenice!

2. Glavni oder (oblikovanje)

Vzgojitelj: - in v ločitvi, fantje in jaz, zate, Kolobok, želimo narediti darilo jesensko drevo in gosenico iz Lego konstruktorja. Pregled končnega vzorca (otroci so že zgradili drevesa). Kakšne barve uporabljamo lego kocke, kakšne velikosti? Zakaj? Zdaj vam bom pokazal nov način pritrdilni deli. Od kota do vogala. S tem pritrditvijo se lahko naša gosenica premika.

Zaključek dela.

Fizminutka.

Tiho se vrtinči jesensko listje

Listje tiho leži pod našimi nogami

In šumenje pod nogami, šumenje

Kot da bi se spet radi zavrteli.

3. Refleksija

Poglejte, kakšna jesenska drevesa in gosenice imamo. Pravi jesenski gozd.

Kdo nas je prišel obiskat?

O čem je želel vedeti?

Kako gosenice prezimijo?

Kaj smo dali Koloboku?

Vera Nikolaevna Zakhvatkina
GCD v višja skupina ročno delo "kačji pastir"

Tarča: Naučite se izdelati obrt po modelu, uporabite plastelin za povezovanje delov obrti; vzbuditi zanimanje za to vrsto porod; razviti fine motorične sposobnosti, domišljijo.

Material: javorjeva semena, jabolčna semena, suhe vejice, plastelin.

predhodno delo:

Branje odlomkov iz basni I. Krylova « kačji pastir in mravlja» . Pregled albuma "Žuželke". Izdelava stojala.

Potek izobraževanja dejavnosti:

Organiziranje časa

Uganke o kačji pastir:

Kaj je ta helikopter

Poleti

Nad jezeri, travniki,

Nad cvetočimi polji?

Na kamilico pri vratih

Helikopter se je spustil.

zlate oči

Kdo je to?

Skupne dejavnosti vzgojiteljice z otroki.

Preučevanje vzorca, iz česa je narejen kačji pastir? Kaj imaš kačji pastirji? Kakšen trebuh? Rep? oči? (veliko) Krila? (Dva para kril) Tace? (trije pari tac).

Ugotovite, kako narediti kačji pastirji.

Pokažite nastop vzgojiteljice. Iz plastelina morate oblikovati podolgovat trebuh in zaobljeno glavo, narediti oči iz jabolčnih semen in jih postaviti v zgornji del glave. Rep kačji pastirji naredite iz suhe vejice in pritrdite na trebuh. Krila kačji pastirji- javorjeva semena v parih vstavite v stranske dele trebuha, naredite brke in tace iz tanke žice.

Prstna gimnastika "Rože".

Naši škrlatni cvetovi odpirajo svoje cvetne liste.

Veter malo diha, cvetni listi se zibajo.

Naši škrlatni cvetovi pokrivajo cvetne liste,

Zmajejo z glavo in tiho zaspijo. (2-krat)

(počasi odvijte prste od pesti, zamahajte z rokami v desno in levo, počasi stisnite prste v pesti, zamahajte s pestmi naprej in nazaj).

Praktični del.

Individualno delo.

Komu smo pomagali? Kako? Je to vse kačji pastirji so enaki? Zakaj si niso podobni? Najti kačji pastir podobna mojemu.

Povezane publikacije:

Povzetek GCD o ročnem delu v starejši skupini "Ruska ljudska lutka" Povzetek GCD o ročnem delu v starejši skupini Tema: "Ruska ljudska lutka" Naloge. Otrokom predstavite ruske ljudske lutke, str.

Povzetek GCD o ročnem delu v starejši skupini Cilj: Razvoj domišljije, sposobnost ustvarjanja izrazne podobe igrače. Naloge: - naučiti se ustvariti podobo snežaka iz odpadnega materiala.

Povzetek GCD o ročnem delu v starejši skupini "Veseli noči" Cilj: Oblikovanje temeljev spoštljivega odnosa do tradicij ruskega ljudstva. Naloge: Oblikovati otroške predstave o krščanskem prazniku.

Tema "Obleka za Pepelko" Cilji: naučiti se poimenovati predmete oblačil, posplošiti besedo "oblačila", utrditi sposobnost usklajevanja številk.

