Logopedická činnosť hmyzu senior skupiny. Náčrt hodiny logopédie (skupina seniorov) na tému: Frontálna hodina

Abstraktné vzdelávacie aktivity(komunikácia) v prípravná skupina pre deti s ONR "hmyzom"

Učiteľ logopéd: Sapronova Evgeniya Vladimirovna

Cieľ: posilnenie zručnosti používať rôzne gramatické kategórie na základe lexikálnej témy „Hmyz“.

Úlohy:

    cvičenie v tvorení slov sufixálnym a predponovým spôsobom;

    cvičenie v tvorbe zložitých prídavných mien;

    cvičenie v zhode čísloviek s podstatnými menami;

Lexikálny materiál: slovesá: vyjdeme, prejdeme, obídeme, prejdeme, vystúpime, zídeme, dosiahneme, priblížime sa, sedeli sme, obleteli, preleteli, vyleteli. Podstatné mená: motýle, včely, chrobáky, húsenica, kobylka, vážky, nočný motýľ.

Pracovité včely, kobylka dlhonohá, motýle pestré, vážka veľkooká.

Štyri pestré motýle, jedna húsenica, jedna kobylka dlhonohá, dva chrobáky, dve pracovité včielky, dve vážky veľkooké, jeden nočný motýľ.

Materiálové vybavenie: manuál „čarovná karta“, manuál „Lúka“, magnetofón, lupa, hračka „kvet v kvetináči“, maľované sedmokrásky, schémy tipov.

Prípravné práce: aktivácia a aktualizácia slovníka na tému "Hmyz", rozvoj schopnosti tvorenia predponových slovies, zložených prídavných mien, súradnicových čísloviek s podstatnými menami, tvorenie podstatných mien pomocou prípony - ISCH-.

Priebeh lekcie:

ja Org. moment.

Logopéd:- Ahojte chlapci! Dnes sa vydáme do krajiny "Hmyzu".

II. Hlavná časť.

1. Logopéd:- Táto krajina sa nachádza na rozprávkovej lúke a cestu k nej nám pomôže nájsť magická mapa. Pozrite sa na ňu pozorne.

Deti si prezerajú príručku „Magic Card“.

Timur, povedz mi, ako sa dostanem do krajiny "Hmyzu".

Najprv vyjdeme zo škôlky, pôjdeme popri lese, obídeme hory, prejdeme cez most cez rieku, vyjdeme do kopca, zídeme z kopca, dostaneme sa na lúku a prídeme do krajiny „Hmyzu“.

Logopéd:- Výborne, Timur! Správne ste opísali náš itinerár. Andrej, pamätáš si cestu do krajiny "Hmyzu"? (Áno, pamätám si cestu do krajiny "hmyzu")

Logopéd:- Zopakujte si to ešte raz, aby sme sa nestratili (dieťa zopakuje trasu).

2. Logopéd:- Tak sme si spomenuli na cestu do krajiny "Hmyzu" a teraz ideme na výlet (deti chodia na hudbu).

Deti pristupujú k príručke „Lúka“.

Logopéd:- Chlapci, kam sme to prišli? (Prišli sme na lúku)

Logopéd:- Kto býva na lúke? (Hmyz žije na lúke)

Logopéd:- Aký hmyz vidíš? (Vidím motýle, vidím včely, vidím chrobáky, vidím húsenicu, vidím kobylku, vidím vážky)

Logopéd: - Koľko motýľov lieta nad lúkou, Yana? (Štyri motýle lietajú nad lúkou)

Logopéd:- Koľko včiel je na lúke, Danila? (Na lúke sú dve včely)

Logopéd:- Koľko kobyliek je na lúke, Nasťa? ( Vidím jednu kobylku)

Logopéd:- Koľko vážok je na lúke, Timur? (I Vidím dve vážky

Logopéd:- Výborne, urobili ste svoju prácu!

3. Logopéd:- Pozri a povedz mi, čo robia včely? (Včely zbierajú nektár)

Logopéd:- Včely zbierajú nektár, radi pracujú, tak aké včely, Timur? (Včely sú pracovité)

Logopéd: Aké sú oči vážky? (Vážka má veľké oči)

Logopéd:- Vážka má veľké oči, tak aká vážka, Nasťa? (vážka s veľkými očami)

Logopéd:- Aké sú nohy kobylky? (Na kobylke dlhé nohy)

Logopéd:- Kobylka má dlhé nohy, tak aká kobylka, Andrey? (Kobylka s dlhými nohami)

Logopéd: Akú farbu majú motýlie krídla? (Motýle majú farebné krídla)

Logopéd:- A ak sú krídla farebné, aký druh motýľov, Yana? (motýľ pestrý)

Logopéd: - Výborne, veľmi presne ste sa vyjadrili o hmyze.

4. Logopéd:- Pokračujeme v našej ceste krajinou "Hmyzu", postavíme sa do kruhu, ale najprv si spomeňme, koľko farebných motýľov bolo na lúke?