Povzetek odprte lekcije o razvoju govora in ročnem delu "Kakšne so bile lutke" v starejši skupini Cilji: Razvijanje zanimanja otrok za izvore ljudske umetnosti. Oblikovanje idej o izdelavi lutk. Vzbujanje zanimanja.

Povzetek lekcije ročnega dela "Gledališke igrače" v starejši skupini Povzetek lekcije ročnega dela na temo: "Gledališke igrače" v starejši skupini. Vsebina programa: 1. Pravilno popravite veščine.

Povzetek ročnega dela v starejši skupini Tema: "Prebivalci zimski gozd» Vsebina programa: Vzgojne naloge: - v igri poglobiti in konkretizirati predstave otrok o.

"Rože". Povzetek ročnega dela v starejši skupini Tema lekcije: "Rože" Vrsta lekcije: dekorativna lekcija Vrsta lekcije: utrjevanje veščin Namen: Uporaba otroških obrti za dekoracijo.

Povzetek lekcije v vrtcu za otroke 5-6 let na temo: "Žuželke" (starejša skupina)

Cilji:
IZOBRAŽEVANJE:
Razširiti in utrditi znanje otrok o žuželkah, predstaviti aktivni slovar otroci posploševanje pojma "žuželke". Še naprej vadite s predlogi različni dizajni uporabo sindikata zato, ker – ker. Nadaljujte z učenjem sestavljanja kratka zgodba skozi serijo slik. Aktivirajte, obogatite besedni zaklad otrok na to temo. Še naprej se učite ugibati uganke in utemeljiti svoj odgovor.

IZOBRAŽEVANJE:
Gojite dober odnos do majhnih sosedov na planetu.
RAZVOJ:
Razviti vizualni in slušni spomin.
Razviti povezan govor.
Razviti figurativni govor.
Razviti verbalno-logično razmišljanje otroci, sposobnost vzpostavljanja vzročne zveze, sklepanja, izključitev četrte dodatne točke z utemeljitvijo svojega odgovora.
Razviti splošne motorične sposobnosti, koordinacijo.
Oprema: predmetne slike žuželk (metulj, čebela, kobilica, mravlje, gosenica, Pikapolonica, kačji pastir). cvet, didaktično igro"Četrti dodatek", D / in "Kaj najprej, kaj potem" (slike, ki prikazujejo preoblikovanje gosenice v metulja). Z zelenim prtom pokrita miza, na kateri so rože, pismo, igrače žuželk - čebela, pikapolonica, kačji pastir, mravlja, hrošč, muha, klobuki žuželk.

Napredek lekcije:

1. Kineziološka vaja "Cross Steps"
Vzgojiteljica:
- Danes bomo šli obiskat male prebivalce gozdne jase - žuželke. Priprave na potovanje:
"Šli smo na gozdno jaso in dvignili noge višje,
Skozi grmovje in grmovje, skozi veje in štore.
Kdo je tako spretno hodil, se ni spotaknil, ni padel?
2. Organizacijski trenutek.
Otroci pridejo do mize, pokrite z zelenim prtom, na kateri so le rože in pismo. Učitelj otroke opozori, da na jasi ni nikogar. Obstaja pismo (vklopi motečo glasbo), iz katerega otroci izvejo, da je hudobni pajek začaral žuželke in jih lahko rešite, če opravimo vse naloge pajka.
Vzgojiteljica:
- Poglejte, na jasi ni nikogar, ne vidim niti ene žuželke. Le pismo laže, sprašujem se od koga je? Prebere pismo: "Dragi fantje, v težavah smo, piše metulj, zlobni pajek nas je začaral, pomagajte nam, prosim!"
Otroke opozorite na moteče zvoke, ki prihajajo z gozdne jase.
- Otroci, ali lahko užalite žuželke? Zakaj? (otroški odgovori)
3. Uvod v temo.
Vzgojiteljica:
- Fantje, nekaj se je zgodilo šestnožnim otrokom, ste pripravljeni pomagati? Učitelj bere besedilo:
Enkrat čez žuželke
Zlobni pajek je zašel mimo
Na pisanem travniku
Očaral je vse.
Da bi metulji plapolali
Mravljica je delovala.
In ose za brenčanje
Hitro pomagaš.
Vzemite svoje znanje s seboj
In vzemite prijaznost
In ta šestnožni
Pomagajte malčkom!
Vzgojiteljica:
- In da bi pomagali našim šestnožnim otrokom, se bova ti in jaz spremenila tudi v žuželke. imam čarobni cvet kdo nam bo pomagal. Učitelj vzame čarobno rožo in skupaj z otroki izgovori besede:
Zapri oči in ponovi za mano:
- Pomagaj nam, cvet, spremeni nas v žuželke! (nadeti klobuke)
Tu smo se spremenili v žuželke in z vami bomo šli na gozdno jaso. Prenesite žuželke, sedite. In tukaj je prva naloga pajka (v ovojnici): "Moraš rešiti uganke in najti namige."
4. Uganke. Tematski pogovor.
Učitelj bere uganke, otroci ugibajo, otrok, ki ima klobuk poimenovane žuželke, pa vstane, poišče svojo sliko in jo odloži na tablo.
Ima štiri krila
Telo je tanko, kot puščica.
In velike, velike oči
Kličejo jo ... (kačji pastir).
Vzgojiteljica:
- Kako ste uganili, da je kačji pastir, katere besede so vam pomagale najti odgovor?
Pije sok dišečih cvetov,
Daje nam tako vosek kot med.
Do vseh ljudi je prijazna
In njeno ime je ... (čebela).
Vzgojiteljica:
Katere besede so vam pomagale uganiti, da je to čebela?
Je pravi delavec.

Zelo, zelo pridna.
Pod borovcem v gostem gozdu
Zgradi hišo iz iglic. (Mravlja).
Vzgojiteljica:
- Katere besede so vam pomagale uganiti, da je mravlja?
Svetla je, lepa
Graciozna, lahka.
Izgleda kot roža
In rad pije cvetlični sok. (metulj).
Vzgojiteljica:
- Katere besede so vam povedale, da je to metulj?
Slajša je od vseh hroščev,
Hrbet je na njem škrlat.
In krogi na njem
Črne pike. (Pikapolonica).
- In katere besede v tej uganki kažejo, da je bila pikapolonica?

Zagotovo vem, vsi vedo
Med zeleno travo
Obstaja ena od žuželk -
Noge nad glavo!
(kobilica)
- Nos je dolg
glasovni klic,
Veliko manj mačka,
In še huje - bolhe. (komar)
- Letenje ves dan
Vsem je dolgčas
Prišla bo noč
Potem se bo ustavilo. (leti)

Vzgojiteljica:
- Kako lahko z eno besedo pokličete tiste, ki so upodobljeni na slikah?
Kaj je glavna značilnost vseh žuželk? (Vse žuželke imajo 6 nog.)
- Ali je pajek žuželka?
- Poimenujte žuželke, ki so plenilske (kačji pastir, kobilica, pikapolonica)
Zakaj se imenujejo plenilci? (Ker plenijo druge žuželke.)
- ime koristne žuželke. (metulj, čebela, mravlja.)
- Kakšne koristi prinašajo čebele, metulji, mravlje? (Čebele oprašujejo cvetove, dajo nam med in vosek. Mravlje nosijo semena mnogih rastlin skozi gozd. Metulji oprašujejo cvetove.)
- ime škodljive žuželke. (Muha nosi klice, gosenica poje liste rastlin, komar prenaša okužbe.)
- Bravo, uganili so vse uganke, mi pa smo rešili kačjega pastirja in čebelo (kačjega pastirja in čebelo postavimo na jaso), na našo pomoč pa čakajo še druge žuželke, gremo naprej.
5. Fizminutka "Stonoga"
1. Bila je stonoga
(otroci hodijo v ritmičnem koraku, rahlo vzmeteno)
Na suhi progi.