Logopéd:- Andrej, opakuj, koľko pestrých motýľov bolo na lúke? (Na lúke boli štyri rôznofarebné motýle)

Logopéd:- Koľko pracovitých včiel sme videli na lúke, Timur? (Na lúke sme videli dve pracovité včely)

Logopéd:- Koľko dlhonohých kobyliek sme videli na lúke, Danila? (Na lúke sme videli jednu dlhonohú kobylku)

Logopéd:- Koľko veľkookých vážok preletelo po lúke, Nasťa? (Nad lúkou preleteli dve vážky s veľkými očami)

Logopéd:- Výborne! Na nikoho si nezabudol.

5. Fyzik. minútu.

Logopéd:„Teraz pokračujeme v našej ceste.

Pri slnku, pri slnku Chôdza na mieste.

Lúčna cesta Chôdza v polozáklone, ruky na kolenách.

Chôdza po mäkkej tráve Chôdza s vysokými kolenami.

Jarné obdobie.

Vtáky štebotajú, Striedavo dvíhanie rúk nahor.

trepotajú sa mory, Chôdza s rukami roztiahnutými do strán

drepovať.

žlté púpavy, Drep s krútením trupu doprava,

pravá ruka na stranu.

Modré chrpy. Drep s krútením tela doľava

(Soykina E., Firileeva Zh.) ľavá ruka na stranu.

6. Hra "Povedz mi slovo."

Logopéd: Chlapci, teraz sa bližšie pozrite na hmyz, sadnite si na stoličky. Ale hmyz je taký malý! Čo potrebujeme, aby sme ich zvýšili, Timur? (Potrebujeme lupu)

Logopéd: - Yana, aký hmyz chceš zvážiť? (Chcem uvažovať o vážke)

Logopéd:- Poď a prines lupu k vážke. Čo sa stalo s vážkou? (Vážka zväčšená)

Logopéd:- Presne tak, vážka pribudla. Vážka nemá oči, ale čo Yana? (Vážka má oči, nie oči)

Logopéd:- Správne. Danila, prines lupu kobylke. Kobylka nemá nohy, ale čo? (Kobylka nemá nohy, ale nohy).

Logopéd:- Prineste lupu motýľovi. Motýľ nemá krídlo, ale čo, Nasťa? (Motýľ nemá krídlo, ale krídlo)

Logopéd:- Andrej, prines lupu včele. Včela nemá fúzy, ale čo? (Včela nemá fúzy, ale fúzy)

Logopéd:- Timur, pamätáš si, ako sme hovorili o obrovských očiach vážky? (Vážka má oči)

Logopéd:- Yana, pamätáš si, ako sme hovorili o obrovských včelích fúzoch? (včela Usishi)

Logopéd:- Andrei, pamätáš si, ako sme hovorili o obrovskom motýľom krídle? (Motýľ má krídlo)

Logopéd:- Výborne! Správne, presne ste pomenovali všetky časti tela hmyzu, zväčšené lupou.

7. Logopéd:- Chlapci, preskúmali sme hmyz a teraz sa budeme hrať. Koho sa dotknem Kúzelná palička, zmení sa na hmyz a vykoná akciu podľa schémy náznaku. A pokúsime sa uhádnuť, čo urobil hmyz. Nastya, poď von. Si motýľ. Vezmite si schému nápovedy.

Dieťa zobrazuje činnosť hmyzu.

Logopéd:- Čo urobil motýľ? (Motýľ letel na harmančeku)

Logopéd:- Danila, zmeníš sa na moľu. Vezmite si schému nápovedy. Čo urobil mol? (Moľa preletela okolo harmančeka)

Logopéd:- Yana, zmeníš sa na motýľa. Čo urobil motýľ? (Motýľ vyletel do vázy)

Logopéd:- Timur, zmeníš sa na nočného motýľa. Urobte si nákres a znázornite činnosť hmyzu (Dieťa zobrazuje činnosť) .

Logopéd:- Čo urobila moľa? (Moľa lietala z kvetu na kvet)

Logopéd:- Andrei, pamätaj a povedz mi, čo urobil mol? (Moľa lietala okolo rumančeka. Moľa lietala z kvetu na kvet)

Logopéd: - Výborne! Veľmi presne ste pomenovali pôsobenie hmyzu.

8. Logopéd:- Chlapci, je čas, aby sme sa vrátili z krajiny "hmyzu". MATERSKÁ ŠKOLA. Najprv si však musíme zapamätať cestu späť a v tom nám pomôže magická mapa. Nasťa, povedz mi cestu do škôlky.

Poďme najprv cez lúku poďme na kopec, zídeme z kopca, prejdeme cez rieku cez most, obídeme hory, potom ideme popri lese a ideme do škôlky.