2. Nenadoma je začelo deževati: Kap-kap-kap!
(Otroci se ustavijo in se usedejo.)
- Oh, štirideset tac se bo zmočilo!

3. Ne potrebujem izcedek iz nosu
(otroci hodijo, visoko dvignejo kolena, kot da hodijo skozi luže),
Obšel bom luže!

4. Ne bom prinesel umazanije v hišo
(otroci se ustavijo, stresajo eno nogo),
Stresi vsako šapo!
(stresi drugo nogo).

5. In potem bom stopila
(otroci stopajo z nogami)
- Oh, kakšno grmenje iz šap!
Vzgojiteljica:
- Pojdimo dalje, na našo pomoč čakajo še druge žuželke.
- Poglejte, fantje, še ena ovojnica z nalogami.
Otroci se ustavijo in sedejo za mize. Nalogo je treba opraviti samostojno (individualno delo)
6. Igra "4 ekstra". Sestavljanje stavkov z zvezo "ker".
Vzgojiteljica:
- Pozorno poglejte slike in povejte, katera slika je tukaj odveč in zakaj tako mislite?
Dodaten pajek, ker ne spada med žuželke.
Dodatna mravlja, ker ne leti, ostale žuželke pa letijo.
Dodaten metulj, ker leti, ostale žuželke pa ne letijo.
Dodaten metulj, ker so ostale žuželke plenilske.
Vzgojiteljica:
- ko smo opravili to nalogo, smo rešili tudi mravljo (mravljo postavimo na jaso).
Nadaljujmo pot.
Logaritmična vaja "Žuželke nad travnikom". Otroci berejo pesmi, izvajajo različne gibe.
Zhu-zhu-zhu - čebela brenči,
od daleč letim. (Otroci ritmično mahajo z rokami)
Z-z-z - komar škripi,
Ugriznite kmalu v naglici. (Izpostavite kazalec, naredite ritmične mete rok naprej).
Uf, vau, kot lokomotiva
Čmrlji puf, - nosi cvetni prah. (Ritmično topotanje z nogami)
Hrošč brenči: gu zhu, gu zhu.
Kogarkoli bom zbudil (ritmično ploskaj z rokami).
- Nadaljujmo pot.
Šli smo na trato in našli ovojnico. – Kakšna nenavadna ovojnica, drugačna je od drugih. (učitelj vzame diagrame iz ovojnice)
- Oglejmo si te diagrame in sestavimo zgodbo.
7. Zgodbe otrok v verigi:
Metulj je odložil jajčeca na cvet.
Potem so prišle gosenice.
Gosenice so se hranile z listi in so hitro rasle.
Nato so se gosenice spremenile v lutke.
Iz mladičkov so se pojavili metulji. Imajo mokra krila. Metulji sušijo krila na soncu. Takoj, ko se krila posušijo, začnejo metulji leteti.
Prstna gimnastika:
Roža je spala in se nenadoma zbudila
Nisem hotel več spati.
Premaknjeno, premešano
Vzletel in poletel.
- Pomagali smo razočarati metulja (metulja postaviti na jaso)

8. Dihalna vadba"Posadite metulja na cvet" (pri mizi).
Vzgojiteljica:
- Hrbet je težaven, paziti moraš, z nosom globoko vdihniti zrak in tiho zapihati metulja, tako da je na roži. Od tega je odvisna rešitev naslednje žuželke.
(na jaso postavi kobilico in hrošča).
Vzgojitelj: Torej se je naša pot končala, kako dobri ste vsi, da pomagate žuželkam. Žuželke se vsem zahvaljujejo.
Poglejte, kako lep je travnik. Naj se mravlje in hrošči plazijo po tleh, kobilice naj skačejo po travi, naj letijo metulji in kačji pastirji, svet, v katerem živimo, pa naj ostane vedno moder in zelen! In čas je, da se vrnemo vrtec. Toda najprej se moramo spet spremeniti v otroke.
- In da bi se spremenili v otroke, moramo žuželke uganiti po zvoku in jih pokazati. (Otroci žuželke letijo, skačejo, plapolajo, spuščajo značilne zvoke).
Učitelj vzame čarobno rožo in reče besede: Zapri oči in ponovi za menoj:
- Ti si roža, pomagaj in nas spremeni v otroke!
- Ste uživali kot žuželke? (otroški odgovori)
- In če bi imeli takšno priložnost, da se spet spremenite v žuželke, v koga bi se želeli spremeniti in zakaj?
Počivali smo na jasi v gozdu in čas je za vrnitev v vrtec, a pred vrnitvijo želi vila ugotoviti, ali je dobro ali slabo biti žuželka.
- Kaj se bo zgodilo s travnikom, gozdom, našo naravo, če izginejo žuželke?
Otroci pridejo do zaključka, da če izginejo žuželke, bodo izginile rastline, umrle bodo živali in ptice: eno brez drugega ne more obstajati. Žuželke so del narave in naravo je treba varovati, ljubiti in varovati.
- Danes ste bili vsi super!
12. Sprostitev. "Plapetanje metulja"
- Fantje, danes smo veliko potovali, utrujeni smo. Odpočijmo se.
Sedite na preprogo, zaprite oči in se spomnite, kako ste bili žuželke.
Predstavljajte si lep pomladni dan. Sedite na zelenem travniku. Vse okoli je mirno in tiho. Toplo vam je in udobno, dihate lahkotno in mirno. Predstavljajte si, da ste lahki metulji z velikimi in lepimi krili. Tvoje roke so lahke, lahke, so metuljeva krila. In tudi tvoje telo je postalo lahkotno, lahkotno, zamahnilo je s krili in poletelo. Z vsakim vdihom in izdihom lebdite vse višje in višje v zraku. Počutiš se dobro in srečno. Toda zdaj je čas, da gremo domov. Raztegnite se in odprite oči pri štetju do tri. Nasmehnite se drug drugemu.

Ročno delo

"čebela delavka"

v starejši skupini

Povzetek organizacije in izvajanja ročnega dela v starejši skupini

Tema: "Čebela delavka"

Cilj: Oblikovanje otrokovih predstav o značilnostih življenjačebele.

Vsebina programa:

Izobraževalne naloge :

Še naprej seznanjajte otroke s posebnostmi življenjačebelein naravni odnosi. Gojite radovednost, zanimanje za divje živali. Naučiti otroke uporabljati naravne materiale (kostanj, posušeni listi) v procesu oblikovanja, utrditi sposobnost izdelave obrti po vizualnem modelu učitelja; še naprej utrjujejo veščine dela s plastelinom. Oblikovati sposobnost sestavljanja kompozicije na podlagi opazovanj, razvijati pozornost in opazovanje, gojiti zanimanje za narave razvijajo fine motorične sposobnosti in koordinacijo.

Vstopite v aktivni slovarbesede: panj, nektar, opraševanje, satje, čebelnjak, čebelar. Še naprej učite otroke, da na vprašanja odgovarjajo utemeljeno. Razvijajte kritično mišljenje kognitivne sposobnosti otrok.

Razvojne naloge:

Razvijati pozornost in delavnost pri delu, aktivirati kognitivne sposobnosti otrok.

Izobraževalne naloge: gojiti natančnost in samostojnost pri delu,radovednost, zanimanje za divje živali, umetniški okus.

predhodno delo : branje pesmi, pravljic, pogovori o žuželkah. Pregledovanje ilustracij in fotografij s slikočebele.

Materiali, orodja, oprema : plastelin, plastelinske deske, kupčki, mokri robčki, barvni karton, kostanj, suho listje, škarje.

Demo material: artinky ( čebela, cvet, med, zdravila, dež, panj, cvetoči travnik, satje, tace s čopiči, čebelar), model čebelje obrti.

Trajanje: 30 minut.

možganska kap:

Branje pesmi.

Vzgojiteljica:

gospodinja

Letenje nad trato

pobožaj po roži,

In delil bo med.

Vzgojiteljica: Fantje, o čem je ta uganka?(otroški odgovori) Tako je, oh čebela.

Dobrodušno skrivajo želo

Na roži je čebela brenčala,

Nosite topel plašč.

Ni vroče, čeprav je poletje.

Oglejmo si ČEBELO!

Pregledovanje slik, ilustracij, fotografij s čebelami.

Telo čebele je črtasto - z rumenimi in črnimi črtami, antenami, nogami, usti, očmi. Kakšne barve so krila? Krila čebele so prozorna.