Logopéd:- Výborne! Veľmi presne ste si zapamätali a povedali cestu do škôlky! Chodíme do škôlky.

Deti chodia na hudbu.

III. Zhrnutie lekcie.

Logopéd:- Chlapci, kde sme boli? (Navštívili sme krajinu "hmyzu")

Logopéd:- Čo si tam robil? (Skúmali sme, počítali hmyz a tiež sme zobrazili a pomenovali ich akcie)

Hodnotenie aktivít detí logopédom.

Logopéd: Naša cesta sa skončila!

Úlohy: rozširovať a aktivovať slovnú zásobu o lexikálna téma"Hmyz"; zlepšiť slovník antoným; zlepšiť fonematické vnímanie a sluch; posilniť výslovnosť [r]; upevniť zručnosti delenia slov na slabiky; upevniť predstavy o spoluhláskových zvukoch; uveďte pojem "-cha-píšte písmenom -a"; zlepšiť jemné a všeobecné motorické zručnosti; kultivovať láskavý postoj k živým, túžbu postarať sa o nich, emocionálnu citlivosť - túžbu ľutovať, utešovať, prísť na záchranu

Vybavenie: guličky su-jok, slabičné tablety, čajové obrázky, šálka, čajka, hodiny, oblak, húština; magnetická tabuľa, písmená - čaj, šálka; divadlo štipcov, hrdinami rozprávky sú kobylka, motýľ, chrobák, zajac, líška, vážka, komár;
Deti idú do skupinovej miestnosti
Priorita vzdelávacej oblasti: rozvoj reči

Organizačný moment "Sebamasáž"

Potrieme si ruky a zahrejeme sa,
A my si teplom zahrievame tvár.
Hrable zhrabú všetko zlé myšlienky
(roztiahnutými prstami trieť čelo od stredu k spánkom)
Rýchlo si pretierame uši hore-dole.
Nahneme ich dopredu, stiahneme za ušné lalôčiky,
A teraz si prstami pohladíme líca.
Líčka namačkáme, aby sa nafúkli.
Žuvame pery, aby sme sa usmiali („úsmev“)
Čistíme si zuby, aby sme sa usmievali ("umývame si zuby")
Sadnime si na hojdačku, aby sme sa hojdali ("hojdačka")
Takto hlasno udrieme do bubnov ("bubeník")
A potom kĺžeme z nosa na pery (špirálové pohyby - nasolabiálne ryhy)

Logopéd. Tak k nám prišla jar. Vymenujte príznaky jari. (vtáky prileteli, veselo spievajú a hniezdia. Ľudia sa fotili teplé oblečenie. Obloha sa zmenila na modrú. Slnko svieti a hreje. Objaví sa tráva, listy na stromoch).
Čo sa ešte deje s prírodou? Pomôžu nám s tým deti, ktoré si pre nás pripravili hádanky.

Dieťa 1.
Zvonenie v ušiach po celý deň.
Kto mi musí zavolať?
Priletel z dvora.
Dlhý nos...
deti. komár

dieťa 2.
Taký vychudnutý bastard
Lieta nado mnou celý deň
A nechtiac bodnúť
Ak dostanem šťavu
deti. Bee
Logopéd. Ako sa volá domček včiel?
deti. Úľ.

Fizminutka "Včelí úľ"

Logopéd s deťmi vykonáva fyzickú minútu.
Včelí dom sa nazýva "úľ"
Včela sa do nej rúti guľkou,
Koľko je v tomto tam je dom,
Stále tie isté včely - nepočítajte!
Všetko máte ako na dlani
Včela, sladký, priateľský dom!

Pieskové hry „Nájdi hmyz“

Logopéd. Do akej skupiny predmetov patria? Kto sú, nazvite ich jedným slovom.
deti. Hmyz.
Logopéd. Prečo si myslíte, že sa tak volali?
Odpovede detí.

Logopéd. Aké sú časti hmyzu? Tieto časti tela sú oddelené, odrezané zárezmi. Od slova zárezy - hmyz. Hmyz sa prebudí zimný spánok. Kto je v kôre stromu, okenných rámoch, v zemi, piesku... Pomôžme mu dostať sa von
Deti strčia ruky do suchého bazéna, nájdu hmyz, pomenujú ho.
"Urob slovo"

Logopéd. A teraz prejdite na magnetickú tabuľu a vymyslite mená svojho hmyzu. (deti vymýšľajú slová z kariet, na ktorých sú napísané slabiky - mu-ra-wei, bee-la atď.)

Chlapci, jedného veľmi dobre poznám zaujímavý príbeh o hmyze. Ale hádajte, jeho názov sa začína hláskou „m“ a končí hláskou „y“.
deti. Ant.