Čebele so skrivnostne žuželke. Znano je, da čebele proizvajajo med, ki je sladka poslastica. Zanima me, kako čebele proizvajajo ta med?

Za proizvodnjo medu mora čebela nabirati cvetni nektar. Za proizvodnjo 100 gramov medupreleteti mora 46 tisoč kilometrov (to je enako kot leteti okoli sveta po ekvatorju) in leteti naokolipribližno milijon barv. Žuželka ima poseben proboscis, s katerim zbira kapljice nektarja. Čebela nosi nektar v posebnem organu, imenovanem medeni prekat.

Čebele prinesejo nektar v panj, kjer ga posredujejo drugim čebelam. Čebele prejemnice vzamejo med v svoje ventrikle. Nato se s kapljico nektarja izvedejo naslednje manipulacije: čebela odpre čeljusti in na konici proboscisa izvleče kapljico nektarja iz svojega ventrikla, nato pa kapljico vrne nazaj. Ta manipulacija se ponovi do 250-krat. Po tem se v celico da kapljica nektarja. To je končni med. Med se dodaja sladkarijam, zdravijo jih za prehlad.

Trdo sem delal skozi vse leto,

Imeli boste dišeč med.

Ne brenčim, ​​ko sedim.

Ko hodim, ne brenčim.

Ko delam, ne brenčim.

Brenčim, ​​ko se vrtim!( čebela ) .

Prvo sonce, prve rože, in tukaj je - delavka polj -čebela, že zaposlen delo: zbira dišeč in sladek nektar, gradi panj, oprašuje rastline. Na tacah prenašajo cvetni prah z enega cveta na drugega in jih oprašujejo. Posledično rastline in drevesa proizvajajo plodove in semena.

Čebele so za nas najbolj uporabne žuželke od vseh žuželk. globus. Vsi odpadni proizvodičebele(in njihova veliko: med, propolis,čebelji vosek, perga, matični in dronov mleček, cvetni prah inčebelji strup) oseba uporablja s velika korist zame.čebela- simbol marljivosti in kolektivizma, uporaben v kmetijstvo od čebel je ogromno, saj so ene najbolj aktivnih opraševalcev cvetočih rastlin.

V vsakem panju živi ločena velikačebelja družina, ki vsebuje najpomembnejšeMatica(kraljica čebele) in delavci čebeleki pridobivajo med.

Sedi na rožah

Niti utrujen od dela zjutraj.

Dajal ljudem vosek in med

brez počitka čebela.

In tudi pri čebele imajo pikskozi katerega sproščajo svoj strup. Tako so zaščiteni pred sovražniki. Ampak še vedno grizečebele celo zdravijo ljudi.

skrbnik : Danes bomo izdelovali takšno čebelo naravni material.

Prikazuje čebelji vzorec iz kostanja in suhih listov.

Pojasni in pokaže, kako to storiti.

skrbnik : Na vaših mizah so praznine za obrt. Ostale materiale lahko izberete sami ločena miza. Najprej naredimo telo čebele, ki povezuje kostanj skupaj s plastelinom. Nato pritrdimo krila iz suhih listov. Po tem naredimo oči, antene, okrasimo našo čebelo.

Fizminutka.

Čebela dela ves dan

(Ročno narišite krog pred seboj)

In ni preveč lena za delo.

(Zanikano miganje s kazalcem)

Letenje s cveta na cvet

(Ritmično mahanje z rokami)

Lepi cvetni prah na trebuh.

(krožni gibi dlani na trebuhu)

Proboscis sesa nektar

(Iztegnite roko naprej, nato navzdol, upognite se)

V enem dnevu se zbere veliko.

("Odpri" vse prste pred seboj)

Nektar bo odnesel v panj

(prikaži let)

In vrnilo se bo kot krogla.

(Ostro vrže roko z iztegnjeno kazalec naprej)

Med bo nabijen v satje,

(stopajoče noge)

Kmalu bo prišla zima.

(zvijanje)

Čebele bodo imele kaj jesti.

(imitacija gibanja žlice)

Poleti morajo poskusiti.