Su-jok "Mravec"

Prišla jar. Slnko už hrialo, ale ráno bolo ešte chladno, no po hodine-dvoch slnko zohrialo tvár a ruky. Jedného rána sa mravec zobudil a rozhodol sa: za riekou je krásna čistinka, dobehnem k nej. Vyšiel z ... (mraveniska) a bežal - po rovine, potom po kľukatej ceste. Bežal som k rieke, čo ďalej? Pomohol mu most – jeden krok, druhý krok, takže mravec skončil na druhej strane. Pred ním bola krásna čistinka, rástli na nej kvety, prvosienky, podbeľ, tulipány, narcisy, krokusy. Mravec behal po čistinke raz, potom dvakrát. Je čas vrátiť sa. Mravec vybehol na most, urobil jeden krok, druhý... a ocitol sa v mravenisku.

Loptová hra "Zmätok"

Logopéd. Peťo si pre nás pripravil aj hádanku.
Dieťa 3. Dlhonohý skokan sa nazýva klisnička.
A ozve sa cvrlikanie klisničky v tráve.
A kobylka cvála ako hodinky.
Nepoznám šikovnejšiu kobylku.
deti. Kobylka.

Logopéd (divadlo na pradenie). Žila tam kobylka. Každé ráno sa zobudil, vyskočil zo svojej zelenej postele a začal cvičiť.

Logopéd. Kobylka nebola jednoduchá, bojovala! Obliekol si zelenú uniformu a spieval pieseň:
Môj zákon je jednoduchý!
Zvíťazím nad všetkými zlými!
Kto je slabý - pomôžem.
Nemôžem inak!

Hneď ako zaspieval pieseň, začul hlasy. Líška dohoní malého zajačika a chystá sa ho zjesť! Chlapci, pomôžme zajačikovi, pomýlime líšku. „Nahraďte prvý zvuk v slove zvukom „r“:
rám lamy
Lad - rád
rakovina laku
Lyžice-rohy
šťava rock
Lež-žito

Kobylka v skutočnosti zakričala: "No, nechaj zajaca ísť!"
- "Rozprávaš sa so mnou?" - povedala líška s úškrnom
A Kobylka, prikázala komárovi, svojmu pobočníkovi. Hlasno zatrúbil:

  • Prvá melódia znela takto: tra-ta-ta-ta;
  • Po druhé: tra-tra-tra-ta-ta;
  • Po tretie: tra-ta-tra-ta-tra-ta-ta

Vyletel a rypol jej do nosa. Líška hlasno zakričala a utiekla!

"Povedz opak"

Logopéd. Kobylka nestihla pomôcť zajacovi, keď počuje roháča uraziť krásneho motýľa. Je to hrozný lenivý človek a núti motýle používať krídla na čistenie rohov. Krídla sa tým zhoršujú a motýle zomierajú. Ako pomôcť motýľovi? Zamyslime sa nad tým, ako sa chrobák líši od iného hmyzu, možno potom môžeme pomôcť motýľom?
Chrobák je veľký Lienka
Chrobák má krátke krídla a vážka ....
Chrobák má hrubé fúzy a motýľ ....
Chrobák má široký chrbát a vodný chodec ...
Chrobák hrubo bzučí a vážka...

Logopéd. Keď to kobylka videla, skočila na vážku - svoj útočný vrtuľník - a letela priamo na chrobáka. Kobylka vletela do chrobáka a bitka začala vrieť. Chrobák chcel rohmi ublížiť kobylke, ale kobylka bola šikovná. Uskočil nabok a chrobákovi sa rohy zapichli do hnilého pňa. To chceš, ty zlý chrobák! Neznášajte motýle! A motýle sa krútili okolo kobylky a začali mu ďakovať.
"Slová so slabikou -cha - píšte s písmenom A"

Unavená kobylka vošla do domu, pozrela sa na hodiny, položila šálky na stôl. To je len cukrík nie je stanovený. Pomôžme kobylke, dáme sladkosti do misiek na sladkosti (pomocou štipcov).
Kobylka teda vypila čaj, umyla šálky, pozrela na hodiny a šla spať (obrázky na magnetickej tabuli - čaj, šálka, kobylka, hodiny). Tak sa tento príbeh skončil.
Kto si všimol, aký zvuk sa opakoval v mojich slovách?

deti. Zvuk Ch.
Logopéd. Pomenujte tieto slová.
deti. Kobylka, čaj, hodiny, šálky.
Logopéd. čo o ​​ňom vieš?
deti. Je súhlasný, vždy mäkký.
Logopéd. Aké slovo je tu rozptýlené?
deti. Hodiny, čaj
Logopéd. Prečo nie kobylka?
deti. Slovo kobylka je dlhé.
Logopéd. Zapíšte si tieto slová.
Deti skladajú slová na magnetickej tabuli – čaj, hodiny
Logopéd. Keďže hláska „Ch“ je vždy mäkká, v slovách, kde sa vyskytuje slabika „cha“, píšeme vždy písmeno „A“, napríklad v slovách: húština, čajka, halda, oblak. A aby ste si to dobre zapamätali, náš Hlavná postava rozprávka navrhuje urobiť poznámku: "Cha" - napíšte písmenom A.
Zhrnutie lekcie.

Účel: Zoznámiť deti s pojmom "hmyz".

1. Objasnite názvy hmyzu, vonkajšie znaky, ich štruktúra;
2. Podstatné mená tvorte zdrobnenými príponami;
3. Rozvíjať slovnú zásobu k téme, pozornosť, pamäť;
4. Vzdelávať opatrný postoj užitočnému hmyzu.

Vybavenie: obrázky predmetov.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment:

Uveďte ročné obdobia začínajúce zimou.

Aká je teraz sezóna?

Aké sú tri jarné mesiace?

Aký je teraz mesiac?

Aké ročné obdobie prichádza po jari?

2. Tematický rozhovor o hmyze:

a) Logopéd urobí hádanku a umiestni obrázok:

Je z vetvičiek, z ihličia
Postavte skutočný dom
Žiadne píly a žiadne klince.
Kto je staviteľ? …
(Mravec.)

Mravce - užitočný hmyz. Majú hlavu, hrudník, brucho a tri páry nôh. Sú veľmi malí a veľmi pracovití. Nazývajú sa „poriadky lesa“. Za jeden deň zničia veľké množstvoškodlivého hmyzu. Mravce žijú v mraveniskách. Mravce treba chrániť a chrániť!

b) Logopéd robí hádanku:

Dojatý kvetom
Všetky štyri okvetné lístky
Chcel som to vytrhnúť
Zachvel sa a odletel preč.
(Motýľ.)

(E. Serova)

Najviac zo všetkého sú motýle v máji a júni. V máji začínajú po záhrade lietať biele motýle s čiernymi škvrnami na krídlach. Motýľ, ktorý lieta z listu na list, na ne kladie semenníky, z ktorých vychádzajú húsenice. Keď je húsenica plná, zabalí sa do lepkavej siete a stane sa z nej zámotok alebo kukla. Vo vnútri kukly prebieha práca - premena hustej húsenice na krásneho motýľa.

Motýle sedia na kvetoch a živia sa ich nektárom, pričom ho vyťahujú sosákmi.

c) Logopéd robí hádanku:

Na lúke žije huslista,
Nosí frak a chodí cvalom.
(Kobylka.)

S určenými deťmi vlastnosti konštrukcií kobyliek.

d) Logopéd robí hádanku:

V teplý deň, na jar, v máji,
Všetci o mne vedia.
Nie som mucha, nie som pavúk.
Bzučím! Ja som máj... (chrobák.)

Ako sa nazývajú časti tela chrobáka?

Kde sú pripevnené nohy? (Na hruď.)

Čím je telo pokryté? (Tvrdé krídla.)

Čo je na hlave? (Oči, uši, ústa, antény.)

Priehľadné tenké krídla chrústa sú skryté, vidno ich len za letu. Pomenovali ho tak, pretože sa objavujú v máji. Najmä večer je ich veľa. Letia nízko pri zemi a bzučia. Chrobák obhrýza kôru stromov.

Prstová gymnastika:

som vtipný Chafer, (Stlačte vačku, ukazovák a roztiahnite malíček do strán - „fúzy“, presuňte ich.)
Poznám všetky záhrady naokolo.
Krúžim nad trávnikmi
A volám sa Zhuzhu!

e) Kto má celý chrbát v bodkách,
Kto sa pasie na listoch
Koho žiadame vyniesť do neba
A donesieš nám odtiaľ chlieb? (Lienka.)

Aký je rozdiel medzi lienkou a Maybug?

3. Telesná výchova:
Zdvihnite ramená
Skočte, kobylky!
Skok skok, skok skok.
Sadni si, sadol si, jedol trávu,
Počúvajte ticho
Vyššie, vyššie, vyššie
Ľahko skočte na prsty!

4. Hádanie hádaniek:

Aké dievča
V páse je tenký,
Obrovské oči.
Lietanie – cvrlikanie.
(Vážka.)

gazdiná
Lieta nad trávnikom.
Pohladiť po kvete -
O med sa podelí.
(Včela.)

Nevidíš sa
a pieseň je počuť;
Lietanie, škrípanie
prípad nebude chýbať:
Sadnite si a zahryznite sa.
(Komár.)

Krúži nado mnou
Nado mnou bzučí.
No ten bastard
Toto klepanie.
(Leť.)

Mucha je veľmi škodlivý hmyz, pretože na svojich labkách prenáša choroby. Na chlieb si sadne mucha a zanechá tam mikróby. Preto by ste mali jedlo vždy zakryť pred muchami, umyť stôl, taniere, ruky. Muchy sú rôzne: veľké a malé; v Afrike žije jedovatá mucha tse-tse. S muchami treba bojovať čistotou a presnosťou. Potom sa nebudete báť žiadnych chorôb.