(Imitacija dajanja medu v satje)

Samostojna dejavnost otrok.

skrbnik :

Poleti so čebele ves dan

Zbiranje nektarja ni preveč leno.

Kasneje ga bodo odnesli.

Čebelnjak je vaš čudovit dom.

Čebela brenči nad rožo

In v naglici zbirati nektar.

Ves nektar, ki se bo zbral

Čebelo spremeni v med.

skrbnik : Fantje, o kom smo se danes naučili veliko zanimivega?

Otroci: P ro čebela!

skrbnik : Zakaj se ne bi dotaknili, užalili čebel in drugih žuželk?

Otroci : Živi so.

skrbnik : Ja, žuželke so žive. Ne morejo biti užaljeni. Lahko pa jih občudujemo. Oglejte si, kako letijo, tečejo, skačejo, se igrajo, poslušajte, kako pojejo ali brenčijo.

Zelo lepo smo narediličebele. V kakšnem delu najbolj uživate in zakaj? Vam je vaše delo všeč? Kaj bi dodali svojemu delu?

Odgovori otrok:

Fita Nastya : Rada imam čebele vseh otrok, najbolj pa imam svoje. Rad se ukvarjam z obrtjo. dal ga bom mami. Vse obrti dam svoji mami.Ryabenkova Varya : Nočem okrasiti čebele in tako je lepa. Tudi drugi so lepi. všeč mi je vse.

Deineka Egor : Moja čebelica je malo žalostna, utrujena je. Ampak ona je lepa. In Nikitin je lep, Petyin, Sofijin. Grdih ni.

skrbnik : Svoje čebele boste pokazali in predstavili svojim staršem ter jim povedali, kakšne koristne delavke so in kakšne koristi prinašajo ljudem.

Samoanaliza ročnega dela:

Tema: "Čebela delavka"

Cilji: Oblikovati otrokove predstave o značilnostih življenjačebele . Naučiti otroke uporabljati naravne materiale (kostanj, posušeni listi) v procesu oblikovanja, utrditi sposobnost izdelave obrti po vizualnem modelu učitelja; še naprej utrjujejo veščine dela s plastelinom. Vstopite v aktivni slovarbesede: panj, nektar, opraševanje, satje, čebelnjak, čebelar. Razvijati kritično mišljenje, aktivirati kognitivne sposobnosti otrok. Oblikovati sposobnost sestavljanja kompozicije na podlagi opazovanj, razvijati pozornost in opazovanje, gojiti zanimanje za okolje, razvijati fine motorične sposobnosti in koordinacijo.

Kar se je dobro izšlo : učna ura je pri otrocih vzbudila veliko zanimanje, z navdušenjem so spremljali potek izdelovanja obrti, z veseljem odgovarjali na vprašanja učiteljice in delili svoja opažanja o naravi. Svoje delo so opravljali vestno, natančno, ustvarjalno pristopili k kompoziciji, svoje ideje delili z drugimi otroki, ponudili pomoč zaostankom. Ob koncu modeliranja je večina otrok znala natančno razložiti, kaj so naredili in zakaj točno, komu bodo predstavili svoje delo. Otroci so z veseljem ogledovali dela svojih vrstnikov, se o njih pogovarjali in delili svoja mnenja.

Pri organizaciji in izvedbi pouka ni bilo težav.