5. Didaktická hra"Zavolaj to láskavo."

komár — komár
chrobák – chrobák
včela - včela
Fúzy — fúzy
Paws - labky
hlava - hlava
Mravec - mravec
mravenisko — mravenisko
Fly - lietať
Vážka - vážka.

6. Didaktická hra "Dokončiť vetu."

Mucha sa šíri ... (choroby).

Včela zbiera ... (med).

Uštipne komár ... (človek).

Motýľ letí ... (kvet).

Chrobák hlodá ... (kôra).

Lienka žerie ... (vošky).

Na Zemi je veľa hmyzu. Na bruchu majú priečne pruhy, akoby zárezy. Odtiaľ pochádza názov „hmyz“ – od slova „zárez“. Hmyz je žrút: jedia všetko: zeleň, malý hmyz. Hmyz je veľký a malý. Niektorí lietajú, iní sa plazia alebo skáču. Niektorí žijú niekoľko rokov, iní - jeden deň. V prírode sa objavujú len keď je teplo (jar, leto). Hmyz jedia vtáky. Medzi hmyzom sú škodcovia - prenášači chorôb ľudí a zvierat; existujú aj užitočné - opeľujú rastliny, poskytujú produkty a suroviny (med, vosk, hodváb).

7. Výsledok hodiny: zbierajte vystrihnuté obrázky a pomenujte hmyz.

Ivanova Svetlana Vitalievna,
učiteľ-logopéd MKDOU č.22,
Asha Čeľabinská oblasť

Pripravila: učiteľka - logopédka Sokolovskaja Natalya Petrovna,

MOBU "Saraktašská stredná škola č. 3" okresu Saraktaš v regióne Orenburg

Úlohy:

  • aktualizácia slovníka na tému "Hmyz";
  • posilnenie schopnosti správne sa dohodnúť na číslovke, prídavnom mene a podstatnom mene;
  • rozvoj logické myslenie;
  • rozvoj vizuálna pozornosť;
  • rozvoj koordinácie všeobecných pohybov a motoriky prstov;
  • rozvoj zručností spolupráce, benevolencie, samostatnosti.

Vybavenie: obrázky predmetov na tému „Hmyz“, harmanček s úlohami, obrázok s prekrytým obrázkom hmyzu, listy papiera s nakreslenými plástmi, guľa, čísla 1-5, listy s neúplnými obrázkami chrobáka a motýľa, ceruzky .

Priebeh lekcie:

  1. Organizačný moment. Rozvoj logického myslenia

Ahojte chalani! Chcete vedieť, kto bude dnes naším hosťom na lekcii? Pozrite sa na obrázky, ktoré ležia pred vami: medzi nimi sú odpovede na moje hádanky. Pozorne si vypočujte hádanku a zdvihnite obrázok - odpoveď.

(Rečový terapeut číta hádanky a deti hľadajú stopy)

  • V lese pri pni je ruch, pobehovanie.

Pracujúci ľudia sú celý deň zaneprázdnení

Z lesného odpadu

Buduje mesto. (Mravce)

  • Dolgoruký starec

V rohu utkal hojdaciu sieť.

Pozýva: „Komáre!

Oddýchnite si, maličká!" (pavúk)

  • gazdiná

Lieta nad trávnikom.

Pohladiť po kvete -

O med sa podelí! (včela)

Deti, ako môžete jedným slovom nazvať mravca, pavúka, včelu? (Hmyz)

  1. Aktivizácia a zovšeobecnenie slovnej zásoby žiakov

Prečo v zime nevidíš vonku hmyz? (Pretože je vonku zima, spia.)

Kedy sa hmyz objaví na ulici? (Jar)

Prečo na jar? (Vonku sa otepluje a hmyz vylieza zo svojich príbytkov)

A kto z vás povie, aké vonkajšie znaky má všetok hmyz? (Hmyz má hlavu, na hlave má antény, oči, proboscis, čeľusť, trup, 6 labiek - 3 kusy na každej strane, krídla a žihadlo.)

(Na obrázku logopéd ukazuje vonkajšie znaky hmyzu)

Vedeli ste, že slovo "hmyz" pochádza zo slova "zárezy". Zárezy sú priečne pruhy na tele hmyzu.

Podržte obrázok hmyzu, o ktorom môžete povedať, že je „pracovitý“.

(Deti zdvihnú obrázok včely.)

Vyslovme spolu túto frázu – pracovitá včela.

Dnes nás navštívi včela. Priniesla so sebou rumanček, z ktorého zbierala med. Ale tento harmanček nie je ľahký, je magický. OD opačná strana Každý okvetný lístok obsahuje úlohu, ktorú nám včielka ponúka na splnenie.

  1. Rozvoj zrakovej pozornosti

Spočítajme si spolu, koľko okvetných lístkov má harmanček.

(Deti počítajú okvetné lístky súčasne.)