Povzetek o ročnem delu v srednja skupina"Mravljini mali prijatelji"
Namen: Razširiti in razjasniti otrokovo znanje o žuželkah, njihovi raznolikosti in značilnosti. Razviti fine motorične sposobnosti, logično razmišljanje, spomin, dialog in skladen govor. Dvigati zanimanje za naravno okolje; gojiti željo, da si pomagamo;
Oprema: sladoledna palica, barvni papir, škarje, PVA lepilo, prtiček, čopič za lepilo. Avdio posnetek gozdne glasbe, zvokov žuželk.
Napredek tečaja. Zvoki glasbe "Zvoki žuželk."
Učitelj bere pesem:
žuželke spomladi
Zvijanje in plapolanje -
Na jasi v gozdu -
Vse je dišeče!
Žuželke imajo šest nog
Obstaja glava, krila.
In ne moti jesti cvetnega prahu
(Toda ne smemo zamenjevati s prahom!)
Čebela, metulj, čmrlj
Potrebujem cvetlični sok.
Pikapolonica poje listne uši
Iz zelenja, iz listov.
Čmrlj brenči, osa zvoni,
kačjih pastirjev
V takih dneh je v panjih med
Polnilo iz satja.
Učitelj: O kom govori ta pesem?
Otroci: o žuželkah.
Vzgojitelj: Tako je, dobro opravljeno. Toliko smo se naučili o žuželkah. Vsak dan jih gledamo na sprehodu. In zdaj vam bom povedal, kaj se je zgodilo z malo mravljo. Vsi so se udobno usedli, pravljica se začne.
Na gozdni jasi, napolnjeni z sončna svetloba, sedeča mravlja. "Tako težko je biti majhen," je pomislila mravljica. Živel je sam in ni imel prijateljev. In potem se je mala mravljica odločila, da gre na potovanje, da bi poiskala prijatelje.
»Želim si, da bi bil nekajkrat večji, kot pajek,« je razmišljala mravljica, »ima tako dolge tačke. Tako bi mi bilo veliko bolj priročno teči po vejah in še hitreje. In kako lepa bi bila.
Mravljica je bila tako premišljena in se je tako dobro predstavljala z lepimi dolgimi nogami, da na cesto sploh ni bila pozorna. Ni opazil, kako je končal Velika cesta Ljudje, pri katerih morate biti še posebej previdni in pozorni. Toda sladke sanje so ga popolnoma odvrnile resnično življenje. In nenadoma je vse izginilo! Cesta, kamenčki, ki ležijo v bližini, vse iglice. Tudi svetlobe ni več. Postalo je temno. In vse to je spremljalo strašno ropotanje. Mravlja se je strašno prestrašila.
In čez trenutek se je spet vse pojavilo in cesta in iglice in celo kamenčki. Spoznal je, da je pod škornjem moškega, in bil je skoraj zdrobljen. Edina stvar, ki je rešila mravljo, je bila, da je bila tako majhna. Potem je pomislil, da morda niti ni slabo biti takšen, kot si. Konec koncev je v tem vaša moč.
Vzgojitelj: Pomagajmo mravlju in ga sprijateljimo. In za to bomo potrebovali barvni papir, lepilo, škarje, sladoledno palico. In seveda naša fantazija.
V naši ustvarjalni delavnici je vse za ustvarjalnost. In ne pozabite na pravila obnašanja, delati morate tiho, da ne motite drugih. Previdno uporabljajte lepilo, škarje in druge materiale. Najprej se spomnimo strukture žuželk. Žuželke imajo glavo, prsni koš in trebuh, imajo pa tudi antene in šest nog. Nekatere žuželke imajo krila.
Vzgojitelj: Za izdelavo mravlje potrebujemo tri okrogle dele. Se spomnite, kako izrezati krog in iz česa?
Otroci: Izrežite krog iz kvadrata in odrežite vogale.
Vzgojitelj: Tako je. Kaj pa noge, antene?
Otroci: Noge in antene bodo črni trakovi papirja.
Vzgojitelj: In da vam bo lažje kasneje igrati z žuželkami, jih bomo pritrdili na sladoledne palčke. Pri lepljenju delov je nepozabno uporabiti prtiček za odstranjevanje odvečnega lepila.
Pojasnim tudi, kako narediti druge žuželke. Otroci, ki slabo režejo, jim učiteljica pomaga.
In preden začnemo z delom v naši ustvarjalni delavnici, si bomo malo odpočili.
Fizkultminutka.
Zjutraj se je metulj zbudil
Raztegnjen, nasmejan
Enkrat se je umila z roso,
Dva - graciozno obkrožena.
Trije - se sklonil in sedel,
Pri štirih je odletela.
Vzgojitelj: Tu smo si malo odpočili in se lotili dela. Med delom se sliši mirna gozdna glasba.
Vzgojitelj: Kakšne čudovite žuželke so se izkazale. Zdaj bo mravlja imela veliko prijateljev. In čebele, in mravlje, in kobilica, in molj, in kačji pastir, in celo pikapolonica.