Koľko úloh teda musíme splniť? Musíme sa veľmi snažiť, aby sme našu včelu nerozrušili.

Odtrhneme prvý okvetný lístok. Každý okvetný lístok odtrhneme so slovami: "Odtrhol som ... okvetný lístok." Odtrhni, Angelina, a povedz: "Odtrhol som prvý okvetný lístok!"

(Logopéd prečíta úlohu)

Chlapci, včielka nás pozýva na stretnutie s jej kamarátmi. Najprv ich však musíme nájsť. Pozrite sa na obrázok a kto ho našiel, nech zdvihne ruku. Začnite svoje vyhlásenie slovami „Našiel som (išiel) ...

(Deti striedavo volajú skrytý hmyz. Logopéd zavesí príslušný obrázok na tabuľu)

Tu sú - priatelia včiel! Chlapci, viete, že medzi hmyzom je užitočný a škodlivý hmyz.

Seryozha, choďte k tabuli a zaveste obrázky zobrazujúce užitočný hmyz vpravo na obrázky s škodlivého hmyzu vľavo. Pozrite sa, chlapci, vyrovnal sa Seryozha s touto úlohou?

Kto povie o škodlivom hmyze. (Mucha a komár sú škodlivý hmyz. Na svojich labkách nesú mikróby a nebezpečné choroby.)

Aký hmyz je užitočný? (Včela, mravec, kobylka, motýľ, vážka sú užitočný hmyz, sú prospešné. Včela a motýľ opeľujú kvety, kobylka, mravec, vážka jedia škodlivý hmyz.)

  1. Rozvoj viazanej reči

Jean, odtrhni druhý okvetný lístok a povedz slová "Odtrhol som druhý okvetný lístok."

Pozorne počúvajte úlohu - "Pokračujte vo vete." Začnem vetu a ukážem na obrázky a vy musíte moju vetu doplniť. „Vtáky jedia hmyz. ... (chrobáky, húsenice, komáre, motýle, ...

Čo jedia samotný hmyz? (Hmyz sa živí listami, trávou, stonkami rastlín - húsenice, vošky; nektár kvetov - včely a motýle; iný škodlivý hmyz - kobylka, vážka a mravce; zvyšky ľudskej potravy - muchy.)

Prečo potrebujeme hmyz? (Slúžia ako potrava pre vtáky, opeľujú rastliny)

  1. Rozvoj motoriky prstov

Odtrhneme tretí okvetný lístok. Varenie, odtrhnite a povedzte slová "Odtrhol som tretí okvetný lístok." A teraz chce naša včielka premeniť vaše prsty na roj včiel.

(Každé dieťa má hárok papiera s nakreslenými plástmi. Prsty dieťaťa - ukazovák a stred - "kráčať" - "lietať" po plástoch na zdôraznené slabiky)

Prsty ako včely lietajú cez plást

A do každého vstupujú s šekom: čo tam je?

Bude dosť medu pre nás všetkých do jari,

Aby ste sa vyhli chladným snom?

Výborne chlapci! Tvoje prsty vyzerali ako vtipné včely.

  1. Rozvoj gramatickej stavby reči

Ktorý okvetný lístok, Adeline, trháme za sebou? ("Odtrhol som štvrtý okvetný lístok")

Prečítal som si úlohu: "Napočítaj do päť."

Na tabuli sú pripevnené obrázky (čmeľ, vážka) a čísla (1 - 5).

Ja začnem a vy budete postupne pokračovať.

  • jeden chlpatý čmeliak;
  • jedna smaragdová vážka.

(Dbajte na zhodu číslovky, prídavného mena a podstatného mena, správna výslovnosť promócia)

  1. Rozvoj všeobecnej motoriky, slovnej zásoby

Sasha, odtrhni ďalší okvetný lístok a povedz naše slová. ("Odtrhol som piaty okvetný lístok") Včielka nás pozýva zahrať si hru s názvom "Hádaj, kto som?"

(Výber podstatného mena vhodného významom k slovesu, loptová hra)

  • Flutters (kto) - motýľ
  • Bzučanie - chrobák
  • Zvonenie - komár
  • Zbiera med - včela
  • Žihadlo - osa
  • Plazí sa - húsenica
  • Skákanie - kobylka
  • Tká sieť - pavúk
  • Diela - ant
  • Lietanie - vážka

Pomenujte ich jedným slovom. kto to je (Hmyz)

  1. Rozvoj grafomotoriky

Zostáva posledný okvetný lístok. Chlapi, spočítajme si spolu, koľko okvetných lístkov mal rumanček.

(Jeden, dva, .... šesť)

Takže, aké číslo si odtrhla okvetný lístok, Angelina? ("Odtrhol som šiesty okvetný lístok")

Pozri, každý z vás má na stole letáky. Otočte ich, vezmite ceruzky do rúk. Úlohou včely je „Nakresli spriaznenú dušu bodkami“.

(Na stoloch sú letáky s obrázkom motýľa a chrobáka.)

  1. Zhrnutie lekcie

Tu sa naša lekcia končí. Povedz mi, o kom sme sa dnes rozprávali? (Hovorili sme o hmyze.)

Čo sa vám najviac páčilo? Čo bolo pre vás ťažké?

(Deti odpovedajú na otázky).

Viac na túto tému:

Téma: "Hmyz"

Ciele lekcie

Nápravné a vzdelávacie:

Aktivujte slovnú zásobu detí na tému "Hmyz";

Cvičiť deti vo výbere slovies, prídavných mien;

Zlepšiť schopnosť identifikovať jednoslabičné a viacslabičné slová sluchom;

Naučiť tvoriť vety s predložkami priestorového významu;

Upevniť a rozvíjať schopnosť koordinovať číslovky s podstatnými menami;

Oprava-vývoj:

Rozvíjať pozornosť, zrakové vnímanie, sluchové vnímanie, jemné motorické zručnosti, pamäť;

Nápravné a vzdelávacie:

Pestujte lásku k prírode;

Demo materiál: obrázky hmyzu, plastová súprava hmyzu, loptička, magnetická tabuľa, zvukový záznam zvukov hmyzu (mucha, včela, komár, kobylka)

Podklad: "domčeky" na slová, list so siluetou motýľa na liahnutie, farebné ceruzky

Pokrok v lekcii

    Organizovanie času

Logopéd: Tí chlapi, ktorí majú na stoličke motýle, si sadnú. Tí chlapi, ktorí majú vážku, si sadnú.

    Správa k téme lekcie

Logopéd: Vážka, motýľ - ako to nazvať jedným slovom?

deti: Hmyz.

Logopéd: Aký iný hmyz poznáš?

deti: Pavúk, mucha, včela, ....

    Lexico-gramatické hry a cvičenia

1) "Vyber správne slovo" Priraďovanie slovies k podstatným menám

Motýľ (čo to robí?) trepe.

Kobylka (čo to robí?) skáče

Chrobák čo sa (čo robí?) plazí

Pes (čo robí?) šteká

Bzučanie komárov (čo to robí?).

2) "Nájdi jednu" Odstráňte ďalšiu položku

Logopéd: Je možné toto všetko nazvať jedným slovom HMYZ?

deti: odpovede detí

3) "Usaďme sa v domoch slova" jednoslabičné slová v malý dom, viacslabičné až veľké.

MOTÝĽ, GRASSIAN, CHROBÁK, HÚSEŇ, Čmeliak, Komáre

Fizkultminutka. Cvičenie na koordináciu pohybov s rečou.

To je to, čo vážka - veľmi okrúhle oči

(Ruky do strán, potom krúživé pohyby päsťami vo výške očí)

Točí sa ako helikoptéra

Vpravo, vľavo, dozadu, dopredu

(Ruky na opasku, otáča sa doľava - doprava, nakláňa sa)

Zdvihnite ramená

Skočiť kobylky.

Skok-skok, skok-skok

4) loptová hra"Vyberte si prídavné meno"

Logopéd. Hodím vám loptu a položím otázku a vy odpoviete a hodíte loptu späť mne.

Podľa farby:

Motýľ (aký?) žltý

Kobylka (aká?) zelená

Podľa veľkosti:

Lienka (aká?) malá

Pavúk (aký?) veľký

Caterpillar (aký?) dlhý

5) "Odpovedanie na otázku" Precvičovanie priestorových predložiek vo vetách.

Kto prehľadáva web? (Pavúk sa plazí na web)

Kto skočil z konára? (Kobylka vyskočila z konára)

Kto sa skryl pod listom? (Mravec sa schoval pod listom)

Kto sedí na kvete? (Motýľ sedí na kvete)

Kto sa plazí po ruke? (lienka lezie po ruke)

6) "počítať" zhoda čísloviek s podstatnými menami v rode, čísle, páde

Logopéd: Na harmanček sedeli motýle. Poď, spočítajme ich v zbore

deti: Jeden motýľ, dva motýle, tri motýle, štyri motýle, päť motýlikov

Logopéd: Vážky lietajú nad harmančekom. Poď, spočítajme ich v zbore

deti: Jedna vážka, dve vážky, tri vážky, štyri vážky, päť vážok

    Zvuky, ktoré vydáva hmyz. "Počúvaj a hádaj"

(mucha, včela, komár, kobylka)

    Práca na listoch: tieňovanie motýľov

Na listoch sú vyobrazené motýle. Šrafovanie urobíme podľa vzorky.

    Zhrnutie lekcie

Logopéd: O čom sme sa v triede rozprávali?

deti: O hmyze

Logopéd:Čo sa vám na lekcii páčilo? (odpovede detí)

Logopéd: Lekcia sa skončila, dnes ste všetci skvelí!